Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ark Investments oponuje Muskovi. Tvrdí, že Bitcoin bude pre prírodu prínosom

Článok

Ekológia
Pixabay.com

Investičná spoločnosť Ark Investments, ktorá je veľkým investorom vo firmách Coinbase či Tesla, spochybnila názory Elona Muska na neekologickú ťažbu Bitcoinu, ktoré spôsobili veľký prepad ceny najznámejšej kryptomeny.

Elon Musk presne pred týždňom  12. mája tweetol, že Tesla prestane akceptovať Bitcoin ako platidlo, kým bude jeho ťažba neekologická. ,,Máme obavy z rýchlo rastúceho využívania fosílnych palív pri ťažbe Bitcoinu a jeho transakciách, obzvlášť ak ide o uhlie, ktoré má najhoršie emisie zo všetkých palív,” uviedol šéf firmy Tesla popri tom ako skonštatoval, že v kryptomeny naďalej verí, no ich pokrok nesmie nastať na úkor životného prostredia.

Ark Investments reagovala tvrdením, že názory Elona Muska sú zavádzajúce. ,,Na rozdiel od konsenzuálneho myslenia veríme, že dopad ťažby Bitcoinu by sa mohol stáť pre prírodu čistým pozitívom.”

Spoločnosť, ktorú založila Cathie Woodova, sa problematike ekologického dopadu Bitcoinu na prírodu venuje už dlhšie. Nedávno zverejnila v spolupráci s firmou Square štúdiu, v ktorej poukázala na viaceré pozitíva, ku ktorým môže ťažba Bitcoinu viesť. Podobné konštatovala uviedla aj v reakcii na Elona Muska.

Firma konkrétne tvrdí, že ťažba BTC môže mať vplyv na množstvo obnoviteľnej energie poskytovanej do elektrickej siete. Zjednodušene povedané poukazuje na to, že spoločnosti, ktoré sa sústredia na produkciu zelenej energie, môžu z Bitcoinu čerpať, čo posilní ich podnikanie a aj ich vplyv na celkovú produkciu energie.

Ťažiari hľadajú najlacnejšiu energiu

Ťažiarom Bitcoinu je jedno, kde ťažia. Potrebujú len zdroj energie a prístup k internetu. V zásade pôjdu tam, kde majú najlacnejší zdroj energie, čiže kde bude podnikanie pre nich najvýhodnejšie. A práve túto lacnú energiu im môžu poskytnúť elektrárne produkujúce zelenú energiu. V súčasnosti totiž v mnohých prípadoch produkujú aj nadbytočnú energiu, ktorú nemajú komu predať. Práve tento zdroj v tom prípade môžu využiť ťažiari BTC, ktorí ju na oplátku dostanú za výhodnú cenu. Elektráreň vďaka tomu zarobí peniaze navyše a môže ďalej rozvíjať svoje podnikanie. To všetko by malo viesť k väčšej ziskovosti produkcie zelenej energie a teda aj rozmachu tohto podnikania.

Očakávania vs. súčasná realita

Tvrdenia Ark Investments majú hlavu a pätu, no zároveň je nutné pripomenúť, že Tesla nevylúčila, že bude v budúcnosti Bitcoin opäť akceptovať – stane sa tak, keď bude ťažba ekologickejšia.

Otázne dnes je, do akej miery je pri ťažbe BTC využívaná zelená energie a do akej miery energia z uhoľných baní, ktoré produkujú veľké emisie a znečisťujú prírodu. Štúdia Cambridge University tvrdí, že zelená energia sa využíva len z 39%, čomu nahráva aj výrazný prepad hashrate po záplavách v Cíne, kedy museli ťažiari dočasne pozastaviť svoju činnosť v provincii Xinjiang. Iné zdroje, ktoré citoval napríklad Anthony Pompliano v nedávnom rozhovore na CNBC, však uvádzajú, že ťažiari využívajú už vyše 70% energie z obnoviteľných zdrojov. Ide o dosť veľký rozptyl a preto by sme sa nedivili, keby bola pravda niekde uprostred.

Nastavenie smerom do budúcnosti je však pozitívne. Aj v samotnej Číne, ktorá má stále dominantné postavenie v ťažbe BTC, zdá sa klepnú po prstoch ťažiarom, ktorí využívajú energiu z uhoľných baní. Potvrdzuje to aj situácia v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko, z ktoré museli z tohto dôvodu ťažiari odísť. No a v Európe a USA sa stávajú k téme ekologickej ťažby BTC zdá sa ešte zodpovednejšie.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne