Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čínska centrálna banka opäť varovala pred kryptomenami. Medzitým propaguje digitálny jüan

Článok

Čína
Pixabay.com

Čínska centrálna banka (PBoC) zverejnia nove komuniké, v ktorom zopakovala svoju snahu potlačiť akékoľvek nezákonne aktivity súvisiace s obchodovaním kryptomien v Číne.

Čína oficiálne zakázala finančným inštitúciám podnikať s kryptomenami v roku 2017 a následne v prvej polovici roka 2021 bola súčasťou tlaku, ktorý viedol k exodusu ťažiarov Bitcoinu z tejto zeme.

Zmieňované nariadenia ešte z roku 2017 viedli k tomu, že pevninskú Čínu museli opustiť všetky popredné kryptomenové burzy, ktoré si našli svoje pôsobisko v iných krajinách, nuž a tie čerstvé z tohto roka, ktoré podporili aj tri hlavné platobné asociácie v Čine a regulátori jednotlivých čínskych provincii prinútili väčšinu bitocinových ťažiarov ukončiť svoju činnosť a hľadať si nové pôsobisko inde.

PBoC vo svojej čerstvej správe skonštatovala, že v snahe potlačiť kryptomeny uspela a že “naďalej bude pokračovať vo vytváraní vysokého tlaku s cieľom obmedziť ošiaľ okolo obchodovania s virtuálnymi menami.”

Nová správa Čínskej centrálnej banky zároveň opäť upozorňuje pred rizikami neregulovaných digitálnych aktív a uverejnená bola s jasným úmyslom odradiť akékoľvek podnikateľské subjekty v krajine pomýšľať nad pokračovaním svojho biznisu.

Zmieňované kroky PBoC s podporou čínskej vlády viedli v máji výraznému prepadu hashrate Bitcoinu, keďže čínski ťažiari mali historicky dominantný podiel na jeho ťažbe. V september 2019 sa ich podiel odhadoval až na vyše 70% z celkového hashrate a ešte nedávno na vyše 50%. Po ukončení ich ťažby klesol v máji hashrate Bitcoinu z rekordných 198 EH/s na 89EH/s. V súčasnosti sa však už opäť dostáva do rastúceho trendu.

Cieľ potlačiť Bitcoin a urýchliť adopciu digitálneho jüanu

Snahu čínskej vlády a centrálnej banky Číny potlačiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny do úzadia si mnoho odborníkov vysvetľuje v súvislosti s pripravovanou čínskou národnou kryptomenou (CBDC) digitálnym jüanom, ktorý by mohol byť svetu veľkolepým spôsobom predstavený počas zimnej olympiády v Pekingu 2022.

Podľa správy centrálnej banky bol v júli, čiže minulý mesiac, použitý u 70,75 miliónov transakcií a do konca júla dosiahla hodnota týchto transakcií úroveň 34,5 miliardy juanov, respektíve 5 miliárd dolárov.

Digitálny jüan je podľa čerstvých dát podporovaný už u viac ako 20 miliónov peňaženiek, pričom vláda tlačí na komerčné banky, aby zintenzívnili proces jeho adopcie u obyvateľov. Každý zamestnanec pracujúci v čínskych bankácm by mal údajne za jeden rok priviesť k digitálnej peňaženke minimálne 300 klientov, pričom sľúbiť im za to môže rôzne benefity a darčekové predmety.

Digitálny jüan je na rozdiel od Bitcoinu silne centralizovanou kryptomenou, skrz ktorú môže Čína získať ešte lepší a dokonalejší dohľad nad peniazmi svojich obyvateľov, čo je v súlade s dlhodobými cieľmi a predstavami čínskej komunistickej strany.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.