Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin rastie aj vďaka očakávaniam skorého schválenia Bitcoin ETF

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Trhoví analytici sa po včerajšom prudkom raste ceny Bitcoinu, ktorý sa prvýkrát od mája 2021 dostal nad cenu 55 000 USD, zhodli, že veľký podiel na posilňovaní jeho ceny môžu mať očakávania skorého schválenia Bitcoin Futures ETF.

Bitcoin ETF je regulovaný investičný produkt, ktorý v Spojených štátoch napriek množstvu žiadosti z minulosti ešte nikdy neodstal povolenie. Všetky totiž zamietla Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Tá má tento rok na stole opäť hromadu žiadosti, no na rozdiel od predošlých rokov sa analytici domnievajú, že Bitcoin dozrel a že niektoré z týchto žiadosti majú konečne šancu uspieť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ide o dva odlišné typy žiadosti

Žiadosti o Bitcoin ETF je nutné rozdeliť do dvoch kategórii. Prvou sú žiadosti o tradičné spotové Bitcoin ETF, ktoré sa viaže na priame obchodovanie Bitcoinu na spotových burzách. Tento typ žiadosti prichádzal na SEC aj v minulých rokoch, no komisia ich vždy zamietla s odôvodnením, že cena BTC je z ich pohľadu stále ľahko manipulovateľná. SEC má v súčasnosti na stole vyše 10 takýchto podaní, pričom prvý deadline týkajúci sa rozhodnutia má 14. novembra v prípade žiadosti firmy VanEck. O takýto druh Bitcoin ETF žiadajú aj giganti typu NYDIG (Stone Ridge), Valkyrie či Fidelity.

Druhou kategóriou sú takzvané Bitcoin futures ETF, ktoré sa ešte pred pár týždňami vôbec nespomínali. Všetko však zmenil samotný šéf SEC Gary Gensler, ktorý vyhlásil, že by sa priklonil skôr k povoleniu takéhoto druhu bitcoinového ETF. Ide o produkt, ktorý nie je viazaný na spotové obchodovanie, ale len na obchodovanie futures kontraktov – v prípade USA sa Bitcoin futures obchodujú najmä na chicagskej burze CME. Gensler to odôvodnil tým, že z pohľadu SEC by bol takýto fond ľahšie regulovaný a tiež by sa reguloval podľa zákona z roku 1940, a nie z roku 1933 (ten by sa týkal spotového ETF), vďaka čomu by podľa neho mala SEC lepšie nástroje na ochranu investorov.

Očakáva sa schválenie futures ETF

Pokiaľ ide o očakávania od najbližších týždňov, tie sú spojené práve s Bitcoin Futures ETF. SEC sa totiž postupne od 18. októbra do 1. novembra musí vyjadriť až k piatim takýmto žiadostiam – postupne od firiem ProShares, Invesco, VanEck, Valkyrie a Galaxy Digital. Nuž a trh si zjavne myslí, že niektoré z nich majú veľkú šancu na schválenie. Analytik Bloombergu Eric Balchunas už pred 5 dňami uviedol, že tomu dávajú 75% šancu.

Nejde o najžiadanejšiu formu ETF

Problém je, že Bitcoin futures ETF má svojich kritikov. Nie je to totiž presne to, čo investori chcú. Takéto ETF je menej likvidné a tiež nákladnejšie pre emitentov v porovnaní so spotovým produktom. Napriek tom sa však zdá, že trh je pripravený na “akékoľvek ETF” na Bitcoin, hlavne nech už nejaké existuje.

,,Ak to prejde (schválením) bude to budúcnosť. Nie je to špekulácia – niektorí naozaj silne veria, že ETF schvália. Ironicky by to však bol hrozný produkt. SEC je stále znepokojená manipuláciou trhu a nedostatkom dohôd s burzami, ktoré im poskytujú nadhľad do toho, čo sa u nich deje. Vždy to tak bolo a to sa zatiaľ nezmienilo,” naznačil svoj názor portálu DeCrypt známy trader a bývalý bankér Alex Kruger, ktorý si je vedomý, že Bitcoin ETF na futures kontrakty nie je presne to „pravé orechové“. Spotové ETF však z žiaľ dôvodu nedostatočného dohľadu SEC na burzy má oveľa menšiu šancu na povolenie.

Kruger tiež pripomenul, že aj v júli 2018 bolo krátke obdobie, kedy sa cena Bitcoinu šplhala hore vďaka fámam o povolení Bitcoin ETF. Následne došlo k sklamaniu a ďalšiemu prepadu ceny. ,,Toto je to, na čom aktuálne ide trh. Dominantný naratív je, že sa schváli Bitcoin ETF. Či to bude sklamanie alebo nie, tým sa budeme trápiť neskôr.”

Mike Bucella, generálny partner kryptoburzovej spoločnosti Blocktower, taktiež skonštatoval, že cena BTC je aktuálne hnaná hlavne očakávaniami od schválenia Bitcoin futures ETF. Popri tom poznamenal, že Bitcoin sa môže vďaka novej rally oddeliť od ostatných rizikových aktív a byť v správny moment poháňaný príbehom o ochrancovi pred súčasnou rastúcou infláciou.

Tému okomentoval aj Anthony “Pomp” Pompliano, jeden z najhlasnejších propagátorov Bitcoinu, ktorý na Twitteri skonštatoval, že ak sa schváli ETF, veci okolo Bitcoinu sa v poslednom kvartáli tohto roka dostanú do “šialených rozmerov”.

https://twitter.com/APompliano/status/1445786593718149120

Eric Balchunas z Bloombergu mu na to odpovedal: ,,Aj keď veríme, že bitcoinové futures ETF bude schválené veľmi skoro (možno už do 2 týždňov, nie sme si takí istí tým, či budú takým veľkým hitom, ako by bolo fyzicky kryté Bitcoin ETF (spotové). Napriek tomu by to bol veľký krok.”

Balchunas následne uviedol, že fyzické spotové Bitcoin ETF podľa jeho názoru zrejme v dohľadnej dobe schválené nebude. ,,V nejaký čas povolia aj fyzické ETF. Načasovanie tohto kroku je však nejasné. Nikto netuší. Možno to budú mesiace a možno roky.”

Alex Kruger na Twitteri ešte upozornil, že v momente ako SEC schváli prvé Bitcoin ETF, tak „táto skutočnosť už bude minimálne z polovice zohľadnená v cene BTC“.

Bitcoin futures kontrakty boli včera v kurze

Väčšina obchodovania futures na Bitcoin v USA prebieha na chicagskej obchodnej burze (CME), ktorá na to dostala povolenie koncom roka 2017, kedy vrcholil predošlý BTC bullrun. CME včera zaznamenala prudký rast záujmu o futures kontrakty. Jej stredajšie objemy narástli o 7,49%, čo môže z časti vysvetliť, prečo cena BTC stúpla za posledných 24 hodín o vyše 8%.

Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.