Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Tether FUD sa skončil. Kryptotrh môže zabudnúť na dlhoročnú kauzu

Článok

tether-usdt-dolar

Ostro sledovaná kauza medzi newyorskou prokuratúrou a firmou iFinex, ktorá stojí za spoločnosťami Bitfinex a Tether, je zdá sa definitívne na konci. Mimosúdnou dohodou sa uzatvára jedna významná kapitola trhu s kryptomenami, ktorá trvala dlhých 22 mesiacov od momentu, kedy bola na iFinex podaná žaloba pre podozrenie, že kompenzoval stratu firmy Bitfinex rezervami svojej druhej dcérskej spoločnosti Tether.

Podľa žaloby mal iFinex v onom období využiť 800 miliónov dolárov z rezerv firmy Tether na financovanie straty spoločnosti Bitfinex, čím mali byť poškodené práva klientov firmy Tether v štáte New York.

Spor bol však problémový aj z iných dôvodov. Riešilo sa, či firma IFinex mal vôbec právo podnikať v štáte New York a najmä to, do akej miery boli kryté rezervy jej dcérskej firmy Tether v súvislosti so stablecoinom USDT.

Práve tretí zmienený bod bol sledovaný kryptokomunitou najpozornejšie. Spor totiž mohol vyvrcholiť zistením, že USDT v obehu nie sú alebo neboli dostatočné kryté a že Tether mohol manipulovať s cenou Bitcoinu v roku 2017.

Mimosúdna dohoda uzavrela celú kapitolu

Spor je našťastie na konci.  Jeho výsledkom je dohoda medzi prokurátorom a firmou iFinex, podľa ktorej IFinex zaplatí pokutu v hodnote 18,5 milióna dolárov. Okrem toho musí iFinex podávať štvrťročné správy o stave svojho fungovania a tiež musí prestať obchodovať s akýmikoľvek osobami alebo podnikateľskými subjektmi štátu New York, nakoľko na to nemá licenciu.

Je však dôležité poznamenať, že súčasťou dohody je aj to, že IFinex, Tether ani Bitfinex nemuseli priznať žiadne priestupky (vrátane tých, ktoré sa týkajú krytia USDT), hoci podozrenia tu boli a to najmä v období, kedy Tether na svojich stránkach po roku 2019 zmenil informáciu o krytí USDT v obehu z informácie o 100% krytí americkými dolármi na krytie firemnými rezervami (teda aj inými aktívami).

Okrem toho počas roku 2017 mala mať spoločnosť Tether kryté USDT v obehu len z časti – údajne išlo podľa žaloby len o 61 miliónov dolárov zo 422 miliónov USDT, ktoré boli v tom času v obehu. IFinex tento záver však poprel. Mimosúdna dohoda zároveň naznačuje, že žalobe sa túto skutočnosť nepodarilo dostatočne dokázať.

Tak či onak, spor je na konci a azda ho možno vnímať pozitívne. Nepreukázalo sa totiž, že by bola cena Bitcoinu firmou iFinex respektíve jej dcérami v minulosti manipulovaná a okrem toho je z dohody zrejmé, že aj samotný IFinex respektíve Tether budú musieť dodržiavať prísnejšie pravidlá týkajúce sa transparentnosti krytia súčasných USDT v obehu. To môže dôvere v tento stablecoin samozrejme pomôcť.

Tether zhodnotil záver kauzy v oficiálnom stanovisku takto:

,,Podľa podmienok urovnania nepripúšťame žiadne priestupky. Suma urovnania, ktorú sme sa rozhodli zaplatiť generálnej prokuratúre, treba vnímať ako našu dobrú vôľu, aby sme tuto záležitosť hodili za hlavu a mohli sa konečne sústrediť na naše podnikanie. Sme radi, že naši zákazníci nám preukázali lojalitu a oddanosť v priebehu posledných dvoch rokov, kedy toto vyšetrovanie prebiehalo.”

Reakcie sú zväčša pozitívne

,,Toto vyrovnanie má povzbudilo. Potvrdzuje to, že spomínané tvrdenia kritikov (o manipulácii ceny BTC) boli mimo misu. Teším sa, že Tether teraz obnoví úsilie o vyššiu transparentnosť,” reagoval Nic Carter z firmy Coin Metrics.

O čosi skeptickejšia bola Amy Castorová, novinárka, ktorá sa touto témou podrobne zaoberala. ,,Tether musí teraz ukázať svetu, akým spôsobom kryje 34 miliárd USDT, ktoré uvádza a má v obehu. To je vec, ktorú nikdy predtým nerobil.”

Dohoda o vysporiadaní potešila aj šéfa CryptoQunant Ki Young Jua, ktorý vníma kauzu Tether za ukončenú. ,,Myslím si, že je to býčí signál z hľadiska sentimentu na trhu a regulácii.”

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne