Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin po prepade ceny: Čo ho mohlo spôsobiť a čo naznačujú čerstvé dáta?

Článok

Trading
Pixabay.com

Už to bol nejaký čas, čo sme zažili u Bitcoinu (BTC) výraznejší cenový výplach. Dočkali sme sa ho zo soboty na nedeľu, kedy po likvidácii pozícii na derivátových trhoch za viac než 4 miliardy dolárov padol BTC v priebehu 15 minút zo 60 000 USD až na 52 148 USD. Aktuálne to vyzerá tak, že sa z prepadu spamätáva a obchoduje sa za vyše 57 000 USD. Čo však tento prepad mohlo spôsobiť a čo naznačujú čerstvé on-chain dáta?

Prepad Hashrate

Prvým faktorom, ktorý mohol spôsobiť paniku na trhu, bol výrazný prepad hashrate, čiže celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu Bitcoinu. Tento prepad podľa všetkého spôsobil blackout v pre bitcoinovú ťažbu významnej čínskej oblasti Sin-ťiang (Xinjiang), čo viedlo k tomu, že hashrate klesol od vrcholu po dno v priebehu 48 hodín až o polovicu. Blackout v Číne podľa všetkého súvisel s veľkými záplavami v zmieňovanej oblasti.

Známy trhový analytik Willy Woo v sérii tweetov upozornil, že hashrate a cena Bitcoinu spolu vždy korelovali. Prepad ceny po blackoute v Xinjiang to len potvrdil. Zároveň pripomenul, že podobná situácia sa udiala aj v novembri 2017, kedy taktiež došlo k prepadu hashrate, po ktorom nasledoval pád ceny BTC.

Čo je pozitívne, podľa čerstvých dát od Glassnode sa pri pohľade na 6-hodinový kĺzavý priemer zdá, že hashrate sa dostáva do normálu.

Fámy o žalobe Ministerstva financií

K nervozite na trhu mohla prispieť aj neoverená informácia, ktorá sa bleskovo začala šíriť sociálnymi sieťami z dielne ostro sledovaného Twitter kanála FX Hedge, ktorý má viac než 135 tisíc followerov. Bola publikovaná len 5 hodín dozadu, no má už viac než 4100 retweetov. Jej text znie: ,,Ministerstvo financií (USA) plánuje žalovať niekoľko finančných inštitúcii za pranie špinavých peňazí kryptomenami.”

Reakcia trhu

Napriek tomu, že cena Bitcoinu sa výrazne prepadla, viaceré údaje naznačujú býčie signály. Zaujímavým konštatovaním je, že podľa dát on-chain analytickej platformy Glassnode platných k siedmej hodine ráno odišli v priebehu predošlých 24 hodín z búrz BTC v hodnote 1,8 miliardy dolárov, čo naznačuje, že smart money mohli nakupovať za lepšie ceny a teda vykúpiť bitcoiny v zľave.

Ďalším pozitívnym signálom bol výrazný nárast Coinbase premium ceny Bitcoinu v čase prepadu ceny, ktorá dokonca dosiahla nové ATH. Naznačuje to, že na Coinbase, ktorá je obľúbenou burzou aj pre americké inštitúcie, bol obrovský dopyt po BTC za lacnejšie ceny, ktorý bol okamžite využitý na nákup.

Nuž a šéf Glassnode Rafael Schutzle-Kraft upozornil, že obľúbený on-chain indikátor SOPR vyjadrujúci pomer medzi predajnou a zaplatenou cenou každého jedného Bitcoinu (keď sa hodnota nachádza nad úrovňou 1, znamená to, že investori predávali bitcoiny v zisku) sa dokonale resetoval, pričom v predošlých prípadoch to bol dobrý signál pre vstup do trhu.

Analytik Lex Moskovski zas upozornil, že funding rates sa dostali do negatívnych hodnôt, čo naznačuje veľkú zmenu nálady na derivátových trhoch z extrémnej chamtivosti až po súčasný strach. Moskovski pritom pred prepadom ceny viackrát upozorňoval, že na trhu s futures je až príliš dobrá nálada, čo označoval za negatívny fundament a potenciálne riziko.

Vyššie uvedené naznačuje, že Bitcoin sa už mohol otriasť z najhoršieho (čo však zďaleka nie je garantované!) a cenová korekcia mohla prispieť, že bitcoiny sa preskupili od weak hands (slabých rúk) k smart money, ktoré pohotovo zareagovali. Otázna budúcnosť ťažby v Číne a fámy z dielne FX Hedge však otvárajú nové otázniky.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne