Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Dorsey chce DeFi na Bitcoine. Zakladateľ Aave zas decentralizovaný Twitter na Ethereum

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Myšlienka vytvoriť úspešnú sociálnu sieť typu Twitter či Facebook, no zároveň decentralizovanú, nie je úplne nová. O niečo také sa pokúšali už aj tvorcovia kryptomeny EOS či Justin Sun z Tronu. Bežný čitateľ si však zrejme v tomto momente ani nespomenie na názvy týchto projektov, ktoré postupne upadli do zabudnutia.

Tvorca Aave Stani Kulechov však verí, že jeho nápad, ako urobiť decentralizovanú alternatívu k Twitteru, ktorá bude postavená na blockchaine kryptomeny Ethereum, bude prelomový a teda úspešný. Twitteru vyčíta najmä to, že viacmennej “vlastní“ svojich užívateľov a profituje na nich. Verí, že decentralizovaná sieť, ktorú jeho tím navrhne a spustí, dá moc priamo do rúk jej samotným užívateľom. Tí budú môcť zo svojho obsahu priamo profitovať a kontrolovať si ho bez obáv z cenzúry.

Zaujímavé je, že Kulechov predstavil svoju ambíciu v krátkom čase po tom ako Jack Dorsey zakladateľ Twitteru a veľký fanúšik Bitcoinu, oznámil, že jeho firma Square začne pracovať na riešeniach, ktoré môžu pomôcť spojiť decentralizované financovanie (DeFi) priamo s Bitcoinom. Ak by sa niečo také Square podarilo, teoreticky by mohla vzniknúť konkurencia práve pre Kuchelovov projekt Aave na Ethereum. Ide o vôbec najväčší DeFi protokol z pohľadu hodnoty uzamknutých mincí. Podľa DeFi Pulse predstavuje v súčasnosti hodnotu takmer 11 miliárd dolárov.

Kým Kuchelov chce vybudovať novú sociálnu sieť podobnú Twitteru, no bez cenzúry a kontroly nad jej obsahom samotnými tvorcami, samotný Jack Dorsey viackrát naznačil, že Twitter sa môže v budúcnosti stať decentralizovanejšou platformou, respektíve že vedľa neho vznikne akási decentralizovaná odnož.

Kým je však Twitter centralizovaný, tak vedenie firmy nemá na výber a v prípade nutnosti musí pristupovať aj k zásahom do obsahu, teda k cenzúre. Napríklad v prípade šírení dezinformácii či konšpirácii vplyvnými ľuďmi, alebo pri propagácii násilia či inej trestnej činnosti.

Pokiaľ ide o ambície Kuchelova s novou sociálnou sieťou, je naozaj ťažké odhadovať, do akej miery sú tieto ambície naplniteľné. Kuchelov síce vybudoval na Ethereum mimoriadne úspešný DeFi, no vytvoriť decentralizovanú sociálnu sieť, to nie je len o jej samotnom vytvorení, ale je to hlavne o kúzle, ako na ňu dostať stovky miliónov ľudí a prinútiť ich, aby ju používali.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.