Nie veľmi pozitívne dopadli pre burzy Binance a Houbi výsledky štúdie analytickej agentúry Chainalysis, ktorá sa najnovšie zaoberala skúmaním toku bitcoinových transakcií súvisiacich s nelegálnou činnosťou.
Americká spoločnosť so sídlom v New Yorku uviedla, že Binance a Huobi prijali v roku 2019 27,6% resp. 24,7% (tj. dokopy 52%) všetkých s nelegálnou činnosťou identifikovaných transakcií BTC, kým ostatné burzy mali na svedomí zvyšných 47,8%.
Chainalysis okrem toho uvádza, že Binance a Huobi prijali tieto BTC z vyše 300 000 rôznych adries, no len 810 adries (menej než jedno percento) malo na svedomí viac ako 75% všetkých nelegálnych prevodov.
Veľký vplyv na nelegálne transakcie bitcoinov, ktoré viedli k praniu špinavých peňazí, mali podľa Chainalysis najmä takzvaní mimoburzoví (OTC) brokeri. Dôvod je jednoduchý. Over-the-counter služby totiž nemajú na svojich klientov také prísne požiadavky týkajúce sa kontroly osobných údajov, ako bežné kryptoburzy, čím sú pre kriminálnikov mimoriadne atraktívne.
,,Problém je, že napriek tomu, že väčšina OTC brokerov robí legálny biznis, niektorí z nich sa špecializujú na poskytovanie služieb prania špinavých peňazí kriminálnikom. OTC brokeri vyžadujú menej dokumentov týkajúcich sa totožnosti (KYC), než burzy, na ktorých pôsobia. Mnohí z nich využívajú túto laxnosť a pomáhajú zločincom pri praní ich peňazí a ich vyplácaní. Zvyčajne formou výmeny bitcoinov na iné kryptomeny ako sú napríklad Tether, alebo inú sprostredkovateľskú stabilnú menu a to ešte predtým, ako si ich vyplatia priamo na fiat,” uviedla vo svojej správe americká agentúra.
Chainalysis tvrdí, že 70 zo 100 najväčších OTC brokerov, ktorí prijímajú nelegálne bitcoiny, využíva služby Houbi. Zoznam takýchto borkerov s názvom „Rouge 100“ obsahuje mimoriadne aktívnych ochotníkov, ktorí majú obrovský vplyv na ekosystém kryptomien.
Podľa americkej agentúry rastie podiel “Rouge 100” postupne každý mesiac od konca roku 2017, no v roku 2019 sa ich podiel na trhu výrazne zvýšil. V roku 2019 mali mať na svedomí prevody viac ako troch miliárd dolárov, pričom podstatná časť týchto peňazí mala súvisieť s čínskou Ponzi schémou Plus Token, ktorá podľa všetkého negatívne vplývala na cenu Bitcoinu najmä v druhej polovici minulého roka.
Hovorca burzy Binance Samuel Lim sa pre Cointelegraph vyjadril k týmto zisteniam a skonštatoval, že Binance naďalej vylepšuje svoje systémy, aby bola odolnejšia voči jej zneužívaniu na pranie špinavých peňazí. Okrem toho, že v každej krajine, kde pôsobí, dodržiava štandardy KYC, snaží sa vylepšovať aj svoje vlastné technológie na odhaľovanie nelegálnych aktivít. ,,Budeme pokračovať v zdokonaľovaní nasej patentovej technológie KYC a AML, ako aj pokračovať v spolupráci s tretími stranami, aby sme posilnili naše štandardy,” uviedol.
Cointelegraph požiadal o vyjadrenie aj burzu Huobi, no na odpoveď jej zástupcov zatiaľ čaká.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zdroj: cointelegraph.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?