Sme aj na sociálnych sieťach

Binance Coin

Dôvody obrovského rastu hodnoty Binance Coin (BNB) a kritika centralizácie

Článok

rast
Pixabay.com

Hodnota kryptomeny Binance Coin (BNB) prekonala úroveň 630 dolárov, čím vytvorila svoje nové historické maximum. Týždeň dozadu bola pritom “len” na hodnote 370 USD a v úvode tohto roka, 1. januára 2021, na cene 47 USD. V tomto článku sme sa venovali dôvodom spanilej jazdy Binance Coin na tretiu pozíciu trhovej kapitulácie kryptomien s teoretickou vidinou útoku na druhé Ethereum (ETH).

V prvom rade je potrebné skonštatovať a zdôrazniť, že Binance Coin (BNB) je natívny token burzy Binance a tak do obrovskej miery ťaží z úspechov tejto platformy, ktorej sa darí v mnohých smeroch.

Čo je to Binance Coin (BNB)? Kde sa dá kryptomena BNB kúpiť?

Monetárna politika a pálenie mincí

Prvým základným pilierom Binance Coinu je jeho šikovne nastavená monetárna politika. Binance Coin je totiž skutočnou deflačnou kryptomenou v pravom slova zmysle (dokonca aj Bitcoin je v porovnaní s Binance Coinom inflačný). Kým pri vzniku tejto kryptomeny existovalo 200 000 000 BNB mincí, dnes je ich už len 154 500 000 BNB a ich počet bude klesať až do momentu, kým ich nebude 100 000 000 BNB. Ničenie týchto mincí prebieha kvartálne v rámci takzvaných “coin burnov” (pálení minci). Funguje to tak, že burza Binance percentuálnu časť zo svojich ziskov po každom kvartáli použije na kúpu BNB a následne tieto mince odstráni. K takémuto procesu sa totiž zaviazala už vo whitepaperi, ktorý bol súčasťou ICO vďaka ktorému vznikla práve burza Binance. Naposledy tak v januári 2021 odstránili BNB v hodnote 165 miliónov dolárov.

Nuž a najbližší coin burn, ktorý sa udeje už v najbližších dňoch? Pri ňom sa zrejme spália BNB v ešte vyššej dolárovej hodnote – všetko totiž nasvedčuje tomu, že Binance má za sebou rekordný kvartál. Upozornil naň aj Changpeng Zhao, zakladateľ Binance, ktorý 11. apríla trefne upozornil: ,,Keď mince spálite, navždy zmiznú z obehu. To zvýši hodnotu zostávajúcich mincí. BNB coinburn už o pár dní!”

Prirátajte k tomu staking

K vyššie zmienenej monetárnej politike a páleniu mincí BNB je nutné prirátať skutočnosť, že mince BNB je možné stakovať. To znamená, že tí, ktorí ich držia a stakujú, tieto mince úročia– teda získavajú ďalšie. Staking umožňujú kryptomeny fungujúce na konsenze Proof of Stake, no v prípade Binance Coinu je to v čomsi predsa len iné. Drvivá väčšina Proof of Stake kryptomien je inflačných. To znamená, že ich držitelia dostávajú stake, ale dá sa povedať, že je to do určitej miery kompenzácia toho, že celkový počet mincí pribúda (inak povedané ak nestakujú, okrádajú samých seba). U Binance Coinu sa teda spájajú dva efekty – klesá počet BNB (pre vyššie zmieňované pálenie mincí) a popri tom je ešte možné BNB množiť stakinguom bez potreby ďalšej investície.

TIP: Ak ešte nie ste na Binance a chceli by ste investovať do tokenizovaných akcii Tesla, použite náš registračný link s 20% zľavou na obchodovanie na tejto platforme.

Úspech Binance Smart Chainu

Ďalším podstatným faktorom, ktorý poháňa hodnotu Binance Coin najmä v posledných týždňoch či mesiacoch je mimoriadny rast popularity Binance Smart Chainu. Ide v podstate o upravenú kópiu Ethereum blockckchainu s niektorými úpravami. Kritike tohto riešenia sa budeme venovať v nižšej časti tohto článku, no čo sa týka vplyvu na cenu a plusov, je nutné skonštatovať, že Binance Smart Chain skvelo využil ponúknutú príležitosť na trhu.

Túto príležitosť ponúkla kombinácia dvoch faktorov – konkurenčné Ethereum má obrovské problémy s preťaženosťou siete vedúcou k pomalým a najmä nákladným transakciám a na trhu aktuálne neexistuje iný decentralizovaný vo veľkom zabehnutý smart chain umožňujúci plynulú prevádzku smart kontraktov a Dapps (okrem toho Binance Smart Chain je kompatibilný s Ethereum).

Binance Smart Chain sa teda chopil príležitosti a začal “kradnúť” vývojárov a ich decentralizované aplikácie smerom k sebe. Dôkazom toho je najmä mimoriadny rast popularity decentralizovanej burzy Pancakeswap vybudovanej na Binance Smart Chaine, ktorá sa stala už druhou najväčšiu DEX hneď po Uniswape na Ethereum. Pancakeswap dokonca včera prekonal v objemoch obchodovania americkú burzu Coinbase Pro a to 2,5x násobne!

Migrácia užívateľov k Binance Smart Chainu je pritom vzhľadom na poplatky na Etheeum sieti logická. Bežný investor, ktorý chce využívať príležitosti DeFi, nemá k dispozícii stovky dolárov na platenie poplatkov. Na Binance Smart Chiane tak môže využívať ponúknuté príležitosti s výrazne nižším kapitálom. Ethereum a DeFi je žiaľ v súčasnosti skôr hračkou pre bohatých.

V prípade všetkého čo sa buduje na Binance Smart Chaine zohráva práve BInance Coin kľúčovú úlohu a dá sa predpokladať, že kým bude rásť adopcia Binance Smart Chainu, nič sa na tom nezmení. Práve naopak dá sa očakávať, že Binance bude hľadať pre Binance Coin čoraz viac uplatnenia.

Na grafe môžete vidieť pozoruhodný rast objemov transakcií na Binance Smart Chaine:

Binance Launchpad či nižšie poplatky

Už z vyššie zmienených bodov je zrejmé, že burza Binance sa snaží pre Binance Coin nájsť širokospektrálne uplatnenie. Platí to však aj v rámci projektov priamo na jej platforme.

V prvom rade Binance Coin má už od vzniku burzy jednoduchú úlohu – ak ho vlastníte, znižujete tým poplatky za obchodovanie. Ide teda o prirodzený krok vedúci k aspoň malej investícii do BNB zo strany každého zákazníka tejto platformy.

Mimoriadne populárne sú popri tom tzv. Binance Launchpady, čo je akási centralizovaná forma ICO, pri ktorej je možné do zaujímavých krypto startupov investovať práve cez Binance, ktorá okrem toho garantuje, že si daný projekt predtým naštudovala a odobrila ho ako potenciálny. „Háčik” je však v tom, že ak sa chcete kúpy zúčastniť, musíte vlastniť nejaké Binance Coiny a podľa toho, koľko ich držíte, budete môcť aj investovať do daného projektu.

Kritika centralizácie

Burza Binance má finančný model okolo Binance Coinu (BNB) nastavený naozaj šikovne a pri zohľadnení uvedených skutočnosti nie je prekvapujúce, že v súčasnom bullrune patrí práve táto kryptomena k tým najúspešnejším. Nie všetko je však také ružové, ako sa zdá na prvý pohľad.

Binance Smart Chainu ale aj Binance Coinu je vyčítaná najmä silná centralizácia. Celý ekosystém funguje na takzvanom Proof of Staked Authority, čo úplne zjednodušene znamená, že má nad nim dominantné postavenie burza Binance (site má len 21 aktívnych validátorov, ktorí sú pod chápadlami Binance). To veru nie je niečo, čo by ladilo s prvotnou predstavou o kryptomenách, ktorú so sebou priniesol naozaj decentralizovaný Bitcoin.

Skutočnosť, že Binance produkty sú silne centralizované, môže byť pre Binance Coin zároveň riziková, pretože na rozdiel do Bitcoinu alebo iných naozaj decentralizovaných kryptomien môžu mať regulátori uľahčenú cestu k prípadným pokusom zastaviť tento biznis, ak by sa im na ňom niečo nepáčilo (stačí pripomenúť spor Ripple so SEC, ktorý ovplyvňuje hodnotu XRP). Či sa tak v budúcnosti stane je otázne, no riziková je samotná existencia tejto možnosti, ktorá je u Bitcoinu ale napríklad aj u Ethereum nepredstaviteľná.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne