Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano úspešne zvládlo hardfork Vasil – čo mu prinesie?

Článok

Cardano ADA
Zdroj: Unsplash.com

Hardfork Vasil, ktorý mal byť realizovaný na Cardano už v úvode leta, sa napokon úspešne podarilo realizovať 22. septembra. Kryptomene z TOP10 by mal priniesť významné vylepšenia pokiaľ ide o jej škálovanie a používateľnosť.

O úspešnom spustení hardforku Vasil informoval na Twitteri kanál Input Output, spoločnosti, ktorá má na starosti vývoj tohto blockchainu. Jej CEO Charles Hoskinson je zároveň zakladateľ Cardano (ADA).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

https://twitter.com/InputOutputHK/status/1573067916211527681

Pokiaľ ide o technické detaily, hardfork Vasil priniesol tieto aktualizácie:

  • Referenčné výstupy (CIP-31)
  • Inline datums (CIP-32)
  • Reference scripts (CIP-33)
  • Collateral output (CIP-40)
  • Datums and redeemers
  • Data Serialisation primitive
  • Diffusion pipelining
  • Odstránenie parametru „d“
  • Optimalizácia zabezpečenia (VRF)

Z laického pohľadu však prinesie predovšetkým rýchlejšie vytváranie blokov, teda zlepší škálovanie a rýchlosť transakcii a tiež inovácie v inteligentných zmluvách Plutus, čo by malo umožniť jednoduchšie vytváranie, nasadzovanie a spúšťanie decentralizovaných aplikácii (Dapps) pri nižších nákladoch.

Bill Barhydt, zakladateľ obchodnej platformy Abra, povedal, že ide o “jednu z najkomplexnejších a najdôležitejších aktualizácii Cardano, aké boli doposiaľ vykonané.” Charles Hoskinson a iní členovia komunity tvrdia, že ide o najvýznamnejšiu aktualizáciu Cardano od hardforku Alonzo, ktorý minulý rok priniesol možnosť písať smart kontrakty.

Ďalším významným okamihom Cardano by malo byť spustenie sceľovacieho riešenia na druhej vrstve, protokolu s názvom Hydra. Jeho najnovšia aktualizácia zo 16. septembra popisovala, ako rieši vývojársky tím problém s jej uzlami. Dátum spustenia Hydry nie je známy, no špekuluje sa o konci roka 2022 alebo začiatku roka 2023. Nutné je ale uviesť, že vopred stanovené dátumy zväčša splnené nebývajú, čo platilo aj o hardforku Vasil, ktorý mal byť pôvodne hotový už pred augustom.

Viac o hardforku Vasil sme písali vo včerajšom článku.

Významný míľnik pre Cardano (ADA) – „štartuje“ hardfork Vasil!

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.