Sme aj na sociálnych sieťach

Binance Coin

Binance Smart Chain sa stáva pre Ethereum vážnou konkurenciou

Článok

Binance Smart Chain Ethereum

Už vo včerajšom článku o dôvodoch, prečo rastie hodnota kryptomeny Binance Coin (BNB), sme upozornili na rast popularity Binance Smart Chainu (BSC), na ktorom sa budujú nové projekty zamerané na decentralizované financovanie (DeFi).

Veľký úspech zažíva na Binance Smart Chaine napríklad decentralizovaná burza PancakeSwap (CAKE), ktorá v objemoch obchodov už dobieha najúspešnejšie DEXy postavené na Ethereum. Podľa aktuálnych dát Coingecko.com je v objeme realizovaných obchodov za posledných 24 hodín tretia najväčšia. Vyššie objemy mal len Uniswap a SerumSwap.

Nejde však len o úspech jednej burzy. Binance Smart Chain (BSC) začal konkurovať Ethereum vo viacerých kľúčových číslach. ,,V januári BSC dosiahol nové rekordy pokiaľ ide o transakčné objemy a unikátne aktívne peňaženky. Ak bude tento trend pokračovať aj vo februári, BSC sa môže stať blockchainom číslo jeden z pohľadu objemov transakcií,” upozornil DappRadar vo svojom stredajšom reporte.

Graf: Rast objemov obchodovania na Binance Smart Chain:

V čom sa Ethereum a Binance Smart Chain odlišujú?

Najväčší rozdiel je samozrejme v miere decentralizácie oboch blockchainov. Ethereum je omnoho väčší, starší a hlavne decentralizovanejší ekosystém, ktorý je podporovaní tisícmi developerov. Naopak Binance Smart Chain je podporovaný predovšetkým jednou centralizovanou burzou, čiže Binance a jej centralizovanými prvkami a aktivitami, ktorými prispieva k rastu jeho popularity. To sa pochopiteľne prejavuje aj na prudkom raste hodnoty kryptomeny Binance Chain, ktorú Binance šikovne zapája do všetkých svojich podnikateľských aktivít.

Nižšie poplatky ale aj zaujímavé produkty

Binance Smart Chainu v porovnaní s DeFi na Ethereum hrajú do karát výrazne nižšie transakčné poplatky. Ethereum je totiž v súčasnosti pre menej solventný retail nepoužiteľné, keďže transakčné poplatky nemajú problem prevýšiť hodnotu 20 dolárov. Za veľkú výhodu pre BSC to považuje aj šéf burzy Binance Changpeng Zhao.

https://twitter.com/cz_binance/status/1359347606183313414

BSC však priťahuje investorov aj z iných dôvodov. ,,Tento rast môže byť taktiež dôsledkom toho, že PancakeSwap pridáva viac gamifikacie a nezameniteľných tokenov (NFT tokenov), profilov a tímov. Prostredníctvom týchto hravých prvkov chcú do DeFi zapojiť čoraz viac používateľov. Tento ekosystém im zároveň dáva skorý prístup k fondom likvidity a exkluzívnym digitálnym zberateľským predmetom,” uvádza DappRadar.

PancakeSwap zároveň plánuje odmeniť svojich užívateľov governance tokenmi, čo samozrejme môže mať ďalší blahodarný vplyv na rast popularity a používania tohto DEX.

Ethereum už nie je jediné

Binance Smart Chain ukázal, že Ethereum blockchain nemusí byť jediný, ktorý bude žať úspech z rozvíjajúceho sa DeFi sektoru a zdá sa, že nie je ani také komplikovane získať si priazeň developerov. Potvrdzujú to aj správy o tom, že príchod na Binance Smart Chain plánujú aj projekty Harvest Finance a Value DeFi, protokoly, ktoré majú dokopy uzamknutú hodnotu vyše miliardy dolárov.

Na záver možno jedno konštatovanie – ak má byť DeFi sektor roztrusený medzi viac blockchainov, azda by bolo lepšou variantou, ak by uspeli ekosystémy, ktorých decentralizácia je na naozaj vysokej – a teda minimálne porovnateľnej úrovni s Ethereum. Preto sa bude čoraz viac sústrediť pozornosť na ekosystémy Polkadot a Cardano a DeFi projekty, ktoré na nich vzniknú.

Zdroj: decrypt.co , cointelegraph.com

 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne