Sledovanie on-chain dát Bitcoinu (BTC) je vhodná pomôcka pre vyhodnotenie situácie, v akej sa aktuálne nachádza cena najznámejšej kryptomeny. Po dvoch týždňoch vám prináša portál Kryptonovinky ďalší Bitcoin on-chain report, ktorý vám azda napovie viac o tom či je BTC schopný pokračovať v svojom raste. Definitívny názor si však musíte urobiť sami.
Upozorňujeme, že tento článok v žiadnom prípade nemožno vnímať ako investičné poradenstvo. Slúži len pre informačne účely.
Počet veľrýb začal klesať
Azda najvýraznejšie zmeny sa v súčasnosti dejú na grafe, ktorý vyjadruje počet bitcoinových veľrýb, teda adries, na ktorých je viac ako 1000 BTC. Tento graf až do 8. februára 2021, kedy sa Bitcoin obchodoval za $46 000 USD, rástol až na rekordný počet 2488 veľrýb. Od oného okamihu však počet veľrýb neustále klesá. Aktuálne ich je 2323, teda podobný počet ako naposledy 5. januára 2021, kedy Bitcoin stál 33 tisíc USD.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Dôvody tejto zmeny môžu byť viaceré a každý si musí vyhodnotiť sám, ktorý považuje za najpravdepodobnejší:
- Veľryby postupne predávajú svoje BTC, pretože očakávajú blížiaci sa koniec býčieho trhu. Vedia, že nemôžu predávať vo veľkom, ale len postupne, inak by mohli negatívne ovplyvniť cenu BTC (nestihli by realizovať očakávané zisky). Môže ísť teda o strategický postupný predaj, ktorý bol badateľný aj v bullrune 2017, kedy počet veľrýb začal klesať ešte dávno pred vyvrcholením celého cyklu. Viď graf:
- Niektoré veľryby sa rozhodli rozdeliť svoje BTC na viac menších adries (podľa Alexa Moskovskeho z Moskovski Capital to dokonca vyžadujú to aj niektoré custody protokoly)
- Treba si uvedomiť, že je rozdiel byť veľrybou v roku 2021 a v roku 2017. Tie súčasné majú pod kontrolou oveľa väčšiu hodnotu (v dolárovom vyjadrení). Inak povedané aj keď niektoré spoločnosti vypadnú z kategórie veľrýb, stále v dolárovej hodnote kontrolujú väčší majetok, než väčšina veľrýb v roku 2017. Taktiež treba zohľadniť, že stať sa veľrybou pri súčasných cenách je oveľa nákladnejšie, než v roku 2017.
Do trhu už prichádza retail
Hoci dáta z Google Trends ukazujú, že miera vyhľadávania Bitcoinu a slov s nimi spojených ešte nie je na úrovni ATH zo záveru roka 2017, isté je, že retailoví investori prichádzajú do trhu v najvýraznejšej miere za posledné 3 roky. On-chain dáta ešte nenaznačujú vyvrcholenie tohto trendu, no potvrdzujú, že sú tú noví menší hráči.
Kým počet BTC veľrýb (nad 1000 BTC), a tiež adries, na ktorých sa nachádza viac ako 10 BTC alebo viac ako 1 BTC, v posledných týždňoch mierne klesá, počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 0.01 BTC je najväčší v histórii.
Príchod retailu naznačujú aj čísla o počte novovzniknutých a aktívnych adries. Zďaleka však tento vývoj nepripomína špičku bullrunu 2017, čo naznačuje, že FOMO, teda obdobie, v ktorom retail “kupuje ako zmyslov zbavený”, tu ešte nie je. Všimnite si, že graf počtu aktívnych adries prudko a krátkodobo vyletel strmo nahor pred záverom roka 2017, kedy BTC našiel vtedajší TOP. Aktuálne sledujeme skôr postupný zdravší rast. Tento on-chain indikátor však môže v nasledujúcom období pomôcť zistiť, kedy bude retailové fomo už neudržateľné.
NUPL
Jeden z najsledovanejších on-chain grafov, ktorý označil za naozaj podstatný aj šéf analytickej platformy Glassnode Rafael Schultze Kraft a jeho názov je NUPL (Net Unrealized Profit/Loss), nám naznačuje, že Bitcoin má stále priestor pre vytváranie nových maxím. NUPL nám zjednodušene povedané ukazuje, či je trh na základe nerealizovaných ziskov v zóne chamtivosti, alebo nie. V minulosti, keď sa dostal do modrej zóny, trh sa krátko na to prehupol do medvedieho trhu.
Bitcoin túto zónu nedávno atakoval, no 23. februára sa vďaka cenovej korekcii situácia upokojila (ak si pamätáte v onom období sme v našom reporte písali, že Bitcoin si vyžaduje korekciu, ak chce pokračovať v býčom trende). Dnes hoci je cena BTC opäť veľmi blízko svojim maximám, je indikátor na prijateľnejšej hodnote, čo naznačuje, že Bitcoin si jednoducho raz za čas pýta korekcie, ak chce pokračovať v býčom cyklu (trh si vyžaduje výbery ziskov, aby bol rast udržateľný).
Pripomíname, že keď sa NUPL dostal v roku 2017 do modrej zóny (7. decembra), Bitcoin našiel svoj cenový vrchol už o pár dní – 16. decembra. Odvtedy sa už vyššie nedostal až do obdobia súčasného bullrunu.
NUPL je len jeden z on-chain indikátorov a pochopiteľne nemožno obchodovať len na jeho základe. Vzhľadom na jeho historickú prednosť (nielen pre identifikovanie topov cyklov, ale aj dobrých akumulačných zón), ho však sleduje mnoho obchodníkov, čo mu pridáva na váhe.
Výbery z búrz pokračujú
Azda najsilnejším fundamentom, ktorý podporuje predpoklad pokračovania bullrunu, je neustále pokračujúci trend výberov BTC z búrz. Keď sa totiž BTC presúvajú z búrz inam, naznačuje to, že je záujem o ich dlhodobejšie držanie – či už na custody peňaženkách (BTC, ktoré sú spracované inštitúciam) alebo súkromných peňaženkách menších investorov. Vzniká tým kríza likvidity (nelikvidných je už viac ako 78% všetkých existujúcich BTC) a tlak na rast ceny. Naopak obrat toho trendu (zjavný prílev BTC naspäť na burzy), by mohol naznačovať vyvrcholenie cyklu.
Graf Glassnode ukazuje, že z búrz odlišlo za posledný rok približne 600 000 BTC:
Ak sa vám takýto report páči, odmeňte nás jednoducho tým, že budete ďalej čítať práve náš portál Kryptonovinky.sk, na ktorom sa snažíme písať o kryptomenách objektívne a bez zbytočného bulváru. Ak vás zaujímajú on-chain dáta na pravidelnej báze, venuje sa im v pravidelných live streamoch každý pracovný deň od 9.00h ráno YouTube kanál Zaujalo ma.