Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bitcoin sa dá v USA skrz ETF už aj shortovať. Spotové ETF však stále neexistuje

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

USA sa dočkali ďalšieho hybridného ETF spojeného s bitcoinom – po novom môžu staviť na to, že cena Bitcoinu klesne.

Spoločnosť ProShahres v pondelok informovala, že úspešne uvádza na americký trh vôbec prvé Bitcoin Short ETF s označením BITI – od utorka bude obchodované na newyorskej burze cenných papierov (NYSE). Tento investičný nástroj de facto umožní investorom staviť si proti bitcoinu (BTC), teda na pokles jeho ceny pomocou futures kontraktov.

,,BITI poskytuje investorom, ktorí veria, že cena bitcoinu klesne, príležitosť potenciálne na tom profitovať alebo prípadne hedžovať svoje kryptomeny,“ povedal k novému produktu CEO ProShahres Michael Sapir. ,,BITI umožňuje investorom pohodlne získať krátku (short) pozíciu voči bitcoinu prostredníctvom nákupu ETF na tradičnom maklérskom účte,“ dodal.

Spoločnosť ProShares tak má vo svojom portfóliu ďalšie ETF spojené s najznámejšou kryptomenou. V roku 2021 bola taktiež prvou, ktorá získala povolenie na Bitcoin futures ETF. Neskôr sa pridali Valkyrie či VanEck.

Kým Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) teda povoľuje už niekoľko Bitcoin Futures ETF a najnovšie aj Futures ETF na shortovanie Bitcoinu, klasické spotové Bitcoin ETF, ktoré by bolo viazané na spotovú cenu BTC a medzi investormi je jednoznačne najžiadanejšie, stále neschválila.

,,Takže, teraz tu už máme Short Bitcoin ETF, Futures ETF, uzavretý fond, ktorý sa obchoduje v zľave 30%+ oproti spotovej cene (GBTC), možnosť šetriť si v bitocine cez 401k, ale stále žiadne spotové ETF. Je jasné, že Gary Gensler a SEC majú agendu voči bitcoinu,“ komentoval túto skutočnosť (vo voľnom preklade) známy bitcoinový analytik Will Clemente z Block Ware Intelligence.

Blíži sa kľúčový dátum

Pokiaľ ide o spotové ETF, blíži sa najsledovanejší dátum tohto roka – do 6. júla totiž musí SEC oznámiť, či schvaľuje alebo zamieta žiadosť o Bitcoin ETF spoločnosti Grayscale Investments, ktorá chce na tento investičný nástroj konvertovať svoj uzavretý produkt Graysale Bitcoin Turst (GBTC), ktorý je krytý vyše 650 000 BTC v držbe Grayscale a ako to zmieňuje aj William Clemente aktuálne je v zľave vyše 30% oproti spotovej cene BTC.

Grayscale berie svoju žiadosť o Bitcoin ETF s veľkou vážnosťou a varuje, že ak SEC produkt neschváli, môže sa obrátiť na súd. Naznačuje to aj skutočnosť, že do svojho tímu získala skúseného právnika Donalda B. Verrilliho Jr., ktorý má bohaté skúsenosti s procesmi na Najvyššom súde USA a bol bývalým generálnym prokurátorom USA. Tejto téme sme sa detailnejšie venovali tu:

Grayscale tlačí na SEC kvôli schváleniu Bitcoin ETF. Získala do tímu veľkú posilu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.