Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Značka Nike tokenizuje topánky na Ethereum. Uspejú CryptoKicks?

Článok

Nike Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

O blockchain technológiu sa zaujíma ďalší gigant. Po tom, ako začala značka New Balance testovať technológiu Cardano (ADA) na sledovanie pravosti jej produktov, prichádzajú zaujímavé správy aj v súvislosti s firmou Nike, vôbec najväčším výrobcom oblečenia a športovej obuvi na svete.

Značka Nike oznámila, že podala patent na tokenizované topánky na blockchaine Ethereum. Patent podaný 10. decembra hovorí o digitálnom assete implementovanom priamo do športovej obuvi. Podľa opisu budú pritom použité tokeny Ethereum ERC721 alebo ERC1155, ktoré sa použijú na autentifikáciu a transakciu fyzickej topánky.

Token by mal byť “odomknutý” nákupom zodpovedajúcej fyzickej topánky a pripojením 10-ciferného identifikačného kódu spolu s identifikačným kódom vlastníka. Základným cieľom systému je poskytnúť spôsob, ako zabezpečiť pravosť tovaru.

,,Potenciálni a súčasní vlastníci môžu kupovať a predávať digitálne aktíva cez jeden alebo viac blockchainových ledgerov fungujúcich v decentralizovanom výpočtovom systéme. Napríklad bez obmedzení môžu kúpiť nový pár vybraných tenisiek od overeného predajcu, ktorý im poskytne overené záznamy o ich pôvode. Pri prijatí krabice s topánkami obsahujú zakúpené tenisky kód, ktorý sa naskenuje pomocou funkcie skenovania čiarových kódov, ktorá je súčasťou aplikácie na smartfóne zákazníka. Keď si spotrebiteľ kupé pravú topánku, vygeneruje sa mu digitálne reprezentácia daného produktu, prepojí sa so spotrebiteľom a priradí sa k nej kryptografický token, pričom digitálna topánka a kryptografický token budú spoločne predstavovať takzvaný “CryptoKick”,” vysvetľuje sa v popise patentu.

Keď sa obuv predá ďalej, vlastníctvo digitálneho tokenu sa môže prenášať spolu s fyzickým produktom. Majetok týchto tokenov sa spravuje vo vyhradenej aplikácii.

Nike sa pravdepodobne spolieha, že okolo CryptoKicks môže vzniknúť nová záľuba vo forme zbierania tokenov obľúbených modelov tenisiek. Nejde teda len o prostriedok, ktorý bude overovať pravosť danej fyzickej topánky, ale aj o tvorenie akejsi zberateľskej kolekcie v digitálnej forme. Podobne ako fungujú populárne CryptoKitties.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne