Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Celsius je na tom po bankrote naozaj zle – čo ukazujú čísla?

Článok

bolest
Zdroj: Pixabay.com

Problémová kryptomenová lending platforma Celsius, ktorá 14. júna oznámila bankrot v štáte New York podľa kapitoly 11, musela odhaliť detaily svojho účtovníctva, ktoré žiaľ neveštia nič dobré.

Celsius v prehlásení o úpadku spoločnosti odhalil niekoľko nepríjemných prekvapení súvisiacich s jej podnikaním vrátane deficitu 1,2 miliardy dolárov vytvoreného prevažne v dôsledku užívateľských vkladov.

Dokument, ktorý podpísal CEO Celsius Alex Mashinsky odhadil, že firma drží aktíva v hodnote okolo 4,3 miliardy dolárov oproti 5,5 miliardám USD v pasívach, čo predstavuje deficit 1,2 miliardy USD.

Vklady užívateľov tvorili väčšinu pasív v hodnote 4,72 miliardy USD, kým aktíva firmy zahŕňajú tokeny CEL ako aktíva v hodnote 600 miliónov USD, ťažobné aktíva v hodnote 720 miliónov USD a tiež 1,75 miliardy USD v iných kryptomenách.

Strana aktív je zároveň veľmi diskutabilná – hodnota kryptomeny CEL, natívneho tokenu tejto platformy, totiž výrazne klesla a podľa údajov Coingecko, na ktoré sa odvoláva aj portál Cointelegraph, je trhová cena tých, ktoré má pod kontrolou Celsius, v skutočnosti len okolo 320 miliónov dolárov. Okrem toho pre prebiehajúci medvedí trh môže ľahko klesnúť aj cena ďalších kryptomien, ktoré firma uvádza na strane aktív.

Z dokumentu tiež vyplýva, že Celsius môže pristúpiť v pri snahe splácať niektoré zo svojich pôžičiek aj k predaju bitcoinov, ktoré vyťažil alebo ešte len vyťaží v rámci programu Celsius Mining. Firma pritom predpokladá, že by mohla do roku 2023 vyťažiť okolo 15 000 BTC.

Výrazná kritika spôsobu bankrotu

Keď Celsius 14. júla oznámil bankrot podľa kapitoly 11, uprednostnil podľa zakladateľa Swan Bitcoin Coryho Klippsteina záujmy firmy pred záujmami poškodených zákazníkov. Ak by totiž požiadal žiadosť v rámci “Zákona o ochrane investorov do cenných papierov“ (SIPA), presunul by tým aktíva firmy na zákazníkov, čo by im vrátilo aspoň časť ich vkladov.

Celsius vyhlásil bankrot podľa kapitoly 11. Expert sa bojí, že sa zopakuje scenár Mt. Gox

Podľa kapitoly 11, po ktorej siahol podobne ako nedávno Voyager Digital (asistovala pri tom rovnaká právnická firma) si firma nárokuje na vlastníctvo všetkého majetku, kým podľa SIPA musí firma v úpadku buď previesť svoje účty na inú firmu, alebo byť zlikvidovaná a poslať finančné prostriedky investorom.

Ku kritike sa priala aj ekonómka a blogerka Frances Coppola, ktorá uviedla, že zákazníci Celsius sa už k svojim peniazom možno nikdy nedostanú. Tvrdí, že Celsius práve urobil niečo, čo sa  nazýva aj ako “tieňová banka“ resp. ,,nebankový neregulovaný finančný sprostredkovateľ.“

,,Vklady v bankách nie sú ani aktíva zákazníkov, tobôž nie aktíva pod správou. Sú to nezaistené úvery v banke. Sú to teda záväzky banky a sú plne ohrozené bankrotom. Vkladatelia v banke nemajú žiadny právny nárok na vrátanie svojich prostriedkov. Aj keď podmienky účtu hovoria, že prostriedky sa dajú vybrať, kedykoľvek sa zákazník rozhodne pre výber, banka ho môže odmietnuť ak nemá hotovosť na jeho zaplatenie,“ vysvetlila a dodala, že z obchodných podmienok Celsius jasne vyplýva, že firma môže narábať s vloženými financiami zákazníkmi „ako chce“ a podľa jej slov  „konkrétne hovoria, že v prípade bankrotu nemusia zákazníci dostal všetky – alebo dokonca žiadne zo svojich peňazí späť.“

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.