Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin sa prepadol k cene $32 000. Nepomáhajú mu správy z Číny a USA

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Cena Bitcoinu (BTC) sa za posledných 24 hodín prepadla o viac než 10%. Najväčšia kryptomena sa aktuálne obchoduje za približne 33 tisíc amerických dolárov. Tento prepad môže súvisieť okrem technických základov aj s negatívnymi správami z Číny a USA.

Čína pokračuje v boji s kryptomenami

Pokiaľ ide o Čínu, z najľudnatejšej krajiny sveta pribúdajú správy, ktoré naznačujú gradujúci negatívny vzťah tejto ťažko čitateľnej zeme smerom k Bitcoinu. Po množstve informácii, ktoré potvrdzujú záujem vlády obmedziť alebo kompletne zakázať ťažbu BTC na pevninskej Číne sa objavili v predošlých dňoch aj informácie o blokovaní krypto účtov na populárnej sociálnej sieti Weibo. Jej tvorcovia totiž boli prinútení zablokovať profily ľuďom, ktorí sa na Weibo špecializovali na informovanie o novinkách zo sveta kryptomien.

,,Čína naďalej tlačí na kryptomeny prostredníctvom postupného zákazu ťažby a banovania najpopulárnejších krypto-influencerov na platformách ako sú Weibo. To signalizuje, že chce utiahnuť slučku okolo kryptomien na pevnine,” uviedol Jehan Chu, riadiaci partner investičnej firmy Kenetic Capital, ktorá pôsobí v Hongkongu.

Utiahne FED kohútiky?

Pokiaľ ide o USA, čoraz viac sa špekuluje o možnosti “utiahnutia kohútikov“ americkou centrálnou bankou. FED by vraj mohol spomaliť tempo uvoľňovania nového kapitálu do obehu skrz 120 miliárd dolárov, ktoré používa každý mesiac na nákup amerických dlhopisov a 80 miliárd USD a cenných papierov zaistených hypotékami za 40 miliárd USD.

Hoci neboli uvedené žiadne konkrétne detaily, viaceré americké média prišli s informáciami, podľa ktorých FED bude túto problematiku riešiť už počas budúcotýždňového stretnutia FOMC. Ak by však aj FED pristúpil k úpravám svojho kvantitatívneho uvoľňovania, údajne by k zmenám v nákupoch dlhopisov a cenných papierov nemalo dôjsť skôr než koncom roka 2021 alebo začiatkom roka 2022.

Obavám investorov nepomohli ani nedeľňajšie vyjadrenia americkej ministerky financií Janet Yellenovej, ktorá opäť naznačila možnosť zvýšenia úrokových sadzieb, ktoré sú v súčasnosti blízke nule. Yellenová skonštatovala, že plán výdavkov Joea Bidena v hodnote 4 miliónov dolárov bude mať na ekonomiku pozitívny dopad, aj keď podľa všetkého povedie k zvýšeniu zmieňovaných sadzieb. Ak by sa tak stalo, dolár by mohol posilniť, čo by potenciálne mohlo znížiť záujem o aktíva typu zlato či Bitcoin.

Nie dobré pre Bitcoin?

Súčasné pochybnosti o ďalších plánoch FED a tiež v súvislosti s vyjadreniami Yellenovej vyvolávajú na trhoch nervozitu, čo sa odzrkadľuje najmä na hodnote aktív „rizikovejšej kategórie”. Sem sa radia technologické akcie, ale aj Bitcoin. Ten by síce mohol v budúcnosti fungovať ako nástroj pre ochranu pred hroziacou vysokou infláciou, no v súčasnosti je z inštitucionálneho pohľadu stále vnímaný hlavne ako veľmi špekulatívny investičný nástroj, od ktorého dávajú manažéri veľkých fondov ruky preč, ak hrozí väčší kolaps trhov.

Nemecká Deutshe Bank medzitým upozornila, že americká ekonomika má najkročené k jednému z najhorších inflačných období v histórii. Podobné podmienky, aké sleduje v USA dnes, jej pripomínajú obdobia zo 40. a 70.  rokov minulého storočia. Rozhodnutie FED spomaliť tempo nákupov dlhopisov, prípadne zvýšiť úrokové sadzby, ktoré sú blízko nule, tak môžu byť pokusom o zvrátenie respektíve spomalenie tohto stavu.

K zmieňovaným špekuláciám sa vyjadril aj Troy Gayeski, hlavný investičný riaditeľ firmy SkyBridge Capital, ktorý uviedol, že všetky alternatívy fiatových mien – či už zlato, alebo Bitcoin – sú podľa neho aktuálne v lepšej pozícii, aby zvládli prípadne znižovanie ponuky peňazí v obehu. ,,My sa budeme naďalej držať bitcoinu a kryptomien, pretože veríme, že má potenciál ísť vyššie,” uviedol predstaviteľ firmy, ktorá sa snaží o schválenie vlastného Bitcoin ETF.

Zdroj: coindesk.com, cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.