Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Buterin priznal, že vývoj Ethereum 2.0 trvá dlho. Načrtol blízku budúcnosť

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Zakladateľ a hlavná tvár Ethereum (ETH) Vitalik Buterin počas Virtual Fintech Forum na festivale StartmeupHK 2021 načrtol niekoľko zaujímavých informácii smerom do blízkej budúcnosti a tiež priznal jeho zlý odhad týkajúci sa dokončenia prechodu na novú generáciu tejto kryptomeny s označením “Ethereum 2.0“.

27-ročný Vitalik Buterin počas rozhovoru s Jehanom Chuom, spoluzakladateľom a riadiacim partnerom hongkonskej blockchainovej investičnej a obchodnej firmy Kenetic priznal, že práce na Ethereum 2.0, teda prechode kryptomeny z Proof of Work konsenzu (PoW) na Proof of Stake konsenzus (PoS) trvajú oveľa dlhšie, než si pôvodne predstavoval.

,,Mysleli sme si, že prechod na Proof of Stake nám zaberie asi jeden rok, no v skutočnosti to bude trvať asi 6 rokov. Ak robíte zložitú vec, o ktorej si myslíte, že jej dokončenie bude chvíľu trvať, tak potom je veľmi pravdepodobné, že to bude trvať ešte oveľa viac,” priznal svoj pôvodný zlý úsudok.

Vitalik však zároveň zdôraznil, že zdržania nesúviseli len s technologickými problémami, ale hlavne s ľudským faktorom. V tíme vývojárov počas oných rokov vraj vzniklo mnoho konfliktov, ktoré spomalili všetky práce a procesy. ,,Najväčším problémom, na ktorý som pri našom projekte narazil, neboli technické problémy – boli to problémy s ľuďmi,” vyhlásil.

Ako to vyzerá s Ethereum 2.0?

Hoci to trvá dlho, vyzerá to tak, že prechod Ethereum na Etheruem 2.0 a teda Proof of Stake konsenzus, sa blíži do finále. Buterin vlial do tejto témy viac svetla, keď priznal, že v tíme zmenili stratégiu tejto migrácie.

Podľa pôvodného plánu, ktorý bol aktuálny ešte pred pár mesiacmi, sa totiž rátalo s tým, že najprv sa dokončia shardchainy, ktoré umožnia rýchle škálovanie Ethereum a až následne dôjde k zlúčeniu súčasného Ethereum s Ethereum 2.0. Zmena nastala v tom, že najprv dôjde k zlúčeniu Ethereum s Ethereum 2.0, ted ak prechodu na Proof of Stake a sharding sa dokončí až následne.

,,Pôvodne sa plánovalo pracovať na shard chainoch pred zlúčením – teda chceli sme vyriešiť problém škálovania. S rozmachom riešení škálovania na druhej vrstve sa však naša priorita presunula na zámenu Proof of Work za Proof of Stake,” uviedol.

Dôležité termíny

Keď hovoríme o konkrétnych termínoch, tie najaktuálnejšie odhady hovoria o tom, že k zlúčeniu Ethereum s Ethereum 2.0 dôjde do konca tohto roka. To znamená, že Ethereum by sa mohlo už  vroku 2021 stať kryptomenou fungujúcou na Proof of Stake konsenze.

V onom okamihu však stále nebude doriešená problematika pomalších transakcií, čo je vec, ktorú musí Ethereum zvládnuť, ak sa chce stať blockchainom, ktorý dokáže zvládnuť dopyt veľkých spoločnosti, možno až štátov, majúcich záujem používať tento decentralizovaný blockchain. Zmieňované shardy by však mali byť vraj hotové do konca roka 2022.

Obeť vlastného úspechu?

Buterin priznal, že Ethereum sa v súčasnosti stáva obeťou vlastného úspechu. Veľký dopyt po smart kontraktoch a riešeniach, ktoré na ňom vznikajú v oblasti DeFi či NFT vedú k tomu, že sieť sa stáva mimoriadne preťažená. S tým súvisia nielen relatívne pomalé transakcie, ale predovšetkým to, že sú veľmi nákladné. Tým sa stáva používanie súčasného Ethereum nevhodné pre menej solventných zákazníkov. Jednoducho nikto nechce platiť desiatky či stovky dolárov za jednu transakciu.

Líder Ethereum však dodáva, že urýchlenie prechodu na Proof of Stake ešte pred dokončením shardov sa stáva prioritou aj z dôvodu, v spojení s Proof of Work konsenzom je mnoho negatívnych správ ohľadom dopadu ťažby na prírodu. Kým Bitcoin podľa všetkého časom vyrieši tento problém tým, že ťažiari budú využívať na svoje podnikanie výhradne energiu zo zelených zdrojov, Ethereum vidí finále riešenie práve v Proof of Stake konsenze. Ten zďaleka nepotrebuje takú spotrebu energie, čiže je ekologickejší.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne