Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Aký má Čína plán s Bitcoinom? Redaktor Ben Yorke mnoho naznačil

Článok

Čína
Pixabay.com

Redaktor portálu Cointelegraph sídliaci v Šanghaji Ben Yorke vo svojom tradičnom stĺpčeku zhrnul najpodstatnejšie udalosti z Číny za posledných niekoľko dní s primárnym focusom na ťažbu Bitcoinu a jej potenciálny zákaz.

Oznámenie vicepremiéra zarezonovalo

Ben Yorke najprv skonštatoval, že vyhlásenie vicepremiéra Číny Liu Heo o potenciálnom zákaze ťažby kryptomien nezostalo nepovšimnuté a celému sektoru naznačilo, že ho môžu čakať ťažké časy. ,,Okamžite sa ukázalo, že toto oznámenie sa nebralo na ľahkú váhu, pretože provincia Vnútorné Mongolsko zriadilo ohlasovaciu linku určenú na potrestanie ľudí, ktorí nedodržia tento príkaz,” upozornil. O ďalších striktných krokoch tejto provincie sme písali aj vo včerajšom článku.

Jeden z najväčších čínskych ťažiarov BTC.TOP, ktorý má v určitých obdobiach podiel až na okolo 2,5% celkového hashrate ťažby Bitcoinu, následne oznámil, že presúva svoje podnikanie mimo pevninskú Čínu. Zakladateľ tejto firmy Jiang Zhuo však popri tom na blogovacej platforme Weibo uviedol, že Čína by mohla použiť Bitcoin ako nástroj na rozbitie monopolu amerického dolára v rámci medzinárodného obchodu. Pravdepodobne sa tým snažil odkázať čínskej vláde, aby sa nestavala voči BTC tak negatívne.

Západ hľadá plusy, no možno zbytočne

Správy o problémoch čínskych minerov mnohí predstavitelia západného kryptopriemyslu vítali z časti aj pozitívne v nádeji, že klesne dominancia ťažiarov najľudnatejšej krajiny sveta na ťažbu Bitcoinu, čím sa odstráni akýsi centralizovaný prvok celého Bitcoinu. Zorke však upozornil, že takéto nádeje sú mimoriadne predčasné, respektíve možno aj zbytočné.

To že čínski ťažiari presunú svoje podnikanie do iných regiónov (zmienil USA, Kazachstan či Afriku) totiž neznamená, že už nebudú čínskymi spoločnosťami. Podľa Yorkeho to len skomplikuje sledovanie, aký podiel na ťažbe BTC majú firmy spojené s Čínou.

Burzy sú na tom lepšie ako v roku 2017

Čínsky zákaz obchodovania kryptomien z roku 2017 mal zjavný negatívny dopad na kryptomenové burzy, ktoré rýchlo utekali z krajiny, aby zachránili svoj biznis. V súčasnosti z dôvodu, že mnohé burzy špinené s Čínou majú už svoje hlavné sídlo inde, sa podobný scenár neopakoval.

Najviac zarezonovala správa, že burza Huobi dočasne pozastavila obchodovanie futures kontraktov čínskym zákazníkom a platforma ByBit od 15. júna zatvára účty zákazníkom, ktorí majú overený účet skrz čínske telefónne číslo. Dopad posledných nedávnych oznámení však v skutočnosti podnikanie týchto búrz neohrozil, čím sa situácia oproti roku 2017 výrazne odlišuje.

Docieli Čína svoje?

Ben Yorke naznačil, že celá situácia napokon môže byť v prospech záujmov Číny. Vytlačenie ťažby Bitcoinu z krajiny môže prispieť k zníženiu emisii a ľahšiemu dosiahnutiu cieľa stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou a zároveň môže posilniť význam pripravovanej čínskej národnej kryptomeny eCNY, ktorá sa vďaka tomu môže stať jedinou skutočne využívanou digitálnou menou v Číne. ,,Zisky z ťažby a od búrz budú pravdepodobne aj tak prichádzať naspäť na čínsku pevninu,” naznačil, že hoci čínski ťažiari a bývalé čínske burzy budú už pôsobiť mimo Číny, stále s ňou budú úzko späté.

Hongkong možno tiež pritvrdí

Redaktor Cointelegraph na záver upozornil, že v Hongkongu sa taktiež môže v súvislosti s kryptomenami poriadne pritvoriť. V hre je legislatíva, ktorá by umožnila investíciu do digitálnych aktív len v prípade, že by išlo o čiastku nad 1 milión amerických dolárov. A to samozrejme popri dodržaní všetkých zásad KYC – čiže poskytnutia detailných údajov o totožnosti investora. Inak povedané týmto spôsobom by sa výrazne zamedzil prístup bežného retailu – teda bežných nebohatých Číňanov k Bitcoinu a iným kryptomenám.

Naše zhrnutie

Z toho, čo Yorke vo svojom stĺpčeku uviedol, to vyzerá tak, že Čína by mohla mať v pláne vytlačiť ťažiarov zo svojej krajiny, zamedziť prístup svojim občanom k bežným kryptomenám a popri tom spropagovať vlastnú centrálnou bankou krytú kryptomenu. A to všetko v kombinácii s tým, že by vylepšila svoj imidž čo sa týka ekologickej otázky. V pozadí by však mala naďalej vplyv na ťažiarov a aj bývalé čínske kryptoburzy.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne