Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

DeFi má aj mnoho nefinančných rizík, upozorňuje správa BraveNewCoin

Článok

defi-bublina
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kým finančné riziká spojené s novovznikajúcim trhom decentralizovaného financovania (DeFi) sú viacmennej dobre známe, novembrový report výskumnej spoločnosti BraveNewCoin vymenoval aj niekoľko vážnych nefinančných rizík s nim súvisiacich.

Správu BraveNewCoin vypracoval analytik BNC Xavier Meegan, ktorý na úvod upozornil na najznámejší problém, ktorému čelí DeFi, čim je škálovateľnosť blockchainov, na ktorých tieto projekty fungujú. Zväčša ide o Ethereum, ktorého sieť sa môže častokrát preťažiť, čo vedie k vysokým poplatkom a tiež neúspešným nerealizovaným transakciám, čo  môže spôsobiť nefunkčnosť DeFi protokolov alebo to, že nebudú fungovať tak, ako by mali.

Počas najväčšieho ošiaľu okolo yelf farmingu sa to potvridlo v podobe extrémne vysokých poplatkov za transakcie až na úrovni okolo 15 dolárov za transakciu, či problémom u MakerDAO, kedy likvidátori nemohli vstúpiť do aukcii, aby ponúkali kolaterál, čo malo za následok predaj kolaterálu zadarmo.

Ďalšími potenciálnymi problémami DeFi sú chyby v zabezpečení inteligentných zmlúv (smart kontraktov) vrátane rizika, že smart kontrakt odošle ETH pred aktualizáciou interného stavu. Aprílový útok tohto typu na dForce viedol k stratám v hodnote 25 miliónov dolárov.

Prvý DeFi projekt na Cardano príde z konkurenčného Polkadot

Problémy môžu nastať aj v súvislosti s oraklami (oracles), pretože existuje riziko, pri ktorom smart kontrakt bude čerpať klamlivé alebo nepresné informácie týkajúce sa údajov mimo blcochain reťazec, čo môže viesť ku poškodeniu aktérov zapojených do daného DeFi.

Rizikový je aj samotný návrh protokolu, či situácie, pri ktorých sa sa protokol spolieha na fungovanie iného protokolu. ,,Súčasná prepojenosť DeFi je extrémne podobná tomu, ako fungovalo tradičné finančníctvo pred rokmi 2007 – 2008, uviedol k tomuto riziku autor správy.

S DeFi je spájané aj riziko centralizácie, pokiaľ sú protokol riadené centrálnym sprostredkovateľom alebo len niekoľkými veľrybami. Takýto problem načrtlo aj prvé hlasovanie v rámci populárneho Uniswap, kedy mali veľryby nad týmto ekosystémom až príliš veľkú kontrolu.

Ďalší potenciálny problém môže súvisieť s tým, že DeFi využíva vo veľkom stablecoiny, ktoré sú však centralizované (napr. USDT firmou Tether, USDC firmou Circle a podob.)

Ako možné riziko označil aj Infuru, teda prevádzkovateľa nodovej (uzlovej) infraštruktúry. ,,Odhaduje sa, že až 63% Ethereum komunity využíva Infuru ako svoju preferovanú metódu interakcie s blockchainom. Aké budú dôsledky, ak Infura jedného dňa prestane fungovať tak, ako sa to od nej očakáva?,” spýtal sa.

Správa tvrdí, že existuje ešte niekoľko ďalších rizík súvisiacich s finančnou negramotnosťou investorov či možnými reguláciami tohto sektora.

Zdroj: cointelegraph.com

 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne