Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Tether dostal obrovskú pokutu od CFTC za zavádzajúce informácie

Článok

Dolár
Zdroj: pexels.com

Americký regulátor Komisia pre komoditné futures (CFTC) udelila spoločnosti Tether pokutu vo výške 41 miliónov dolárov. Dôvodom bol fakt, že Tether uviedol nepravdivé informácie o svojich finančných rezervách.

Spoločnosť Tether stojí za najväčším stablecoinom v kryptotrhu USDT a preto je dianie okolo jej fungovania ostro sledované. Vzhľadom na dlhoročné nejasnosti týkajúce sa krytia emitovaných USDT zároveň vzbudzuje najväčšie obavy, pretože prípadná insolventnosť Tetheru by mohla spôsobiť na trhu s kryptomenami veľké turbulencie.

CFTC a SEC si chcú aj z dôvodu týchto potenciálnych rizík na emitentov stablecoinov, či už ide o Tether (USDT) alebo Circle (USDC), výraznejšie posvietiť. Šéf SEC Gary Gensler avizuje, že trh so stablecoinami bude popri DeFi hlavným predmetom nových pripravovaných regulačných rámcov.

Nehovorili úplnú pravdu

Pokiaľ ide o čerstvú kauzu, CFTC uviedla, že 41 miliónovú pokutu udelila Tetheru za “nepravdivé alebo zavádzajúce  prehlásenia a opomenutia podstatných skutočnosti v súvislosti so stabilným tokenom USDT.“

Okrem firmy Tether dostala pokutu taktiež jej sesterská spoločnosť burza Bitfinex, a to vo výške 1,5 milióna dolárov. Tú dostala za “nelegálne mimoburzové maloobchodné komoditné transakcie s digitálnymi aktívami.”

Tether je kontroverzný najmä z dôvodu, že veľmi nejasne informuje o spôsobe, akým kryje USDT v obehu. V minulosti tvrdil, že sú 100% kryté rezervami v bankách. CFTC však teraz dospela k záveru, že medzi 1. júnom 2016 a 25. februárom 2019 to nebola pravda.

,,Taktiež sme zistili, že Tether nezverejnil, že do svojich rezerv zahrnul aj nezaistené pohľadávky a iné majetkové aktíva, a že firma nepravdivo prehlasovala, že budú pod pravidelnými rutinnými profesionálnymi auditmi, aby preukázala, že stále udržuje 100% rezervy,” doplnila CFTC.

Samotný Tether neskôr sám priznal, že USDT nie sú kryté len dolármi na účtoch, ale aj inými aktívami – môže ísť o dlhopisy, či akciové tituly. To je však potenciálne riziko, nakoľko turbulencie na trhoch môžu spôsobiť pokles hodnoty týchto aktív a tým pádom nemusia byť USDT viazané na dolár dostatočne kryté. Upozornil na to aj šéf FED Jerome Powell, ktorý povedal, že pri pokojnom trhu nevidí v existencii stablecoinov väčšie riziko, no pri turbulenciách na trhoch to už nemusí platiť.

Nejde o prvú pokutu pre Tether

Tether zaplatil minulý rok pokutu v sume 18,5 milióna dolárov v rámci dohody s newyorským prokurátorom. Išlo o mimosúdne vyrovnanie v rámci kauzy, podľa ktorej firma Tether poskytla svojej sesterskej spoločnosti Bitfinex 800 miliónov dolárov zo svojich rezerv, aby je pomohla vyriešiť finančné problémy. Súčasťou sporu bola aj otázka krytia stablecoinu USDT. Tether sa v mimosúdnej dohode zaviazal k tomu, že bude podstupovať pravidelný audit jeho finančných rezerv. Vybral si však na to audítora z Kajmanských ostrovov, čo vo všeobecnosti vynára ďalšie otázniky vzhľadom na pochybnú dôveryhodnosť týchto dát.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne