Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dôležitá aktualizácia Bitcoinu Taproot je bližšie. Podporili ju ďalšie významné pooly

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Od roku 2017 a prechodu na Segegated Witness (SegWit) nezažil Bitcoin takú významnú aktualizáciu, aká má prísť v podobe tzv. Taproot Upgrade. Aby však bola aktualizácia, ktorá rozšíri smart kontrakt flexibilitu Bitcoinu a zlepší jeho súkromie a efektivitu vôbec implementovaná, je nutné, aby ju podporila väčšina ťažiarov.

Ako informoval portál Decrypt k mining poolom, ktoré sa už prihlásili k podpore Taprootu tým, že do svojej ťažby zahrnuli tzv. “signálny bit”, sa v posledných dňoch pridali tri významné pooly Binance Pool, 1Tash.top a BTC.Top. Najmä na adresu Binance Pool pritom smerovala pomerne ostrá kritika, že s podporou Taproot dlho otáľal. Burza Binance sama o sebe neskôr oznámila, že k podpore Taproot pristúpila na základe silnej spätnej väzby od komunity.  Jej podpora je veľmi dôležitá, nakoľko tento pool je aktuálne zodpovedný za približne 7,9% celkového hashrate.

K podpore Taproot sa pridal aj 1Tash.top, ôsmy najväčší mining pool na svete so súčasným podielom na hashrate okolo 6,3% a následne tiež BTC.TOP, ktorý je na 10. priečke s podielom okolo 3,4%.

Podľa najnovších dát to teda vyzerá tak, že Taproot v túto chvíľu už podporuje všetkých 10 najväčších mining poolov na svete, ktoré spolu generujú v súčasnosti okolo 92% hashrate.

Odsúhlasenie má špecifické podmienky

Aby mohla byť aktualizácia Taproot odsúhlasená, je nutné, aby počas jednej epochy ťažby, čo je 2016 blokov (obdobie, po ktorom sa mení na základe hasharate obťažnosť ťažby, aby sa zachoval priemer cca 10 minút pre vyťaženie jedného bloku), malo 90% všetkých vyťažených blokov zahrnutú podporu Taproot.

Prvá fáza aktualizácie, ktorá sa začala 1. mája neuspela, pretože 90% sa nepodarilo dosiahnuť. Tá druhá začala v piatok po najnovšej úprave mining difficulty (obťažnosti ťažby). Až po ukončení epochy po vyťažení 2016 ďalších blokov sa však ukáže, či si Taproot získa dostatočnú podporu. Pravdepodobnosť je však veľmi nízka, pretože mnohé mining pooly začali Taproot podporovať až v posledných dňoch a už u 205 blokov, čo je takmer 10% blokov tejto epochy, sa podľa taproot.watch vyťažili BTC bez signalizovanej podpory. (Aktualizácia: Už viac než 10% blokov bolo vyťažených bez podpory Taproot, čo znamená, že táto epocha neuspeje).

Význam Taproot pre Bitcoin

Ako poznamenáva portál Cointelegraph, aby mohlo dôjsť k aktualizácii Taproot v novembri tohto roka, je potrebné, aby bola aktivácia uzamknutá do 11. augusta. Vzhľadom na to, že Taproot si získava veľkú podporu najvýznamnejších hráčov existuje veľká šanca, že sa to podarí v najbližších epochách. ,,Ak k tomu dôjde, bude to pre najväčšiu kryptomenu podľa trhovej kapitalizácie pravdepodobne najvýznamnejšie zlepšenie na úrovni protokolu za posledné štyri roky,” uvádza Cointelegraph.

Upgrade Taproot bude maskovať výdajové podmienky podpísané transakčnými stranami, čo je funkcia, o ktorej sa tvrdí, že bude ma významný dopad na súkromné transakcií a tiež pre možnosti Bitcoinu v oblasti smart kontraktov. Aktualizácia by mala tiež prispieť k zníženiu transakčných poplatkov, zvýšeniu bezpečnosti a taktiež so sebou priniesť vylepšenia peňaženiek.

Binance Academy v jednoduchosti vysvetľuje, že po aktualizácii Taproot by mohol Bitcoin čerpať z týchto benefitov:

  • Zníži sa množstvo dát, ktoré sa budú presúvať a ukladať na blockchain
  • Do bloku by sa mohlo zmestiť viac transakcii
  • Transakčné poplatky BTC by sa mohli znížiť

Portál Coindesk k uvedenému tiež doplnil, že Taproot prispeje k adopcii Lightning Network. Riešenie na druhej vrstve BTC bude vďaka nemu ešte lacnejšie, flexibilnejšie a súkromnejšie.

Zdroje: taproot.watch/miners, coindesk.com, academy.binance.com , decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.