11. septembra 2021 oslávil Bitcoin (BTC) ďalší zaujímavý míľnik. V onen deň totiž ťažiari BTC úspešne vyprodukovali jubilejný 700 000 blok jeho histórie. Bez akýchkoľvek problémov sa mu to podarilo napriek tomu, že v médiách bol od začiatku svojej existencie označený za “mŕtvy” minimálne 428-krát. „Nekrológy Bitcoinu“ podrobne sleduje napríklad portál BitcoinIsDead.org.
700 000 bitcoinový blok bol vyťažený necelé dva roky od 18. októbra 2019, kedy bol vyťažený blok s poradovým číslom 600 000. Vtedy mal cenu približne 8 000 dolárov, túto sobotu sa obchodoval už za približne 45 500 USD.
V čase vyťaženia jubilejného 700 000 bloku bolo v obehu už 18 812 806 BTC, čo predstavuje 89,5% všetkých bitocinov, ktoré kedy budú existovať. Najviac ich bude 21 miónov, no tempo ich ťažby sa vďaka funkcionalite zvanej halving výrazne spomaľuje.
The 700,000th #Bitcoin block.
"Every day that goes by and #Bitcoin hasn't collapsed due to legal or technical problems, that brings new information to the market. It increases the chance of #Bitcoin's eventual success and justifies a higher price."
— Hal Finney pic.twitter.com/RYzHHBodTe
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) September 11, 2021
Halving jasne definuje budúcu infláciu
Kým prvé štyri roky existencie Bitcoinu vznikalo pri každom jednom bloku, ktorý sa ťaží v priemere raz za 10 minút, až 50 BTC, nasledujúce štyri roky to bolo už len 25. Po ďalšej úprave v roku 2016 už len 12.5 BTC, no a aktuálne sme od roku 2020 vo štvorročnom cykle, počas ktorého sa v jednom bloku vyťaží len 6.25 BTC. Tento proces znižovania odmien pre ťažiarov je nezvrátiteľný, vďaka čomu presne vieme, aká bude budúca inflácia Bitcoinu. Hovorí sa mu halving.
Halving prispieva tomu, že Bitcoin je čoraz vzácnejší. Aktuálne je jeho inflácia podobná odhadovanej inflácii zlata, no od roku 2024 bude už určite nižšia. Oproti zlatu sa Bitcoin z pohľadu inflácie odlišuje aj tým, že uňho je absolútne jedno, akým tempom sa ťaží. To znamená, že aj keby ťažiari Bitcoinu svoje úsilie 100-násobili, tak nevyťažia za 10 minút viac než zmieňovaných 6.25 BTC. V prípade zlata by to však neplatilo, pretože zvýšená aktivita jeho ťažiarov by mohla viesť k tomu, že dostupne zlato sa vyťaží rýchlejšie a tým pádom by stúpla v danom čase aj jeho inflácia.
TIP: Téme halvingu, čo to je a ako ovplyvňuje infláciu BTC, sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku
Budúcnosť ťažby by mala byť ekologickejšia
Napriek tomu, že Bitcoinov sa bude dať vyťažiť čoraz menej, záujem o jeho ťažbu rýchlo stúpa. Takmer každý týždeň sa dozvedáme o nových desiatkach až stovkách miliónov dolárov, ktoré sú investovane do sektora jeho miningu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V súvislosti s tým je však horúca aj téma ekologickosti jeho ťažby. Pri miningu BTC sa totiž spotrebúva veľké množstvo energie, ktorá častokrát nie je z ekologických zdrojov. Dôležitou kampaňou pre Bitcoin a zároveň cieľom ťažiarov preto bude v budúcich rokoch prejsť na zelené zdroje – napríklad energiu z vodných, solárnych či veterných elektrárni. Aktuálne sa odhaduje, že už približne 50% ťažby BTC je “ekologická”. Aby však Bitcoin netrpel masmediálnou a politickou “masážou” pre jeho údajne veľmi zlý vplyv na prírodu (čo je však zveličené vzhľadom na jeho malý vplyv v porovnaní s inými priemyslami), je nutné, aby toto percento rástlo.
#Bitcoin energy usage is cleaner than every major industry and represents a rounding error in total energy consumption. @FriarHass delivers a comprehensive analysis worth reading.https://t.co/9RSH8t5Z1U
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) August 11, 2021
Zdroj: cointelegraph.com