Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

15 faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú ceny kryptomien podľa správy EToro

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Najväčšia  investičná sieť a zároveň populárny broker eToro vydal štvrťročnú správu ku kryptotrhu, v ktorej poukázal na 15 faktorov, ktoré najvýraznejším spôsobom ovplyvňujú ceny kryptomien v hodinovom, dňovom a týždňovom horizonte.

Etoro tvrdí, že najvýznamnejší vplyv na cenu kryptomeny majú fúzie a akvizície, financovanie, halving, partnerstvá, staking a dôležité oznámenia.

Podľa dát, ktoré eToro zhromažďovalo v spolupráci s analytickou platformou The Tie, sa tieto faktory prejavujú na cenách kryptomien až postupne. V prvej hodine (v prípade pozitívnej správy) zväčša dôjde len k rastu ceny okolo 0,5% vzhľadom na to, že daná novinka sa ešte nestihla dostatočne šíriť internetom. V prvý deň dôjde v priemere k 0,8% až 1,3% rastu ceny a v priebehu prvého týždňa poskočí cena od 2% do 8,2%.

Na tabuľke nižšie môžete vidieť percentuálne zmeny ceny kryptomien (v priemere) za jednu hodinu, jeden deň a prvý týždeň. V prvom riadku sú fúzie a akvizície, v druhom financovanie, tretí je halving, štvrtý zmeny vo vedení, piaty partnerstvá, šiesty staking a siedme oznámenia.

Z tabuľky vyplýva, že fúzie a akvizície, medzi ktoré možno z minulosti zaradiť napríklad kúpu torrentovej platformy BitTorrent kryptomenou Tron (TRX) či kúpu portálu CoinmarketCap burzou Binance, majú na kryptomenu s tým súvisiacu najzásadnejší vplyv. Etoro zároveň uvádza, že po takýchto akvizíciách je 90% šanca, že dôjde k pozitívnemu rastu ceny danej kryptomeny v priebehu prvého týždňa od oznámenia.

,,Fúzie a akvizície sú pozoruhodné. Ukazujú 90% pravdepodobnosť pozitívneho výnosu po prvom týždni. V priemere ide o 8,23% rast. Tento nadmerný rast je pravdepodobne spôsobený tým, že väčšina správ o fúziách a akvizíciách týkajúcich sa tokenov je prísne tajná,” vysvetľuje eToro.

Ďalšími faktormi sú nelegálne aktivity, zalistovanie tokenov na burzách, pálenie minci (coin burn), hardfork, správy regulátorov, spustenie mainnetu a rôzne upgrade systému, airdropy a 51 percentný útok na sieť. Zaujímavé je, že v priemere dochádza po prvom týždni k poklesu ceny danej kryptomeny len v prípade 51% útoku (-3,32%), airdropu (-0,69%) a pri pálení mincí (-1,18%).

V druhej tabuľke možno vidieť percentuálnu pravdepodobnosť rastu podľa jednotlivých kategórii. Ako bolo už uvedené, u akvizícii a fúzii je 90% šanca rastu ceny v priebehu prvého týždňa. U oznámení o novinách len 53%.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne