Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Bitcoin v marci 2020 a v máji 2022 – podobnosti a dôležité rozdiely

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Keď Bitcoin (BTC) 12. marca klesol z ceny 8000 USD až k cene 4800 USD a následne 13. marca 2020 až k cene 3 600 USD, mnohí investori zostali v šoku.

Tento prepad bitcoinu však nesúvisel s jeho samotnými fundamentmi – bol dôsledkom špekulatívneho prístupu mnohých investorov k BTC v kombinácii s obrovskými výplachmi na bežných akciových trhoch, keď západ priznal, že pandémia koronavírusu už nie je problémom len v Číne.

Spätne s odstupom času už vieme, že daný okamih bol ideálnou príležitosťou pre kúpu BTC, pretože už začiatkom mája 2020 sa obchodoval za vyše 10 tisíc dolárov a koncom novembra toho istého roka prekonal historické maximá dosiahnuté 17. marca 2017, keď sa dostal prvýkrát v histórii nad cenu 20 tisíc dolárov.

Dnes o približne 2 roky a 2 mesiace neskôr stojí BTC približne 30 000 USD, čiže takmer 10-násobok najnižšej ceny v marci 2020, alebo o 340% viac, ak by sme brali ako smerodajnú cenu BTC pred pádom trhov v marci 2020 – teda tú, za ktorú sa predával 1. marca 2020cca 8500 USD a upozornil na ňu nižšie napríklad aj Anthony Pompliano. Súčasná cena BTC je pre ucelenie celého obrazu vzdialená zhruba 56% od historických maxím dosiahnutých 10. novembra 2021 na úrovni 69 000 USD.

Súčasný prepad ceny BTC od jeho cien od úvodu tohto roka mnohí porovnávajú práve s jeho prepadom z marca 2020 dúfajúc, že teraz sa môže opakovať rovnaký scenár, pretože oba pády sú poháňané dôležitými externými fundamentmi:

  • V roku 2020 išlo o pád globálnych trhov pre pandémiu Covid-19
  • V roku 2022 ide o prepad globálnych trhov pre sprísňujúcu sa monetárnu politiku centrálnych bánk, zvyšovanie úrokových sadzieb, rastúcu infláciu a geopolitickú neistotu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V určitých ohľadoch to môže byť naozaj podobné, no niektoré technické a fundamentálne dôvody tieto podobnosti vyvracajú.

Pokiaľ ide o čísla, mohlo by vás najprv zaujať:

  • Bitcoin pred pádom v marci 2020 nebol na historických maximách – ak by sa zohľadňovalo ATH, tak by sa mala brať do úvahy cena $20 000 dosiahnutá 17. decembra 2017 – tým pádom by išlo v marci 2020 o pokles od ATH až o 81%, kým teraz je BTC od ATH len 56%
  • Ak by sa brala v úvahu cena pred porovnávanými prepadmi – teda 1. marca 2020, resp. 2. januára 2022 (pre ľahšie porovnanie s tohtoročnými prepadmi globálnych trhov), BTC v marci 2020 padol o 58%, kým teraz od úvodu roka 2022 len o 26%

Z týchto čísle možno vyčítať, že Bitcoin je stále náchylný na globálnu situáciu na trhoch, no na rozdiel od roku 2020 omnoho menej. Dôležitým ukazovateľom je aktuálny prepad najsledovanejšieho technologického indexu Nasdaq, ktorý sa od 2. januára 2022 prepadol už o 27% – teda dokonca ešte výraznejšie než v roku 2020, kedy platilo, že BTC padol omnoho výraznejšie, než akciové trhy.

K tomu sa určité hodí doplniť, že súčasný prepad Nasdaq je výraznejší, než po spľasnutí dot-com bubliny, po vypuknutí pandémie koronavírusu či po vypuknutí finančnej kríze v roku 2008 – ide až o stratu 7,6 biliónov dolárov. Viac k tomu dopĺňa táto infografika:

Pri tejto informácii treba teda brať v úvahu, že:

  • Bitcoin klesol v tomto roku výrazne menej, než v marci 2020, hoci Nasdaq padol výrazne viac, než v marci 2020
  • Bitcoin je na takmer 10-násobne vyššej cene, než v marci 2020 v čase jeho najväčšieho prepadu, resp. o 340% v pluse v porovnaní s jeho cenou pred prepadom v marci 2020

Hore to už nepôjde tak ľahko

Čísla popísane vyššie naznačujú, že Bitcoin sa stal za posledných 26 mesiacov významnejším a stabilnejším aktívom, hoci je stále mimoriadne náchylný na turbulencie na globálnych trhoch. Zároveň je však nutné uvedomiť si, že z fundamentálneho hľadiska je trh v úplne inej situácii ako v marci 2020.

V marci 2020 totiž centrálne banky na čele s Fed zavelili ku mimoriadne uvoľnenej monetárnej politike a bezprecedentnému kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE) – teda zjednodušene povedané tlačeniu nových peňazí. To prispelo k veľkému nafúknutiu akciových trhov a následne aj k rastu ceny BTC, pretože mnohí rizikoví investori považovali aj BTC za podobný typ veľkej investičnej príležitosti.

V máji 2022 je situácia úplne odlišná  – vysoká inflácia, ku ktorej prispelo aj zmieňované tlačenie peňazí, teraz núti centrálne banky na čele s Fed konať úplne inak – Fed už utiahol kohútiky (skončil s QE) a zároveň zvyšuje úrokové sadzby. Inak povedané na rozdiel od marca 2020 neprúdia do trhu žiadne nové peniaze – práve naopak, cieľom Fed je ochladenie ekonomiky, aby sa ceny stabilizovali. Nasdaq, S&p500 a ani Bitcoin tak nemajú zďaleka také podmienky pre rast, aké mali v marci 2020.

Z tohto pohľadu je teda situácia v marci 2020 a v máji 2022 diametrálne odlišná. Lenže aj Bitcoin je v inej pozícii – je omnoho odolnejší. Spoliehať sa teda na to, že sa zopakuje rovnaký scenár ako v marci 2020 zrejme nemá pevné základy, no na druhú stranu vyzerá to tak, že Bitcoin je dnes už rešpektovanejším investičným aktívom, než bol v marci 2020, kedy bol predovšetkým špekulatívnym aktívom s veľkým upside potenciálom. Cieľom týchto informácii je teda ponúknuť názor, že hodnotiť predošlé pohyby ceny BTC pri vyhodnocovaní ďalšieho vývoja ceny BTC nemá základy  v tom, že podmienky sú dnes úplne iné než boli vtedy.

Upozorňujeme, že obsah článku nemožno vnímať ako investičnú radu.

Zdroj: Autor, Twitter

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.