Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Významný míľnik pre Cardano (ADA) – „štartuje“ hardfork Vasil!

Článok

Cardano
Zdroj: Unsplash.com

V pozadí negatívneho sentimentu na globálnych trhoch sa chystá kryptomena Cardano (ADA) na najvýznamnejší upgrade od hardforku Alonzo, ktorý na ňu priniesol smart kontrakty. Dnešný HF s názvom Vasil by mal výrazne zlepšiť jej škálovanie a znížiť transakčné poplatky.

Spoločnosť Input Output stojaca za vývojom Cardano (ADA) na Twitteri včera informovala, že deň pred hardforkom Vasil je všetko pripravené a že boli plnohodnotne splnené aj “tri kritické indikátory”, bez ktorých by sa sieť nemohla aktualizovať. Podmienky zneli tak, aby sa na hardfork pripravili burzy pokrývajúce aspoň 80% likvidity mincí ADA, aby 75% blokov na mainnete používalo najnovšiu aktualizáciu node 1.35.3 a aby boli plnohodnotne pripravené aj najpoužívanejšie DeFi protokoly na tomto blockchaine.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ak ide o burzy, Input Output uviedol, že 48 hodín pred hardforkom 13 kryptomenových búrz, ktoré pokrývajú 87% likvidity, potvrdilo svoju účasť. Zaujímavé však je, že v čase tweeetu stále nebola prichystaná burza Coinbase, ktorá však prisľúbila, že bude taktiež tento fork podporovať.

V prípade nodov je pripravenosť takmer stopercentná (98%) a v prípade najpopulárnejších decentralizovaných aplikácii sa zdá, že je tiež všetko v poriadku, pretože Input Output uvádza, že sú všetky “nachystané“.

Čo prinesie Vasil?

Hardfork Vasil má na Cardano zlepšiť škálovanie, priepustnosť transakcií a znížiť transakčné poplatky, čo môže prispieť väčšiemu využívaniu DeFi protokolov. Súčasné obmedzenia a “pomalosť” sú totiž podľa mnohých hlavnou brzdou širšej adopcie týchto riešení v porovnaní so smartchainami ako sú Ethereum, Binance Smart Chain či Solana.

Z technickejšieho pohľadu je aktualizácia vysvetlená tak, že pôjde o upgrade, ktorý optimalizuje proces overiteľnej náhodnej funkcie (VRF) Outoboros, čoho výsledkom bude rýchlejšia validácia blokov, lepšia bezpečnosť a vylepšené možnosti pre smart kontrakty. Nutné je však uviesť, že hoci HF sa udeje dnes (22. september), všetky funkcie budú sprístupnené až 27. septembra, čiže o 5 dní neskôr.

Pár zaujímavosti o Cardano

Pár ďalších zaujímavosti o Cardano pred hardforkom Vasil:

  • Podľa platformy Santiment stúpol záujem o túto kryptomenu kvôli aktualizácii Vasil za posledných sedem dní o 35%
  • Cardano dosiahlo v tomto roku míľnik 3000 smart kontraktov
  • Z pohľadu stakovaných tokenov (ich marketcapu) ide o tretiu najväčšiu kryptomenu (11,5 miliardy dolárov v stakingu). Väčšia hodnota je stakovaná len u Ethereum a Solana. Až za Cardanom sú Binance Smart Chain, Avalanche či Polkadot. Práve tieto vymenované kryptomeny sú jej najväčšou konkurenciou.

Dopĺňame, že hardfork bol pomenovaný po Vasilovi Stoyanovovi Dabovovi, členovi Cardano komunity, ktorý zomrel v decembri 2021 na pľúcnu embóliu.

Cena Cardano je v aktuálne 0,44 USD, čo je 85% strata na historické maximum 3,09 USD dosiahnuté v minulom roku.

Zdroje: cryptoslate.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.