Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin v roku 2022 zákonným platidlom v minimálne 5 krajinách?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

El Salvador je prvou krajinou, ktorá urobila z Bitcoinu zákonné platidlo, no rozhodne nie poslednou. Mysli si to generálny riaditeľ známej kryptomenovej burzy BitMEX Alexander Höptner.

CEO BitMEX Alexander Höptner sa k tejto téme vyjadril v minulotýždňovom blogovom príspevku, v ktorom dospel k záveru, že v adopcii Bitcoinu zohrajú v nasledujúcich rokoch kľúčovú úlohu najmä rozvojové krajiny.

,,Moja predpoveď je, že do konca budúceho roka budeme mať najmenej 5 krajín, ktoré akceptujú Bitcoin ako zákonné platidlo. Všetky budú rozvojovými krajinami,” napísal veľmi odvážnu predikciu.

Podľa Höptnera budú v adopcii Bitcoinu týmito štátmi zohrávať hlavnú úlohu tri kľúčové faktory:

  • Rastúca potreba lacnejších a rýchlejších medzinárodných prevodov – remitencií
  • Masívna inflácia národných fiatových mien
  • Politické problémy

Remitencie, inflácia a využitie Bitcoinu

Remitencie sa posielajú najmä do rozvojových krajín. Tie podľa dát, ktoré má k dispozícii Höptner, prijímajú až 75% globálnych remitencii. Problém je však ten, že z týchto peňazí si značný kus koláča odkroja sprostredkovatelia týchto transakcií – ide o desiatky percent. Bitcoin v kombinácii s technológiou Lightning Network tento problem môže efektívne vyriešiť. Podľa prezidenta El Salvador Nayiba Bukeleho sa už po prvom mesiaci v jeho krajine používa BTC na približne 9% remitencii. Ak je tento údaj pravdivý, už teraz Salvádorčania dokážu vďaka Bitcoinu ušetriť nemalé peniaze.

Pokiaľ ide o infláciu, Bitcoin je volatilný a tak možno nie je v súčasnosti najlepším hedžom voči inflácii v západnom svete. Höptner však uviedol, že napríklad v Turecku, kde je inflácia 19,2%, je to úplne odlišné. V krajinách, kde rýchlo klesá hodnota ich miestnej meny dáva Bitcoin jednoducho čoraz väčší a väčší zmysel.

El Salvador poslúži ako príklad

Höptner sa domnieva, že odvážne rozhodnutie El Salvador urobiť z Bitcoinu zákonne platidlo uľahčí ďalším krajinám ich prvý krok. Na druhú stranu si uvedomuje, že takéto rozhodnutie bude vnímané ako politické a teda bude závislé aj od samotných politikov a miestnych vlád. Zlyhanie v počiatočnom bode adopcie Bitcoinu na štátnej úrovni by mohlo byť veľmi negatívnou reklamou a obmedziť pokusy iných krajín o to isté. Aj preto je El Salvador aktuálne v centre pozornosti.

Podobný názor ako Höptner vyjadril nedávno aj CEO Input Output a hlavná tvár kryptomeny Cardano Charles Hoskinson. Ten uviedol, že kryptomeny v dohľadnej dobe prijme oveľa viac krajín. Aj samotné Cardano má rozbehnutú intenzívnu spoluprácu v Etiópii, kde jej blockchian využijú v školskom systéme a neskôr možno aj na rozsiahlejšej úrovni (v závislosti od úspechu pilotného projektu). Whitsleblower Edward Snowden sa taktiež prikláňa k názoru, že adopcia Bitcoinu môže smerovať až k štátnej úrovni a teraz je obdobie, ktoré by mali využiť vlády na to, aby si Bitcoin zaradili do svojej súvahy.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne