Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ako je to vlastne s čínskym zákazom kryptomien?

Článok

Čína
Pixabay.com

Správa agentúry Reuters o tom, že Čína (opäť) zakázala kryptomeny, mala nepochybne nemalý podiel na obrovskom tohto týždňovom prepade ceny Bitcoinu. Ako sme vás však už raz informovali, táto informácia bola minimálne veľmi zle sprostredkovaná, keďže zákaz digitálnych aktív v najľudnatejšej krajine sveta zďaleka nie je novinkou. Viac svetla do tejto problematiky vliali články portálov Cointelegraph a Coindesk.

Téme údajného „nového” zákazu kryptomien v Číne sa venoval v pravidelnom týždennom stĺpčeku redaktor Cointelegraph sídliaci v Šanghaji Ben Yorke. Čitateľom sa v ňom pokúsil vysvetliť, ako to vlastne v tejto krajine s tým “zákazom” naozaj funguje.

Yorke najprv poukázal na to, že v skutočnosti nešlo o vydanie žiadnej novej legislatívy voči kryptomenám, ale len zopakovanie existujúceho rozhodnutia z roku 2017, ktoré bolo v roku 2018 aktualizované o zákaz ICO projektov.

Redaktor Cointelegraph sa domnieva, že upozornenie inštitúcii blízkych čínskej vláde na už existujúce obmedzujúce pravidlá (ktoré boli verejnosti zle sprostredkované ako nová vec) sú v skutočnosti dobrou indikáciou, že kryptomeny opäť rýchlo rastú popularite. Inak povedané „Čína“ zasiahla v okamihu, kedy sa im média venovali možno až príliš dôkladne,  aby tým spomalili tomto ich adopcie u čínskej populácie.

V skutočnosti v Číne vlastníctvo kryptomien zakázane nie je. Zakázané je len to, aby boli použité ako platidlo. Zároveň v Číne existuje akýsi šedý trh, v rámci ktorého stále existuje mnoho krypto búrz. Viaceré z nich dokonca majú partnerstvá s vládnymi organizáciami a usporiadajú rôzne veľké akcie. ,,Existuje tu veľké porozumenie v tom, že môžeme slobodne inovovať, pokiaľ neporušujme zákony napríklad v prípade prania špinavých peňazí či podvodov pri úniku kapitálu,” vysvetľuje.

Coindesk upozornil, že agentúra Reuters v skutočnosti čerpala z oznámení troch vláde blízkych organizácii – Čínskej národnej finančnej asociácie, Čínskej bankovej asociácieČínskej asociácie pre platby a zúčtovanie. Tieto tri organizácie však viacmennej len zopakovali už existujúce nariadenia, aby tým zrejme trochu oslabili rastúci záujem o kryptomeny.

Mohlo ísť o varovný prst

Tao Luo, ktorý je bývalým okresným prokurátorom v Pekingu si však myslí, že mohlo ísť aj o varovný prst pre čínske banky a sprostredkovateľov platieb, ktoré spolupracujú s kryptosektorom.

Nemenovaný predstaviteľ americkej spoločnosti, ktorá má v Číne kryptomeny v hodnote niekoľkých miliónov dolárov priznal, že regulácie v Číne sa zrejme o čosi sprísnili. ,,Počet dostupných poskytovateľov služieb klesol,“ priznal po oznámení.

Aries Wang, ktorý je partnerom juhokórejskej firmy BlockWater Capital, si myslí, že oznámenie zmieňovaných čínskych inštitúcii mohlo byť akýmsi “budíčkom” pre čínske banky. Horší dopad by na čínsky trh s kryptomenami mohlo mať oznámenie Čínskej centrálnej banky.

Wang taktiež pripomenul, že hoci čínske banky by oficiálne nemali ponúkať žiadne služby spojené s kryptomenami, mnohé tak robia, keďže “nevedia“, že ponúkajú služby firmám, ktoré s nimi podnikajú. Toto by sa mohlo zmeniť v prípade prísnejších regulácii.

Zdroj: cointelegraph.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne