Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čo chystá Grayscale? Predaj BTC za 250 miliónov a pokus o Bitcoin ETF?

Článok

grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Na kryptomeny zameranými médiami sa prehnala zaujímavá správa, podľa ktorej materská spoločnosť Grayscale Investments, Digital Currency Group (DCG), skúpi akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnote 250 miliónov dolárov.

Digital Currency Group (DCG) oznámila plán kúpiť bitcoiny v podobe akcii od Grayscale v rámci tlačovej správy. Použije na to vlastnú hotovosť, čím získa nepriamu expozíciu voči cene samotného bitcoinu. Na Twitteri to potvrdil aj zakladateľ DCG  a bývalý CEO Grayscale Barry Silbert.

DCG má dlhoročné skúsenosti s investovaním do sektora kryptomien, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že stojí za aj za Grayscale. Mimo iného patrí aj medzi investorov firiem Blockstream, analytickej platformy Chainanalysis či kryptomenovej zmenárne Coinbase. Kúpa GBTC je však prvou priamou investíciou do Bitcoinu v tom zmysle, že jej hodnotu bude priamo ovplyvňovať samotná cena Bitcoinu.

Možným motívom tohto rozhodnutia môže byť skutočnosť, že GBTC sa prvýkrát v histórii predáva za nižšiu cenu, než je samotná hodnota Bitcoinu na spotových trhoch. V predchádzajúcich rokoch sa totiž GBTC predával pravidelne za nemalú prémiovú cenu a to zrejme hlavne z dôvodu, že GBTC bol dlhú dobu najjednoduchší nástroj pre inštitúcie ako investovať do Bitcoinu regulovaným spôsobom. V súčasnosti však existuje už viacero konkurenčných produktov vrátane troch Bitcoin ETF v Kanade.

Špekulujú s vlastným Bitcoin ETF?

V rovnaký deň Grayscale oznámila, že hľadá deviatich špecialistov na kľúčové pozície súvisiace s vedením ETF fondov. V popise z jednej pracovných pozícii sa okrem iného uvádza:

,,Spoločnosť Grayscale Investments hľadá špecialistu na podporu procesu vytvárania a vykupovania produktov spoločnosti Grayscale na burze obchodovateľných fondov (ETF) a na realizáciu plánu obchodnej expanzie.”

Grayscale aktuálne vlastní viac než 650 000 BTC, ktoré má na krytie akcii s názvom GBTC. Tie ďalej predáva inštitucionálnym a solventným regálovým investorom, ktorí vďaka tomu nemusia riešiť bezpečnú úschovu svojich bitcoinov. Vyššie zmieňovaný pokles prémiovej ceny a vznik konkurencie vrátane Bitcoin ETF v Kanade však môže Grayscale motivovať transformovať svoj biznis smerom k samotnému ETF.

Okrem Bitcoin ETF by pritom Grayscale mohla vytvoriť aj ETF v podobe koša aktív viacerých kryptomien, nakoľko ich spravuje hneď niekoľko. Ich súčasná hodnota prevyšuje čiastku 42 miliárd dolárov.

Hľadanie špecialistov na ETF teda naznačuje, že Grayscale sa môže v dohľadnej dobe pokúsiť požiadať Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC)  o schválenie tohto produktu. Otázne však je, či získa súhlas. Je potrebné pripomenúť, že SEC doposiaľ všetky žiadosti o Bitcoin ETF alebo iné ETF na kryptomeny SEC zamietla s odôvodnením, že existuje vysoké riziko manipulácie ceny. V súčasnosti sa čaká na jej vyjadrenie k žiadosti od spoločnosti VanEck, ktorej Bitcoin ETF by v prípade schválenia zalistovala burza CBOE.

Čo je to Bitcoin (BTC)? Kde ho kúpiť a ako si BTC chrániť?

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.