Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Problémy Grayscale s GBTC? Klienti BTC giganta začínajú prejavovať nespokojnosť

Článok

grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Viaceré média na čele s TheStreet.com či Bitcoinmagazine.com informovali, že veľký hedžový fond Millenium Management, ktorý má pod kontrolou aktíva v hodnote 48 miliárd dolárov, má expozíciu voči Bitcoinu skrz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Informácie o investícii tohto veľkého hedžového fondu do GBTC, čo je produkt Grayscale investments umožňujúci inštitúciám urobiť expozíciu voči Bitcoinu bez toho, aby ho museli aktívne držať, prichádzajú v čase, kedy sa GBTC obchoduje už približne 6 týždňov v zľave voči bežnej cene BTC (NAV – net asset value/čistá hodnota aktív). Akcie GBTC sa pritom v minulosti zväčša obchodovali za výraznú prémiovú cenu, no zmenu tohto trendu spôsobil príchod konkurencie, či už v rámci amerického trhu, alebo kanadského Bitcoin ETF.

Podľa The Streets sa jeden z nemenovaných zamestnancov Millenium Management posťažoval, že skrz GBTC nie je možné realizovať arbitráž, nakoľko investícia GBTC je spojená so 6-mesačnou viazanosťou. Až po jej uplynutí môžu byť akcie GBTC predané na sekundárnych trhoch. Sťažovanie sa zamestnanca Millenium Management však vlastne aj nepriamo potvrdilo investíciu tejto firmy do Bitcoinu (skrz GBTC), hoci jej rozmery nie sú známe.

Kým z jednej strany teda možno vnímať správu o údajnej investícii do GBTC zo strany tohto významného hedžového fondu pozitívne, záporná prémia u GBTC jej zjavne nie je pochuti, čo nerobí dobrú reklamu smerom do budúcnosti.

S výkonmi GBTC rastie nespokojnosť

Vyššie uvedené naznačuje, že v Millenium Management nemusia byť spokojní so súčasnou hodnotou akcii GBTC, no a druhá firma, ktorá má už dlhšiu dobu akvizíciu v BTC takouto formou, to aj oficiálne priznáva. Ide o spoločnosť Marlton.

Firma Marlton totiž v otvorenom liste, ktorý včera publikovala, upozornila predstavenstvo Grayscale, že rozdiel medzi hodnotou GBTC a NAV (čistá hodnota aktív, ktoré kryjú GBTC – tj. BTC) je priepastný a musí sa riešiť.

Zástupcovia Martlon v liste uvádzajú, že táto zľava predstavuje pre akcionárov GBTC odhadovanú stratu až 3,1 miliardy dolárov a preto žiadajú Grayscale, aby urobili ponuku, ktorá by umožnila vyplatiť akcionárov za vyššiu cenu, než je súčasná trhová hodnota GBTC.

Pre Grayscale je táto situácia nová

Grayscale 5 rokov po sebe predávala akcie GBTC v prémiovej cene (mnohokrát veľmi výraznej) – čiže hodnota GBTC bola v prepočte na hodnotu BTC vyššia, než bežná cena Bitcoinu. Investori však boli ochotní túto čiastku zaplatiť, pretože predpokladali, že aj v následnom období budú schopní GBTC s prémiou predať. Súčasný trend, v rámci ktorého sa z prirážky stala zľava (a okrem toho musia Grayscale za vedenie účtu platiť 2% ročný poplatok) ich však zjavne znepokojuje.

,,(Zľava) je v poriadku pre nových investorov do GBTC, pretože nakupujú v zľave, ale pre dlhodobých akcionárov, ako je Marlton, to nie je správne. Uzavreté fondy ako GBTC majú veľa mechanizmov, ktoré môžu použiť na odstránenie tejto medzery. GBTC to musí urobiť. Čiastočne aj kvôli tomu platíme 2% poplatok,” píše sa v otvorenom liste.

Marlton žiada, aby Grayscale usporiadala modifikovanú tzv. “holandskú aukčnú ponuku akcii”. V podstate by to umožnilo firme Grayscale odkúpiť akcie GBTC od Marlton vo vopred vymedzenom čase za vopred dohodnutú cenu. ,,Veríme, že ponúka v tendri by výrazne znížila, ak nie úplne odstránila zľavu voči NAV – čo by akcionárom okamžite poskytlo dôveru v schopnosť Grayscale riešiť zľavy vo fonde,” uviedol generálny riaditeľ firmy James Elbaor.

Grayscale Investments pred pár dňami potvrdila, že má záujem konvertovať GBTC na Bitcoin ETF. Predpokladá sa, že v dohľadnej dobe požiada americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) o schválenie takéhoto fondu. To by znamenalo, že 650 000 BTC, ktoré má pod kontrolou pre krytie akcii GBTC, by boli zrazu dostupné v rámci verejne dostupného fondu.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne