Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

DeFi hacky v plnej paráde – bilancia ukradnutých kryptomien v roku 2022 rastie na rekordné čísla!

Článok

ethereum
Zdroj: pixabay.com

Začal sa len piaty mesiac tohto roka, no svet decentralizovaného financovania (DeFi) má za sebou už niekoľko naozaj veľkých hackerských útokov. Podľa informácii analytickej platformy CertiK boli k 2. máju ukradnutých z DeFi protokolov kryptomeny už v hodnote viac ako 1,6 miliardy dolárov.

Podľa analýzy blockchainovej bezpečnostnej firmy CertiK bol najhorším mesiacom tohto roka zatiaľ marec, v ktorom utrpeli DeFi protokoly pre hackerské útoky straty až v čiastke 719,2 miliónov dolárov, čo je o 200 miliónov dolárov viac, než bolo ukradnutých z DeFi za celý rok 2020.

Marcové číslo do značnej miery ovplyvnil úspešný útok na Ronin Bridge spájaný s play-to-earn blockchainovou hrou Axie Infinity. Ten samotný mal totiž na svedomí exploit kryptomien v hodnote 600 miliónov dolárov – Coindesk dokonca tento hack označil za najväčší v doterajšej histórii decentralizovaného financovania. Firma Sky Mavis medzitým v spolupráci s Binance zaistila 150 miliónov dolárov na čiastočnú kompenzáciu okradnutých užívateľov s tým, že zvyšnú čiastku plánuje dorovnať v priebehu dvoch rokov sama z vlastných zdrojov ak sa medzitým nepodarí ukradnuté kryptomeny vrátiť.

Ukradli kryptomeny v hodnote 625 miliónov dolárov! Cieľom útoku bol blockchain za hrou Axie Infinity

Apríl bol v prípade DeFi hackov rovnako rušný – CertiK eviduje až 31 veľkých incidentov. Ten najväčší je spojený s Beanstalk Farms, kde hacker pomocou nájdenia bezpečnostnej chyby a rýchlej DeFi pôžičky spreneveril 182 miliónov dolárov.

Ďalších 80 miliónov dolárov sa stratilo na protokole Fei a 10 miliónov dolárov u Saddle Finance. Oba protokoly následne skrz Twitter vyzvali útočníkov, aby tieto prostriedky vrátili s tým, že im sľúbili štedrú „bounty odmenu” za nájdenie bezpečnostnej diery.

Snaha „podplatiť“ hackerov je v DeFi sektore pomerne bežná – hackerom totiž ponúka príležitosť akejsi legalizácie nimi nadobudnutých kryptomien. Tie, ktoré ukradnú, sa totiž dajú sledovať a pre  hackerov je veľmi náročné „preprať“ ich cez burzy tak, aby za sebou nenechali žiadnu onchain stopu a teda dokázali tieto peniaze naozaj použiť.

Príkladom je rozhodnutie hackera Poly Network z roku 2021, ktorý vrátil takmer všetkých 610 miliónov dolárov – tento hacker dokonca odmietol aj odmenu 500 000 dolárov, ktorá mu bola ponúknutá. Je možné, že sa tak rozhodol z dôvodu obáv z obvinenia a následnej väzby.

Analýza útokov na DeFi prichádza v čase, kedy celková hodnota uzamknutých mincí v DeFi protokoloch prvýkrát od 16. marca 2022 klesla pod 200 miliárd dolárov. Hlavným dôvodom tohto poklesu je celkový pokles cien kryptomien – najmä altcoinov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.