Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Druckenmiller verí v úspech Bitcoinu. Boji sa o osud dolára

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Rešpektovaný americký investor Stanley Druckenmiller v rozhovore pre CNBC vyzdvihol Bitcoin a vyjadril obavy, že dolár stráca kvôli politike americkej centrálnej banky FED pozíciu rezervnej meny.

Známy správca hedžových fondov, manažér a taktiež filantrop bol v utorok hosťom v televíznom štúdiu CNBC, kde počas živého vysielania hovoril o politike FEDU, ale aj kryptomenách. Reč pritom neprišla len na Bitcoin, ale aj altcoinovú scénu.

Dolár v ohrození ako rezervná mena

Pokiaľ ide o politiku FEDu, teda americkej centrálnej banky, Druckenmiller vyjadril obavy, že súčasne kroky vedú k vážnemu ohrozeniu dlhodobej pozície amerického dolára ako svetovej rezervnej meny. Domnieva sa, že udržiavanie nízkych úrokových sadzieb a neustále skupovanie dlhopisov v miliardách dolárov a to napriek tomu, že trhom sa darí, je z dlhodobého hľadiska obrovské riziko.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1392104018181337089

,,Nemôžem v histórii nájsť žiadne obdobie, kedy by menová a fiškálna politika bola v takom rozpore s ekonomickými okolnosťami. Ani jedno,” povedal v relácii Squawk Box.

,,Ak chcú urobiť všetko čo majú v pláne a riskovať našu pozíciu rezervnej meny, riskovať prasknutie bubliny u akcií, tak nech sa tak stane. Ale myslím si, že by sme na to mali aspoň upozorniť. Ak budeme naďalej monetizovať náš dlh a budeme umožňovať viac a viac výdajov, obávam sa, že do 15 rokov stratíme náš stav rezervnej meny a všetky výhody, ktoré vďaka tomu vznikli.”

Ale čo v tejto pozícii nahradí dolár? Na CNBC padla aj takáto otázka a vysvetlenie, že k tomu ešte nedošlo, tkvelo najmä v tom, že zatiaľ neexistuje voči doláru schopná alternatíva. Druckenmiller naznačil, že napokon to môže byť “systém účtovnej knihy, ktorý vymyslia nejaké deti z MIT alebo Standfordu“. Následne doplnil, že sám nevie, čo to bude. Pri zmienke “účtovnej knihy” však mnohých hneď napadol decentralizovaný Bitcoin.

Bitcoin o svoju pozíciu nepríde

Pokiaľ ide o kryptomeny, domnieva sa, že Bitcoin o svoju pozíciu ako najrešpektovanejšieho držiteľa hodnoty nepríde. ,,Bude veľmi ťažké zosadiť Bitcoin z tohto trónu, pretože má 14-ročnú históriu (Bitcoin whitepaper bol napísaný v roku 2008, čiže toto číslo je nepresné pozn. red.), čo je už dlho a samozrejme existuje uňho obmedzená ponuka.

Druckenmiller sa stotožňuje s tým, že Bitcoin má mnohé výnimočné vlastnosti – obmedzenú ponuku, trvanlivosť, deliteľnosť – to všetko z neho robí možno ešte lepší uschovateľ hodnoty než zlato.

Vyjadril sa však aj k iným kryptomenám, ktoré sú síce rýchlejšie a efektívnejšie pre platby, ale Bitcoin z oblasti atraktívnych investičných aktív nevyradia. Zároveň priznal, že vlastní “nejaké” bitcoiny a že verí, že ide o dobrý spôsob zabezpečenia sa proti inflácii.

Z altcoinovej scény zmienil Ethereum, u ktorého poznamenal, že pravdepodobne nebude “konečným víťazom” medzi kryptomenami, ktoré sa sústredia na problematiku smart kontraktov (smart chainy). Myslí si, že rastúci počet mladých inžinierov, ktorí sa zameriavajú na tento sektor, napokon príde s ešte lepším riešením. Upozornil? že Facebook tiež nebol prvou sociálnou sieťou, no napokon uspel v globálnom meradle práve on.

,,Kvalita konkurencie, ktorá prichádza do tohto sektora, bude brutálna. Preto si myslím, že je príliš skoro  hovoriť, kto bude v tejto oblasti víťazom, pokiaľ ide o platobný systém a obchodovanie,” dopnil 67-ročný rodák z Pittsburghu, ktorý bol zakladateľom a prezidentom fondu Duquesne Capital. Založil ho v roku 1981, no v auguste 22010 ho musel pre nedostatočné výsledky uzavrieť.

Zdroj: www.cnbc.com, markets.businessinsider.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne