Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Bezpečnostná chyba v Cardano? Dávno sa o tom vie, reagoval Hoskinson

Článok

Cardano
Freepik.com

Investorov kryptomeny Cardano (ADA) minulý týždeň zneistili správy o potenciálnej technickej chybe, ktorá má ovplyvňovať bezpečnosť každého jedného smart kontraktu, ktorý vznikne na tomto blockchaine.

Na danú chybu upozornil Jonathan Fischoff, zakladateľ firmy Canoncial špecializujúcej sa na písanie smart kontraktov programovacím jazykom Plutus.

Fischoff uviedol, že problem objavili už v polovici októbra a týka sa údajne každej jednej existujúcej Cardano decentralizovanej aplikácie. Nemá mať však vplyv  na samotnú funkčnosť protokolu UTXO. Fischoff okrem iného uviedol, že na daný problem už upozornili vývojárov Plutus. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.

Má Cardano technickú chybu, alebo ide o FUD? Fischoff upozorňuje na „exploit“ v DApps

Zrejme to nie je také vážne

Vyjadrenia Fischoffa zneisti mnohých fanúšikov kryptomeny Cardano, ktorá stále čaká na príchod prvých významných decentralizovaných protokolov. Potvrdenie a oprava závažnej bezpečnostnej chyby by totiž mohlo ich spustenie výrazne oddialiť.

Na upozornenie Fischoffa však s odstupom pár dní reagoval po návrate z dovolenky Charles Hoskinson, hlavná tvár Cardano a zároveň generálny riaditeľ firmy Input Output, teda firmy, ktorá má na svedomí väčšinu technologického vývoja tohto blockchainu.

Hoskinson uviedol, že “tento problém je dávno známy“ (niekoľko mesiacov) a bol už komunikovaný. Konkrétne skonštatoval, že smart kontrakty na Cardano jednoducho treba písať inak, než tie, ktoré sú na Ethereum či iných smartchainoch a problém nastane len vtedy, keď sa to jednoducho neurobí správne. Následne doplnil, že s bezpečnosťou protokolu je všetko v poriadku, pričom rypol do novinárov, keď viac menej naznačil, že poplašné správy zverejňujú unáhlene a nezodpovedne.

Ako je na tom PAB?

Na druhú stranu treba priznať, že podobné fámy by sa možno šírili pomalšie, alebo vôbec, ak by Cardano urobilo zásadnejší pokrok s Plutus Application Backend (PAB), teda s vývojárskym prostredím určeným pre ľahšie narábanie so smart kontraktmi na tejto decentralizovanej platforme. Hoskinson prekvapujúco však opäť k tejto téme nič nepovedal, hoci z dávnejších A&A je zrejmé, že PAB na mainnete by sme sa mohli dočkať už v najbližších týždňoch.

Zlyháva prístup k marketingu?

Ríša Havlík, ktorý podrobne monitoruje dianie okolo Cardano v československej komunitnej facebook skupine Cardano [ADA] CZ/SK, zmienil aj tému propagácie tejto kryptomeny. Hoskinson totiž k tejto téme v najnovšom A&A len uviedol, že nie je špecialista na túto oblasť a že marketing Cardano môže byť podporený cez Catalyst, v rámci ktorého môžu projekty zamerané na propagáciu Cardano získať grant v hodnote 500 000 USD 1 000 000 USD.

Havlík trefne upozornil, že na svetový marketing však takýto rozpočet nestačí a že Hoskinson, ktorý sám priznáva, že nie je na danú oblasť špecialista, tomu pravdepodobne nerozumie. ,,Za jeden milión dolárov sa svetový marketingový projekt naozaj urobiť nedá. A práve toto chápu Venture kapitalisti a Private Equity – a z toho dôvodu tie projekty, v ktorých sú zaangažovaní, parádne idú (narážka na Solana, pozn.red.).”

Prečo pomáhajú SundaeSwap?

Hoskinson hovoril aj o projektoch budovaných na Cardano s názvami SundaeSwap a Meld, ktorým Input Output venuje špeciálnu  pozornosť. N otázku prečo je tomu tak Hoskinson uviedol, že ide o dva z prvých významných projektov, ktoré sa v dohľadnej doobe spustia na Cardano a preto sa chcú ubezpečiť, že budú spustené bez technických problémov. ,,SundaeSwap je na testnete výrazne výkonnejší, než Uniswap, takže nebojte sa pýtať našich Plutus pionierov. Radi pomôžeme,” znel jeho odkaz ďalším vývojárom DApps na Cardano.

Zdroje: cryptoslate.com, facebook.com/groups/cardanoczsk

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.