Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

3 dôvody, prečo blockchain nie je taký bezpečný, ako sa hovorí (podľa profesora MIT)

Článok

blockchain
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Profesor informačných technológii na Massachusetts Institute of Technology (MIT)  Stuart Madnick povedal v rozhovore pre Wall Steeet Journal, že blockchain nie je až takým bezpečným prístavom, ako sa o ňom všeobecnosti hovorí.

Madnick počas rozhovoru načrtol závery, ku ktorým došiel v rámci svojej štúdie o blockchaine.  V rámci nej analyzoval 72 prípadov verejne oznámených narušení bezpečnosti v rôznych blockchainoch medzi rokmi 2011 a 2018 a následne vypracoval taxonómiu jeho zraniteľnosti.

Riziká blockchainu rozdelil do troch hlavných bodov, ktorými sú transparentnosť, distribuovaná kontrola a anonymita. Tieto body sú označované za kľúčové výhody blockchain technológie, no podľa Stuarta Madnicka sú zároveň jej rizikovým faktorom.

Transparentnosť umožňuje ľudom kontrolovať si softvér a overovať, či v ňom neexistujú nedostatky. Avšak zároveň umožňuje osobám, ktoré ho chcú napadnúť, aby ho podrobne skúmali a hľadali v ňom nedostatky, ktoré zatiaľ nespozorovali ostatní.

Distribuované riadenie znamená, že neexistujú žiadne centrálne systémy pre zapnutie alebo vypnutie systému ako je to bežné v tradičných systémoch. Napríklad na centralizovanom akciovom trhu, keď nastane nejaký prudký pád, je možné trh jednoducho dočasne vypnúť. Keď však dôjde k napadnutiu blockchainového systému, táto možnosť prakticky neexistuje.

Pokiaľ ide o anonymitu, Madnick zdôrazňuje nebezpečie v tom, že anonymita síce pôsobí atraktívne, no zároveň znamená to, že kontrolu svojho vlastníctva máte v rukách výhradne vy. Ak stratíte svoj privátny kľúč, nikto vám ho nevráti a vaše úspory môžu byť naveky stratené. Anonymita je zároveň priestorom, ktorý ponúka príležitosti pre nelegálnu činnosť – aj to je dôvod, prečo sú také populárne nelegálne transakcie pomocou kryptomien alebo ransomware vírusy, pri ktorých sa platí výkupne za odblokovanie napadnutého zariadenia v kryptomenách.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.