Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Celsius vyhlásil bankrot podľa kapitoly 11. Expert sa bojí, že sa zopakuje scenár Mt. Gox

Článok

dol
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomenová lending platforma Celsius pár dní od momentu, ako zmenila právnicky tím, ohlásila konkurzne riadenie podľa kapitoly 11, ktoré podala na okresný súd v štáte New York.

Bankrot podľa kapitoly 11 umožňuje spoločnosti Celsius pokračovať v podnikaní a reštrukturalizovať svoje záväzky. Medzi firmy, ktoré v minulosti vďaka tomuto spôsobu úspešne reorganizovali podnikanie a dostali sa z najhoršieho von patria General Motors, Hertz, Marvel, Delta či American Airlines. Problémová kryptomenová firma, ktorá úročila kryptomeny klientom za príliš vysoké percentá, na čo doplatila po príchode medvedieho trhu, verí, že bude ďalšou v poradí.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

 

Danny Talwar, šéf daní v účtovnej firme Koinly, ktorá sa špecializuje na kryptomeny, však upozornil, že tento krok zo strany Celsius môže znamenať, že jej poškodení zákazníci sa nedostanú k svojim aktívam poriadne dlho, pričom situáciu prirovnal ku kauze burzy Mt. Gox, kde sa riešenie rysuje až po zhruba 8 rokoch.

Z Mt. Gox v roku 2014 ukradli hackeri 850 000 BTC, no následne sa podarilo zachrániť niečo menej než 150 000 BTC. Dodnes však poškodení klienti čakajú, kým im tieto bitcoiny správca konkurznej podstaty prerozdelí férovým podielom. Situáciu totiž komplikuje prebiehajúce súdne riadenie v rôznych jurisdikciách po celom svete na čele s Japonskom, kde situáciu riadi správca konkurznej podstaty Noubaki Kobayashi.

Je cena BTC v ohrození? Klienti hacknutej burzy Mt. Gox sa môžu po rokoch dostať k ich bitcoinom

Celsius chce pokračovať v činnosti

Celsius vo vyhlásení, ktoré podal 13. júna, uviedol, že chce použiť 167 miliónov dolárov, ktoré má k dispozícii, na financovanie pokračovania „určitých operácii“ v priebehu reštrukturalizácie a uviedol, že má v úmysle “obnoviť aktivitu na platforme” a „vrátiť hodnotu zákazníkom.“ Pokiaľ však ide o kľúčovú informáciu týkajúcu sa možnosti výberu kryptomien z tejto platformy, na nej sa nič nemení – inak povedané dvere zostávajú zamknuté.

Členovia predstavenstva Celsius uviedli, že oznámeniu bankrotu predchádzali komplikované a nevyhnutné rozhodnutia, medzi ktoré patrilo aj rozhodnutie obmedziť výbery, swapy a prevody na platforme.

Alex Mashinsky, ktorý Celsius zakladal a v súčasnosti je mnohými poškodenými obviňovaný z toho, že vytvoril vopred plánovanú Ponzi schému, v prehlásení dodal:

,,Máme silný a skúsený tím, ktorý prevedie Celsius týmto procesom. Som presvedčený, že keď sa pozrieme späť do histórie Celsius, uvidíme tento moment ako určujúci okamžik, kedy rozhodné a sebavedomé jednanie poslúžilo komunite a posilnilo budúcnosť tejto firmy.“

Celsisus oznámil, že aj naďalej pokračuje v správe aktív a bude poskytovať služby spojené s existujúcimi pôžičkami na platforme. Rovnako tak menoval nového riaditeľa, ktorý povedie firmu v procese reštrukturalizácie. Je ním David Barse, ktorý má bohaté skúsenosti v tejto oblasti. Ide o zakladateľa a CEO indexovej firmy XOUT Capital.

Bankrot podľa kapitoly 11 má aj plusy

Danny Talwar z Koinly doplnil, že hoci reštrukturalizácia a kompenzovanie klientov môže byť zdĺhavým procesom, ohlásenie bankrotu podľa kapitoly 11 nie je nutné vnímať úplne negatívne. ,,Bankrot podľa kapitoly 11 umožňuje Celsius reštrukturalizovať svoje dlhy a aktíva prostredníctvom súdneho systému. Kryptoinvestori by nemali panikáriť, pretože podanie žiadosti o bankrot podľa kapitoly 11 poskytuje trhu určitú istotu,” dodal.

Zaujímavou informáciou je, že Celsius ešte pred týmto krokom splatil svoje dlhy voči DeFi platformám Compound, Aave a Maker, pričom ešte pred mesiacom bol na týchto platformách dlžný 820 miliónov dolárov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.