Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

CIO giganta BlackRock očakáva, že Bitcoin do značnej miery zaujme pozíciu zlata

Článok

Bitcoin BlockRock
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

CIO spoločnosti BlackRock, ktorá je najväčším správcom aktív na svete, pripustil, že Bitcoin sa stal trvalou súčasnosťou globálneho finančného systému a už nikam nezmizne, ako sa domnievali mnohí jeho odporcovia.

Rick Rieder sa na adresu Bitcoinu vyjadril v rozhovore pre televíziu CNBC, v ktorom dokonca naznačil, že Bitcoin má reálnu šancu stáť sa plnohodnotnou konkurenciou zlata. ,,Do značnej miery zlato nahradí (zaujme jeho pozíciu), pretože je funkčnejší (použiteľnejší) než tehlička zlata,” skonštatoval.

Spoločnosť BlackRock, Inc. vznikla v roku 1988 v New Yorku a podľa výsledkov zo štvrtého kvartálu 2019 je vôbec najväčšou správcovskou firmou na svete s aktívami v hodnote 7,4 bilióna dolárov. Pôsobí v minimálne 30 krajinách sveta a má viac než 70 pobočiek. Firma je súčasťou S&P500 a S&P 100 indexu najhodnotnejších firiem obchodovaných na amerických burzách.

Porovnávanie Bitcoinu so zlatom

Ako sme to zmieňovali na Kryptonovinkách už mnohokrát, Bitcoin je so zlatom často porovnávaný pre ich podobné vlastnosti. Podobne ako zlato aj Bitcoin má obmedzené množstvo, no kým u zlata v skutočnosti nevieme presne určiť, koľko ho zostáva vyťažiť, v prípade Bitcoinu vieme, že ho nikdy nebude viac ako 21 miliónov.

Bitcoin má zároveň ďalšie výhody oproti zlatu – je digitálny a teda je ľahko prevoditeľný a zameniteľný. Použiť zlato ako platobný prostriedok je minimálne veľmi komplikované až nemožné. Pri fyzickom zlate taktiež existujú zjavné problémy pri jeho presune, obzvlášť ak ide o zlato vo väčšej hodnote.

TIP: Histórii zlata a jeho porovnaniu s Bitcoinom sa venoval aj YouTube kanál Zaujalo ma:

Známych osobností z investorského sektora, ktoré uznávajú potenciál Bitcoinu výrazne pribúda. Tento proces dá sa povedať naštartoval v úvode roka rešpektovaný miliardár Paul Tudor Jones, nasledoval ho Stanley Druckenmiller nuž a napríklad pár dní dozadu priznal nemalú investíciu do Bitcoinu aj tretí najbohatší Mexičan Ricardo Saligas Pliego.

Jeden z najbohatších mužov Mexika investoval do Bitcoinu

Samotná spoločnosť BlackRock má skrz firmu Microstrategy, v ktorej má podiel, svoju pozíciu v Bitcoine. Firma veľkého fanúšika tejto kryptomeny Michaela Saylora totiž iniciovala v priebehu augusta a septembra obrovskú akvizíciu, v rámci ktorej nakúpila bitcoiny v hodnote 425 miliónov dolárov. Celkovo išlo o 32 500 BTC, ktoré majú dnes hodnotu už vyše 600 miliónov dolárov. Microstrategy však tvrdí, že tieto bitcoiny neplánuje predať.

Na záver dopĺňame, že súčasná trhová kapitalizácia zlata je takmer 30-násobne vyššia, než kapitalizácia Bitcoinu. Aby sa teda Bitcoin mohol rovnať zlatu, musí ešte prejsť veľmi dlhú cestu. Zlato má svoju bohatú históriu a za hodnotné ho vníma azda každý človek tejto planéty, kým adopcia kryptomien je minimálna a podľa rôznych odhadov vlastní kryptomeny medzi 0,1% až 1% ľudí. Aby sa teda Bitcoin mohol porovnávať so zlatom, musí mať nielen lepšie vlastnosti, ale získať si predovšetkým podobnú dôveru u ľudí, čo je proces, ktorý môže trvať desiatky rokov.

Zdroj: cointelegraph.com, Martin Gregor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne