Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

DeFi má aj mnoho nefinančných rizík, upozorňuje správa BraveNewCoin

Článok

defi-bublina
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kým finančné riziká spojené s novovznikajúcim trhom decentralizovaného financovania (DeFi) sú viacmennej dobre známe, novembrový report výskumnej spoločnosti BraveNewCoin vymenoval aj niekoľko vážnych nefinančných rizík s nim súvisiacich.

Správu BraveNewCoin vypracoval analytik BNC Xavier Meegan, ktorý na úvod upozornil na najznámejší problém, ktorému čelí DeFi, čim je škálovateľnosť blockchainov, na ktorých tieto projekty fungujú. Zväčša ide o Ethereum, ktorého sieť sa môže častokrát preťažiť, čo vedie k vysokým poplatkom a tiež neúspešným nerealizovaným transakciám, čo  môže spôsobiť nefunkčnosť DeFi protokolov alebo to, že nebudú fungovať tak, ako by mali.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Počas najväčšieho ošiaľu okolo yelf farmingu sa to potvridlo v podobe extrémne vysokých poplatkov za transakcie až na úrovni okolo 15 dolárov za transakciu, či problémom u MakerDAO, kedy likvidátori nemohli vstúpiť do aukcii, aby ponúkali kolaterál, čo malo za následok predaj kolaterálu zadarmo.

Ďalšími potenciálnymi problémami DeFi sú chyby v zabezpečení inteligentných zmlúv (smart kontraktov) vrátane rizika, že smart kontrakt odošle ETH pred aktualizáciou interného stavu. Aprílový útok tohto typu na dForce viedol k stratám v hodnote 25 miliónov dolárov.

Prvý DeFi projekt na Cardano príde z konkurenčného Polkadot

Problémy môžu nastať aj v súvislosti s oraklami (oracles), pretože existuje riziko, pri ktorom smart kontrakt bude čerpať klamlivé alebo nepresné informácie týkajúce sa údajov mimo blcochain reťazec, čo môže viesť ku poškodeniu aktérov zapojených do daného DeFi.

Rizikový je aj samotný návrh protokolu, či situácie, pri ktorých sa sa protokol spolieha na fungovanie iného protokolu. ,,Súčasná prepojenosť DeFi je extrémne podobná tomu, ako fungovalo tradičné finančníctvo pred rokmi 2007 – 2008, uviedol k tomuto riziku autor správy.

S DeFi je spájané aj riziko centralizácie, pokiaľ sú protokol riadené centrálnym sprostredkovateľom alebo len niekoľkými veľrybami. Takýto problem načrtlo aj prvé hlasovanie v rámci populárneho Uniswap, kedy mali veľryby nad týmto ekosystémom až príliš veľkú kontrolu.

Ďalší potenciálny problém môže súvisieť s tým, že DeFi využíva vo veľkom stablecoiny, ktoré sú však centralizované (napr. USDT firmou Tether, USDC firmou Circle a podob.)

Ako možné riziko označil aj Infuru, teda prevádzkovateľa nodovej (uzlovej) infraštruktúry. ,,Odhaduje sa, že až 63% Ethereum komunity využíva Infuru ako svoju preferovanú metódu interakcie s blockchainom. Aké budú dôsledky, ak Infura jedného dňa prestane fungovať tak, ako sa to od nej očakáva?,” spýtal sa.

Správa tvrdí, že existuje ešte niekoľko ďalších rizík súvisiacich s finančnou negramotnosťou investorov či možnými reguláciami tohto sektora.

Zdroj: cointelegraph.com

 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.