Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čína výrazne pokročí s testovaním CBDC (e-CNY). Americkí zákonodarcovia volajú po digitálnom USD

Článok

juan dolár
Zdroj: Unsplash.com

Čínska centrálna banka (PBoC) plánuje rozšíriť nasadenie svoje digitálnej meny (e-CNY) do ďalších štyroch provincii vrátane Guandongu.

South China Morning v utorok s odvolaním sa na tvrdenia Fana Yifeia, zástupcu guvernéra PBoC v Suzhou, uviedla, že čínska centrálna banka plánuje v dohľadnej dobe spustiť skúšobnú verziu digitálneho juanu (e-CNY) v provinciách Guangdong, Jiangsu, Hebei a Sichuan, v ktorých žije dokopy viac ako 360 miliónov ľudí.  

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ak by sa táto informácia potvrdila, išlo by o doposiaľ najvýraznejší test akéhokoľvek CBCD (skratka pre digitálne meny centrálnych bánk) v histórii, pretože aj to čínske (e-CNY) bolo doposiaľ testované len v rámci niektorých menších miest a niektorých obchodníkov.

Digitálne peňaženky pre e-CNY si k januáru 2022 nainštalovalo 261 miliónov používateľov a realizovali skrz ne transakcie v hodnote viac ako 13 miliárd USD (čerstvejšie dáta žiaľ nie sú k dispozícii, pozn.red.). Cieľom Pekingu bolo, aby e-CNY uzrel svetlo sveta pred februárovou zimnou olympiádou, čo sa aj podarilo, no pre lockdowny bolo podujatie pre divákov viac-menej neprípustné, čo propagáciu e-CNY výrazne limitovalo.

Čína je ohľadom CBDC častokrát skúpa na slovo a z vyjadrení Fana Yifeia vyplýva len to, že e-CNY sa bude testovať v zmieňovaných provinciách “v správny čas”. Dátum a spôsob, ako by mala byť táto mena implementovaná do celej čínskej ekonomiky zatiaľ nie je známy. Analytici sa však obávajú, že vznikom tejto meny a očakávaním postupným zánikom “cashu” bude mať Čína nad svojim občanmi ešte výraznejšiu kontrolu, než doposiaľ.

Americkí zákonodarcovia volajú po digitálnom USD

Téme CBDC sa venujú aj mnohé iné krajiny sveta, pričom podľa nedávnej štúdie je v určitej fáze výskumu alebo testovania CBDC približne 80% centrálnych bánk. CBDC neprehliadajú ani v Európskej únii či v USA, kde venoval nemalú pozornosť tejto téme aj nedávno zverejnený framework pre kryptomeny z dielne Bieleho domu.

Biely dom predstavil „framework“ pre Bitcoin a kryptomeny – je sklamaním

Úplne zavedenie čínskeho e-CNY by mohlo úsilie vydať vlastné CBDC eura (Európskou centrálnou bankou/ECB) či digitálneho doláru (Fedom) výrazne urýchliť. Naznačuje to aj včerajšie pojednávanie Snemovne reprezentantov USA pre finančné služby, počas ktorého mali prejav až piati rečníci lobujúci v prospech skorého vzniku digitálneho doláru. Medzi ich argumentmi figurovala práve Čína a riziko, že digitálny čínsky juan získa konkurenčnú výhodu voči americkému doláru.

Jake Auchincloss, demokraticky zástupca štátu Massachusetts po náročnom dni v Snemovni skonštatoval, že pokiaľ ide o CBDC, môže ísť o vec, pri ktorej dôjde k vzácnej názorovej zhode demokratov aj republikánov – inými slovami obe strany sú za to, aby USA v tejto veci výraznejšie pokročili.

CBDC a ich riziko

CBDC sú digitálne meny pod kontrolou centrálnych bank, ktoré majú úzke prepojenie so štátom. Zároveň ide o programovateľné peniaze na rozdiel oproti tým súčasným, ktoré sú zjednodušene povedané len číslami na účtoch v bankách. Znamená to, že u CBDC bude možné definovať na čo môžu byť použité a kedy budú použité. Centrálna banka ich vydaním tak získa presne informácie o finančných zostatkoch obyvateľov danej krajiny a zároveň im môže teoreticky diktovať, ako majú tieto peniaze používať, respektíve na čo ich použiť nemôžu. Vznik CBDC teda môže viesť k výraznej strate súkromia a možností toho, ako sa dajú peniaze používať (samozrejme v závislosti od cieľov danej centrálnej banky, jej závislosti či nezávislosti od samotného štátu a jeho politikov). V súčasnosti ide len o teóriu, no samotná vlastnosť CBDC (ich programovateľnosť) môže otvoriť pandorínu skrinku, pred ktorej dôsledkami už nemusí byť úniku. CBDC je týmto diametrálne odlišné od decentralizovaných kryptomien typu Bitcoin, ktoré majú práve takéto obmedzenia odstraňovať.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.