Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bývalý šéf CFTC vyjadril podporu Bitcoin ETF. Na SEC medzitým tlačí senátorka

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Bývalý šéf americkej komisie pre obchodovanie s komoditnými futures kontraktmi (CFTC) Timothy Massad si myslí, že SEC, čiže americká komisia pre cenné papiere a burzu, by mala udeliť povolenie pre prvé Bitcoin ETF.

Timothy Massad hovoril o tejto téme v rozhovore pre Bloomberg, kde skonštatoval, že udelenie súhlasu pre Bitcoin ETF by zvýšilo transparentnosť novo vznikajúceho trhu s digitálnymi aktívami, čo by v konečnom dôsledku mohlo byť vnímané ako správne rozhodnutie. Investori by sa totiž nemuseli spoliehať na služby búrz (ktoré sú z pohľadu regulátorov častokrát problémové) alebo sa trápiť tým, ako si bezpečne strážiť kryptomeny, do ktorých investovali.

Povolenie ETF by totiž investorom na čele s inštitúciami prinieslo spôsob, v rámci ktorého môžu regulovanou formou, za prijateľné poplatky a bez nutnosti riešiť bezpečnú úschovu, investovať do Bitcoinu, pričom SEC by mala nad tým dobrý dohľad.

Massad na druhú stranu priznal aj to, že najideálnejšou cestou k schváleniu Bitcoin ETF by bolo vybudovanie silného regulačného rámca pre kryptosektor. Priznal však, že súčasné predpisy, ktoré sa týkajú digitálnych aktív sú “deravé ako švajčiarsky syr” a je málo pravdepodobné, že sa to v blízkej budúcnosti výraznejšie zmení.

SEC tak podľa neho má možnosť udeliť súhlas pre Bitcoin ETF na základe akejsi spolupráce s burzami. ,,Schválenie bude udelené pod podmienkou, že cena ETF bude založená na indexe búrz, ktorý spĺňa určité predpísané štandardy podobné indexom pre burzy cenných papierov a derivátov,” skonštatoval.

SEC zatiaľ všetky žiadosti o Bitcoin ETF zamietla

Americká komisia pre cenné papiere a burzu doposiaľ všetky žiadosti o Bitcoin ETF zamietla s odôvodnením, že cena Bitcoinu môže byť ľahko manipulovateľná. S príchodom značného inštitucionálneho kapitálu do trhu s Bitcoinom a viacerých konkrétnych krokov popredných búrz, ktoré zvýšili mieru ich transparentnosti, sa však v tomto roku objavilo viac než 10 nových žiadosti o Bitcoin ETF a pripisuje sa im väčšia nádej na úspech.

Vôbec prvá tohtoročná žiadosť od firmy VanEck je azda najďalej, keďže SEC požiadala verejnosť o jej pripomienkovanie. Definitívny verdikt ohľadom nej môže odkladať až do októbra 2021. Medzitým podľa očakávaní odložila rozhodnutie aj ohľadom žiadosti SkyBridge Capital a to najnovšie do 25. augusta (následne môže rozhodnutie odložiť opäť).

Vo všeobecnosti sa očakáva, že SEC buď dá súhlas hneď niekoľkými žiadostiam, alebo žiadnej, čo naznačil aj Anthony Scaramucci zo SkyBridge Capital, ktorý skonštatoval, že všetky žiadosti o Bitcoin ETF sú si veľmi podobné a spĺňajú všetky vyžadované požiadavky. Pri rozhodovaní SEC teda nepôjde ani tak o to, či sú žiadosti kvalitné ale najmä o samotný Bitcoin. Aj pre jeho výrazný cenový prepad v predošlých mesiacoch sa však analytici prikláňajú skôr k tomu, že SEC opäť všetky žiadosti zamietne.

Senátorka tlačí na SEC kvôli ochrane spotrebiteľov

Americká senátorka Elizabeth Warrenová, ktorá sa nedávno zviditeľnila šokujúcimi vyhláseniami naznačujúcimi snahu zakázať alebo výrazne obmedziť obchodovanie kryptomien, medzitým poslala šéfovi SEC Garymu Genslerovi list, v ktorom nazvala kryptomeny “vysoko neprehľadným a nestálym trhom”. V tomto liste zároveň Genslera vyzvala, aby čím skôr predstavil detaily, ako chce jeho orgán chrániť investorov a regulovať kryptomenové burzy.

Hoci Warrenová je vnímaná ako “nepriateľka kryptomien” jej list poukazuje na niekoľko problémov, ktorých vyriešenie by naozaj mohlo sprehľadniť to, ako sú kryptomeny v USA všeobecne vnímane a teoreticky tak trhu aj pomôcť. Azda najpálčivejším problémom je to, že kryptoburzy v USA nie sú rovnaké regulované ako burzy cenných papierov, hoci s nimi majú veľmi podobné črty.

V druhom bode Warrenová upozornila, že SEC ani CFTC nemajú žiadne vlastné regulačné rámce ohľadom kryptomien, čo je vec, na ktorú upozorňoval aj samotný Gensler, no a v treťom bode poukázala na to, že trh s kryptomenami do značnej miery ovplyvňuje takzvaný „wash trading“ (umelo nafúknuté objemy obchodovania).

Tvrdenie o wash tradingu postavila aj na štúdii Bitwise Asset Management, ktorá v žiadosti o Bitcoin ETF z roku 2019 uviedla, že až 95% celosvetových obchodov na burzách je nereálnych. Bitwise sa však tým snažila naznačiť, že cena Bitcoinu v konečnom dôsledku je ovplyvňovaná len skrz niekoľko najväčších búrz – hlavne tých z USA, ktoré majú najtransparentnejšie prostredie. Inak povedané chcela tým poukázať na to, že cena BTC nie je manipulovaná tak, ak osa zdá. Zároveň treba zdôrazniť, že od roku 2019 sa toho pomerne veľa zmenilo a burzy zvýšili svoju transparentnosť obchodovania.

Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.