Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Charles Hoskinson odhalil pokroky Cardano v Etiópii

Článok

Afrika
Pixabay.com

Charles Hoksinson zo spoločnosti Input Output v rozhovore pre Bloomberg odhalil pokroky vývojárov kryptomeny Cardano (ADA) pri implementácii riešenia decentralizovanej identity v Etiópii.

Šéf spoločnosti Input Output (IOHK), ktorá má na starosti hlavný vývoj funkcionalít kryptomeny Cardano, prezradil, že v rámci pilotného projektu, skrz ktorý majú vybudovať decentralizované ID pre kompletný etiópsky školský systém zahŕňajúci zhruba 5 miliónov študentov, sa im už podarilo “dostať na palubu” zhruba jeden milión ľudí. Zároveň očakáva, že projekt sa im úspešne podarí spustiť v pilotnej fáze už v priebehu septembra alebo októbra tohto roka.

Decentralizované ID má slúžiť študentom a učiteľom pre sledovanie dochádzky, zapisovanie študijných výsledkov (známok) a tiež pre zápis akademických úspechov a vyznamenaní. Skutočnosť, že budú zaznamenané na decentralizovanej databáze má podľa predstav autorov projektu prispieť k nemennosti týchto údajov a ich väčšej transparentnosti. Takéto riešenie by zároveň malo byť pre Etiópiu menej nákladne, než centralizované riešenie.

Hoskinson Bloombergu prezradil, že školský projekt týkajúci sa zhruba 5 miliónov Etiópčanov je len začiatkom ich ambícii v tejto krajine. ,,Našim cieľom je súťažiť s ostatnými záujemcami o celonárodný projekt ID, ktorý zahŕňa 110 miliónov ľudí,” naznačil ďalšie plány. Ak Cardano v tomto smere uspeje, o čom zrejme rozhodne najmä úspech pilotného školského projektu, na ekosystéme tejto kryptomeny by mohla fungovať nielen databáza obyvateľov, ale aj etiópsky priemysel.

Odporúčame: Dátum smart kontraktov na Cardano je známy

Projekt nie je vhodný pre každú krajinu

Líder Cardano v rozhovore otvorene priznal, že projekt, ktorý budujú v Etiópii nemožno aplikovať v krajinách, v ktorých fungujú nedemokratické režimy. Ako príklad  uviedol Čínu či Saudskú Arábiu. Hoskinson k tomu dodal, že boli blízko obdobnej spolupráci v jednej nemenovanej latinskoamerickej zemi, no keď zistili, že vláda nerešpektuje demokratické zásady, od plánov upustili. ,,Nedávno sme odmietli dohodu s jednou stredoamerickou krajinou, ktorú sme naozaj túžili urobiť. Avšak keď sa odlepili prvé vrstvy všimli sme si, ako sa v nej zhoršuje právny štát, takže to jednoducho nebolo v súlade s našimi hodnotami.“

Kde teda môže Cardano uspieť na štátnej úrovni? ,,Najprv sa musíte pozrieť na úroveň krajiny a potom sa prepracujete k ďalším faktom a okolnostiam. Vecí sa menia a v niektorých prípadoch budete musieť z danej zeme odísť, hoci ste v nej roky pracovali,” uviedol.

Nezodpovedaná otázka?

Nevyriešenou otázkou zostáva, čo sa stane s decentralizovanou databázou (respektíve aký bude mať význam) v momente, keď sa do nej začnú zapisovať chybne údaje. Decentralizovaná databáza totiž garantuje len nemennosť údajov, no nedokáže overiť, či sú údaje správne a hodnoverné. Inak povedané aj databáza, ktorá je roky správna, môže byť znehodnotená napríklad v prípade zmeny politického režimu, ktorý sa ju pokúsi sabotovať.

Na druhú stranu zmysel môže mať pre ľudí, ktorí či už z politických alebo iných dôvodov prišli o svoju totožnosť. Tým prináša istotu, že sa ich totožnosť či dosiahnuté študijne výsledky nestratia. Príkladom môžu byť napríklad migranti z krajiny, ktorú sužuje občianska vojna. Ak by mali decentralizované ID, mali by v krajine, ktorá im vydala azyl, možnosť zdokladovať, že vyštudovali vysokú školu.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.