Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bazilejský výbor dal bankám zelenú v držaní Bitcoinu. Varuje však pred rizikami

Článok

Bazilej
Pixabay.com

Bazilejský výbor pre bankový dohľad (skratka BCBS) – neformálna inštitúcia zaisťujúca diskusiu a spoluprácu medzi inštitúciami bankového dohľadu – vo štvrtok zverejnil nové požiadavky na banky, ktoré by chceli priamym spôsobom vlastniť respektíve držať kryptomeny – či už stablecoiny, alebo kryptomeny typu Bitcoin (BTC).

Z uverejneného konzultačného dokumentu, ktorý má zatiaľ len predbežnú formu, vyplýva, že banky budú môcť narábať s kryptomenami za prísne definovaných podmienok.

Návrh rozdelil kryptomeny do dvoch kategórii:

  • Kryptomeny so stabilizačným prvkom – čiže obzvlášť stablecoiny, ktorých hodnota je viazaná k inému aktívu – zväčša napríklad inej mene ako je dolár či euro
  • Kryptomeny typu Bitcoin, ktoré nie sú kryté iným podkladovým aktívom

Pokiaľ ide o Bitcoin, BCBS poznamenal, že vzhľadom na rizikovosť tejto kryptomeny je každá banka, ktorá sa rozhodne držať Bitcoin, povinná voči bitcoinu v cene 1 dolára držať 1,25 dolára, ktorým bude túto hodnotu kryť (respektíve na BTC v hodnote 100 dolárov musí držať 125 dolárov a podobne). Má sa tým zabezpečiť dostatočný kapitál pre prípad výrazného prepadu ceny Bitcoinu tak, aby nedošlo k stratám vkladateľov a iných veriteľov bánk.

Niektoré kryptomédia označili takúto klasifikáciu za konzervatívnu s tým, že môže ohroziť tempo inštitucionálnej adopcie Bitcoinu.

Návrh okomentoval aj vedúci výskumu firmy Synergia Capital Denis Vinokourov, ktorý naznačil, že očakávania od návrhu boli aj horšie. ,,Keď si kryptomeny začnú raziť cestu do finančného ekosystému je normálne očakávať, že začnú vznikať rôzne regulačné orgány a pokúsia sa koordinovať regulačné iniciatívy v záujme ochrany spotrebiteľov a investorov. Rizikom (pre kryptomeny) je nadmerná regulácia, ale rovnako nedostatok regulácie tiež zabráni ďalšiemu hromadnému prijatiu. Bazilejský návrh rozdeliť aktíva do dvoch skupín má logický zmysel vzhľadom na rozdielnu volatilitu a rizikové parametre.”

Zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.