Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

CEO Pantera si myslí, že Bitcoin ETF bude mať na trh negatívny efekt

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Už niekoľko rokov sa trhoví analytici domnievajú, že schválenie Bitcoin ETF v USA by mohlo výrazne prispieť k ďalšiemu rastu ceny Bitcoinu, nakoľko najznámejšia kryptomena by sa vďaka regulovanému ETF stala omnoho ľahšie dostupná inštitucionálnym investorom. CEO Pantera Capital Dan Morehead má však obavy, že trh na schválenie tohto produktu zareaguje presne opačne.

Téma Bitcoin ETF je horúca aj v týchto dňoch. Medzi 18. októbrom a 1. novembrom sa Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) má vyjadriť k štyrom žiadostiam o tzv. “Bitcoin futures ETF” od firiem ProShares, Invesco, VanEck, Valkyrie a Galaxy Digital. Následne 14. novembra musí dať už definitívny verdikt k žiadosti o schválenie tradičnejšieho spotového Bitcoin ETF firmy VanEck.

Analytici Bloombergu si myslia, že existuje 75% šanca, že ešte v októbri dá SEC povolenie aspoň pre jedno zo zmieňovaných Bitcoin Futures ETF. Najväčšiu šancu má vraj firma ProShares, ku ktorej žiadosti sa SEC vyjadrí ako prvá už tento týždeň, alebo najneskôr budúci pondelok (verdikt však môže aj odložiť).

Dan Morehead má z ETF obavy

Keď bolo v minulosti schválené prvé ETF na zlato, cena najznámejšej komodity začala prudko a dlhú dobú rásť. Mnohí si myslia, že podobný efekt môže mať ETF aj na Bitcoin. Dan Morehead z Pantera Capital však upozorňuje, že na trhoch veľakrát funguje takzvané “buy the rumor, sell the fact” – vo voľnom preklade “kupujte špekuláciu, predávajte novinku”.

Inak povedané domnieva sa, že v cene Bitcoinu môžu byť aktuálne zarátané aj očakávania schválenia Bitcoin ETF, no keď sa ETF naozaj schváli, cena BTC následne padne dole (novinka sa bude predávať). Niečo podobne sa totiž už na kryptotrhu v minulosti stalo. Uviedol k tomu aj konkrétne príklady.

Prvým bolo spustenie obchodovania Bitcoin futures kontraktov na chicagskej burze CME koncom decembra 2017. Bitcoin dovtedy niekoľko mesiacov šialeným tempom rástol na cene a mnohí investori si mysleli, že futures na CME poženú jeho cenu ešte vyššie. Stal sa však presný opak a Bitcoin on oného momentu prešiel do fázy dlhodobého medvedieho trhu. Od historického maxima zaznamenaného 17. decembra klesol v priebehu času až o 83%.

Druhým príkladom boli tohtoročné veľké očakávania od spustenia obchodovania akcii Coinbase na burze NASDAQ. Fakt, že Coinbase sa stala prvou kryptoburzou, ktorej akcie sa začali verejne obchodovať, bol podľa mnohých veľkým býčím signálom pre celý kryptotrh. Cena Bitcoinu však išla krátko na to taktiež výrazne dole – od ATH cca 64 tisíc dolárov klesla v nasledujúcich týždňoch o 53%.

Morehead preto skonštatoval: ,,Pripomenie mi to niekto deň pred oficiálnym spustením Bitcoin ETF? Možno sa nejakých bitcoinov zbavím,” zažartoval. Morehead na druhú stranu uviedol, že trh s BTC je aktuálne v inej pozícii, než bol napríklad v roku 2017 a myslí si, že budúce medvedie trhy budú “plytšie”, teda menej krvavé.

V čom sa môže Morehead môže mýliť?

Spustenie Bitcoin futures na CME koncom roka 2017 naozaj prišlo krátko pred začiatkom veľkého a dlhého medvedieho trhu. Bitcoin a popri ňom aj altcoiny boli však v onom čase vo fáze absolútnej nákupnej horúčky (FOMO), ktorá zjavne nebola udržateľná. Dlhodobí investori v onom čase naozaj mohli využiť daný okamih spustenia Futures na CME na výber ziskov, nakoľko tušili skoré prasknutie bubliny.

V súčasnosti na rozdiel od decembra 2017 však trh ešte nie je vo fáze manického nákupu kryptomien retailom, čo naznačujú napríklad aj dáta z Google Trends, podľa ktorých je miera vyhľadávania Bitcoinu len na 26 bodoch zo 100. Najväčší záujem oň (100 zo 100) bol práve v období, kedy bolo v decembri 2017 spustené Bitcoin futures na CME. V onom čase bol Bitcoin zároveň aj z pohľadu grafu v neudržateľnej parabolickej fáze, kým v súčasnosti ešte nie je ani na svojich historických cenových maximách.

Pokiaľ ide o tohtoročný pád ceny po spustení obchodovania Coinbase na NASDAQ, bolo by naivné myslieť si, že táto skutočnosť bola hlavným spúšťačom celého prepadu. Cenu BTC totiž v máji podkopal najmä zákaz ťažby kryptomien v Číne, v dôsledku čoho sa o zhruba polovicu prepadol hashrate Bitcoinu. Zároveň silnela kritika ťažby BTC z environmentálneho pohľadu a z tohto dôvodu prestala dočacne akceptovať platby Bitcoinom. Tieto skutočnosti mali na cenu BTC omnoho zásadnejší vplyv, než vstup Coinbase na trh.

Je rozdiel schválenie a spustenie

Taktiež treba upozorniť, že spustenie Bitcoin Futures v decembri 2017 bolo dlhodobo očakávanou udalosťou. CME to avizovala už niekoľko mesiacov pred daným momentom, čo znamená, že trh sa mohol na túto udalosť pripraviť a naozaj mohla byť využitá stratégie “buy the rumor, sell the news”.

V prípade čakania na schválenie Bitcoin ETF až do rozhodnutia SEC trh na rozdiel od toho nevie, či získa nejaká žiadosť povolenie, alebo nie. Ak by teda malo dôjsť ku „kúpte špekuláciu, predajte novinku”, možno by bol pravdepodobnejší scenár naplnenia tejto tézy až v čase, kedy sa naozaj začne obchodovať prvé Bitcoin ETF a nie v čase, kedy bude odsúhlasené, keďže tento dátum dopredu nikto nepozná.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne