Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin prvýkrát od mája nad $50 000. Trh je opäť v zóne chamtivosti

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Cena Bitcoinu sa prvýkrát od mája 2021 dostala nad psychologicky silnú hranicu 50 000 USD, no je otázne, či sa nad ňou dokáže okamžite udržať. Bitcoin (BTC) totiž bez výraznejšej korekcie rastie už naozaj dlho a niektoré metriky naznačujú, že v hre je aj výraznejšia korekcia.

Upozorňujeme, že tento text nemožno vnímať ako investičnú radu. Slúži výhradne na informačné účely. 

Bitcoin plynule a bez výraznejších korekcii posilňuje už od 20. júla, kedy jediný krát v tomto roku uzavrel dennú sviečku pod úrovňou 30 000 USD. Hneď o deň neskôr sa už obchodoval na cene okolo 32 000 USD a následne s výnimkou pár menej výrazných korekcii stále posilňuje až k súčasným vyše 50 000 USD.

B Word konferencia

21. júl, kedy sa BTC odrazil od tohtoročného dna (na dennej sviečke), bol výnimočný v tom, že sa oného dňa konala ostro sledovaná konferencia B Word, ktorej sa okrem významných postav zo sveta Bitcoinu (Jack Dorsey, Cathie Wood či Adam Back) zúčastnil aj Elon Musk. Ten potvrdil, že Tesla nepredala počas májového prudkého prepadu ceny BTC žiadne bitcoiny a tiež oznámil, že bitcoiny na svojej súvahe má aj jeho druhá firma SpaceX. Ba čo viac – Musk nevylúčil, že Tesla bude opäť čoskoro prijímať platby Bitcoinom.

Možno ide o náhodu, no cena Bitcoinu od dátumu zmieňovanej konferencie, na ktorej sa riešili aj inštitucionálne otázky týkajúce sa BTC, stále posilňuje. Je možné, že informácie, ktoré na nej zazneli boli pre mnohých inštitucionálnych investorov natoľko dôležité, aby ich presvedčili zostať v trhu, prípadne doňho vstúpiť. Nuž a Muskové slova mohli upokojiť v súvislosti s Bitcoinom nemalú časť jeho followerov, ktorí sa veľakrát striktne (a niekedy aj nerozumne) riadia tým, čo tvrdí.

Na trhu je chamtivosť

Mnohí analytici už nejaký čas upozorňujú, že Bitcoin posilňuje opäť príliš rýchlo bez toho, aby si na ceste vytváral silnejšie technické supporty. Rýchle tempo jeho rastu tým vytvára riziko aj výraznejšej cenovej korekcie, ktorá môže mať z časti manipulatívny charakter s cieľom otriasť trh od “weak hands” – teda investorov, ktorí sú ľahko náchylní predávať v panike.

Že na trhu je opäť príliš veľká chamtivosť ukazuje indikátor Fear and Greed Index, ktorý je už na 79 bodoch zo 100. Inak povedané trh je vo fáze extrémnej chamtivosti. Dokonca väčšej, než bol 10. mája (72/100) – pár dní predtým, ako sa prepadol na cene až k úrovniam tesne nad 30 000 USD.

Indikátor strachu a chamtivosti je populárny vďaka tomu, že pomerne úspešne ukazuje, kedy je ideálny čas na kúpu (vo fáze veľkej paniky) a kedy predaj (vo fáze veľkej chamtivosti). Napríklad 24. mája bol na 10 bodoch zo 100 (extrémny strach). Bitcoin vtedy  stál 38 900 dolárov.

Ak má byť rast ceny Bitcoinu udržateľný, určite by nebolo na škodu, keby tento indikátor ochladol – to je možné v prípade korekcie, alebo aspoň za predpokladu, že cena by išla aspoň nejaký čas “do strany”.

Bitcoinov na burzách pomaly pribúda

Možnú korekciu naznačujú aj onchain data o pohyboch bitcoinov na burzy a z búrz. Popri tom ako Bitcoin posilňuje totiž v posledných dňoch pribúda aj počet BTC na burzách. To  naznačuje, že niektorí investori pripravujú svoje bitcoiny na prípadný predaj. Nemožno preto vylúčiť, že časť investorov pri cene 50 000 USD cíti príležitosť realizovať zisky. Veľryby (entity držiace veľké množstvo BTC) sa zas prevodmi BTC na burzy môžu snažiť vyvolať paniku na trhu, ktorá by im umožnila realizovať dokupy BTC na nižších cenách (a to bez toho, aby BTC predávali). Súčasné tempo rastu im jednoducho možno neposkytlo dosť času, aby finalizovali plánovanú akumuláciu.

Podľa dát Glassnode za posledných 7 dní pribudli na burzách BTC v hodnote 685 miliónov dolárov (to znamená, že na burzy prišlo viac BTC, než z nich za predošlý týždeň odišlo). Zatiaľ nejde o čiastku, ktorá by mala byť dôvodom pre väčšiu paniku. Dlhodobejší trend pribúdajúcich BTC na burzách by však určite nebol dobrým signálom – najmä v máji bol totiž predzvesťou veľkého prepadu ceny. Naopak dobrým signálom by bolo, keby sa opäť obnovil trend odlivu BTC z búrz. Odporúčame preto sledovať dáta onchain analytických platforiem ako sú Glassnode či CryptoQuant.

Upozorňujeme, že tento text nemožno vnímať ako investičnú radu. Slúži výhradne na informačné účely.

Zdroj: Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.