Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ukradnuté BTC sa dajú dopátrať a vrátiť. Dôkazom je prípad Bitfinexu

Článok

Bitfinex krádež
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bitfinex oznámil, že mu americká vláda vrátila približne 27.6 BTC, ktoré boli ukradnuté z tejto burzy ešte v roku 2016. Hoci nejde o hodnotu, ktorá by dokázala zamávať celým kryptotrhom, ide o jasný signál toho, že krádeže kryptomien z búrz sa nemusia vždy vyplatiť.

Najmä pokiaľ ide o Bitcoin, touto správou sa potvrdzuje, že jeho transakcie sú dohladateľné až ku koncovému užívateľovi, ktorý ho zamieňa za fiatovú menu. Potvrdzujú sa tak slová Tima Drapera, ktorý tvrdí, že Bitcoin vôbec nie je ideálnym nástrojom pre pranie špinavých peňazí a inú nelegálnu činnosť a v tomto smere sú omnoho „skazenejšie“ tradičné peniaze, najmä hotovosť.

Hack, ktorého sa týkali vrátene bitcoiny, bol omnoho obludnejších rozmerov. V roku 2016 zmizlo z Bitfinexu takmer 120 000 BTC, čo predstavovalo hodnotu okolo 72 miliónov dolárov. V histórii oficiálne potvrdených hackerských útokov na kryptoburzy išlo o štvrtý najväčší. Aj malý úspech americkej polície však naznačuje, že kybernetickí útočníci sa musia mať čoraz viac na pozore.

Obeťou historicky najväčšej kryptokrádeže sa v úvode roku 2018 stala japonská burza Coincheck, z ktorej boli ukradnuté kryptomeny (najmä NEM) v hodnote 534 miliónov dolárov. Mt. GOX hacknutý v marci 2014 prišiel o 459 miliónov dolárov, no v tej dobe mal taký obrovský vplyv, že zamával celým trhom a Bitcoin padol o 50% svojej hodnoty. Veľké straty utrpeli aj burzy BitGrail (170 miliónov dolárov) a Zaif (59 miliónov USD).

Zdroj: coindesk

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne