Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin je už ôsmou najväčšou menou na svete!

Článok

bitcoin

Súčasný rast ceny Bitcoinu urobil z najpopulárnejšej kryptomeny na trhu už ôsmy najväčší menový systém na svete. Dnes Bitcoin predbehol už aj ruský rubeľ.

Menová báza predstavuje súčet obeživa, povinných rezerv z bežných vkladov, povinných rezerv z terminovaných vkladov a dobrovoľných rezerv komerčných bánk na účtoch centrálnych bánk. Americký FED zas definuje menovú bázu ako súčet mien v obehu a rezervných zostatkov – vkladov bánk a iných depozitných inštitúcii na ich účtoch.

Tieto poučky spomíname z dôvodu, že pri tomto type merania peňažnej zásoby sledujeme najlikvidnejšie meny na trhu, s ktorými je už možné porovnávať aj Bitcoin. Jednou z najdôležitejších charakteristík menovej bázy je, že môže byť ľahko vymeniteľná za tovary alebo služby, ale podlieha centrálnym bankám, ktoré dokážu kontrolovať jej dodávky.

V súčasnosti je najväčším menovým systémom na svete zlato v hodnote trhu 8 biliónov dolárov, zatiaľ čo striebro na šiestom mieste má hodnotu trhu 0,8 bilióna USD. Ak však tieto dva vzácne kovy nebudeme brať do úvahy, najväčšiu menovú bázu na svete má Japonsko v hodnote 4,56 biliónov dolárov. Na druhom mieste je Čína, tretie sú krajiny Európskej únie a štvrte miesto patrí USA.

Po výraznom náraste ceny Bitcoinu od začiatku tohto roka sa však Bitcoin dostal už pred menovú bázu Južnej Kórei a dnes dokonca aj Ruska. Aktuálne je už ôsmou najväčšou menou na svete ak nerátame zlato a striebro. Ďalšou na rade je India. Ak ju však chce prekonať, bude musieť vytvoriť nové cenové maximum.

Bratia Winklevossovci, ktorí stoja za americkou burzou Gemini a sú pôvodnými autormi myšlienky založenia Facebooku, si však myslia, že Bitcoin bude podhodnotený až do momentu, kedy sa nevyrovná kapitalizácií zlata a stane sa teda jeho skutočnou digitálnou alternatívou.

Winklevoss: Ak Bitcoin prekoná $10 000, 15 tisíc dolárov bude hračka

Či sa dokáže niekedy Bitcoin vyrovnať zlatu je dnes naozaj veľmi otázne, no viaceré faktory naznačujú, že jeho cenový rast by mohol pokračovať. Osobitnú pozornosť treba venovať Google Trends, analytickému nástroju od Google, ktorý poskytuje informácie o tom, ako často sa vyhľadávajú konkrétne kľúčové slova vo vyhľadávaní. V prípade Bitcoinu ide o neustály 12-mesačný stabilný rast, ktorý zatiaľ dosiahol rekord medzi 12.-18. májom, kedy Bitcoin dosiahol cenu 8400 USD. Možno očakávať, že tento týždeň, kedy sa dostal cez cenu 10 000 USD, vytvorí nový tohtoročný rekord.

K dátam z Google Analytics sa vyjadril aj analytik spoločnosti Level Invest Willy Woo, ktorý si myslí, že medzi vyhľadávaním Bitcoinu a jeho cenou existuje priama súvislosť. Nízky objem vyhľadávania má tendenciu predchádzať poklesu ceny, zatiaľ čo vysoký objem vyhľadávania je sprevádzaný veľkými zmenami.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne