Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

DCG chce kúpiť akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) za vyše 500 miliónov dolárov

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Spoločnosť Digital Currency Group oznámila, že plánuje nakúpiť ďalšie akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnote 557 miliónov dolárov, čím zvýši svoju investíciu do tohto produktu viazaného na Bitcoin na hodnotu 750 miliónov dolárov.

Digital Currency Group (DCG), ktorá je materskou firmou Grayscale Investments, už dávnejšie oznámila, že kúpi GBTC v hodnote 250 miliónov dolárov. K 30. aprílu naplnila tento cieľ len čiastočne, keď jej investícia predstavovala 193 miliónov USD.

DCG zároveň oznámila, že nie je povinná tieto akcie kúpiť a môže od svojho plánu upustiť, ak to uzná za vhodné. Pre nákup zmieňovaných akcii za 557 miliónov dolárov nie je časový limit a tempo odkupu bude závislé od množstvá hotovosti, ktoré bude mať DCG k dispozícii a aktuálnych trhových podmienok.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) bol dlhú dobu najpopulárnejším investičným nástrojom pre inštitucionálnych investorov zaujímajúcich sa o Bitcoin. Grayscale v ňom drží aktíva v hodnote viac ako 36 miliárd dolárov (približne 655 tisíc BTC), čo sú zhruba 3% všetkych BTC v obehu. GBTC je typ akcie, ktorý je krytý bitcoinami ako podkladovými aktívami. Investorom však stačí kúpiť tieto akcie a nemusia riešiť bezpečnú úschovu Bitcoinu, o čo sa stará Grayscale. Tá si za to ale účtuje pomerne vysoký 2% ročný poplatok a zároveň vyžaduje polročnú fixáciu držania týchto aktív.

Pri neexistencii Bitcoin ETF a slabej konkurencii v tejto oblasti žal Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v predošlých rokoch veľký úspech a akcie sa dlhodobo predávali za prémiové ceny. V súčasnosti sa však karta obrátila, nakoľko vzniklo viacero alternatívnych bitcoinových fondov a v Kanade boli schválené a spustené prvé tri Bitcoin ETF. Aktuálne sa tak už niekoľko mesiacov akcie GBTC predávajú v zľave a Grayscale prakticky úplne stopla proces akumulácie nových BTC.

Skutočnosť, že GBTC sa aktuálne predáva v zľave je zlá najmä pre už existujúcich držiteľov týchto akcii ako sú BlockFi či Three Arrows Capital. Ako píše portál DeCrypt na investície do GBTC si inštitúcie kastrát berú pôžičky a teraz, keď klesla prémia, môžu mať problém s ich splácaním.

V úvode apríla vyjadrila najvýraznejším spôsobom nespokojnosť firma Martlon, ktorá vyzvala v otvorenom liste predstavenstvo Grayscale, aby vyriešila priepastný rozdiel medzi hodnotou GBTC a NAV, teda čistej hodnoty aktív, ktoré kryjú GBTC, čiže Bitcoinu.

Martlon chce, aby Grayscale využila svoje mechanizmy na to, aby odstránila túto medzeru, pričom vzhľadom na poplatok 2% za vedenie fondu je to údajne aj jej povinnosťou. Konkrétne požadujú, aby realizovali takzvanú “holandskú aukčnú ponuku akcii“, v rámci ktorej by vo vopred vymedzenom čase za vopred dohodnutú cenu umožnili predať súčasné akcie GBTC za cenu, ktorá bude blízko cene Bitcoinu.

GBTC sa aktuálne predáva voči NAV (čistá hodnota ekvivalentu akcie v Bitcoine) v zľave okolo 10%. Digital Currency Group oznámením, že bude kupovať akcie GBTC sa možno práve týmto spôsobom snaží prispieť k vyriešeniu tejto situácie a jej odstráneniu. Zároveň má však sama o sebe príležitosť kúpiť GBTC výhodnejšie, než klienti Grayscale, ktorí tak robili pred niekoľkými mesiacmi.

Nutné je dodať, že Grayscale plánuje GBTC transformovať na Bitcoin ETF. Ak by sa tak stalo, vzhľadom na to, že drží vyše 655 000 BTC, jej ETF by bolo okamžite druhým najväčším komoditným ETF hneď po najväčšom ETF na zlato.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne