Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

ZHRNUTIE: O čo ide v kauze Ripple a SEC a čo hrozí XRP?

Článok

XRP SEC
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Vianočné sviatky boli o čosi turbulentnejšie pre fanúšikov kryptomeny XRP. Krátko pred sviatkami sa totiž otriasli jej základy pre žalobu zo strany Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) na spoločnosť Ripple, ktorá za ňou stojí, pre údajný predaj neschválených cenných papierov.

V obvinení spísanom na 72 stranách, ktorý Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) padala 22. decembra 2020 na Federálny okresnú súd v Manhattane, sa uvádza, že XRP je klasifikovaný z pohľadu SEC ako cenný papier, čo znamená, že jeho predaju malo predchádzať udelenie povolenia. Keďže Ripple tak neurobila, v roku 2013 predávala za 1,3 miliardy dolárov neregistrované cenné papiere.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Žaloba však nesúvisí len s tým, či je XRP cenným papierom alebo komoditou. Vyplýva z nej totiž aj to, že  firma Ripple, respektíve jej manažment, mohol manipulovať s cenou tohto tokenu. Podozrivo sa javí napríklad skutočnosť, že napriek dostatku kapitálu na ďalšiu prevádzku naberala firma Ripple predajom XRP ďalšie stovky miliónov dolárov od retailu a predstavitelia Ripple na čele s Bradom Garlinghouseom a Chrisom Larsenom si popri tom vyplatili provízie o výške 600 miliónov dolárov.

Súdny spor, ktorý čaká Ripple, teda nebude len o dokazovaní, či je XRP cenným papierom, ale aj o snahe Ripple obhájiť sa, že nemanipulovala s cenou tejto kryptomeny.

Poprední predstavitelia Ripple sú medzitým pokojní a tvrdia, že tento spor vyhrajú aj v prospech ostatných kryptomien, ktoré môžu potenciálne z pohľadu toho, či ide o cenné papiere, čeliť v budúcnosti podobným problémom. Rozhodnutie súdu či je XRP cenný papier alebo nie, môže totiž vytvoriť silný precedens.

Zdôraznil to aj šéf Ripple Brad Garlinghouse, ktorý postrašil kryptokomunitu, že na súde budú bojovať aj za osud všetkych ostatných kryptomien. Dokonca menoval aj Bitcoin či Ethereum, ktoré sú všeobecne vnímané ako komodity aj z pohľadu SEC, no a zmienil aj americkú zmenáreň Coinbase.

,,Ide o útok na kryptomeny ako na celok. V tomto prípade je XRP proxy pre všetky altcoiny vo vesmíre. Odteraz budeme sledovať efekt snehovej gule. To nie je dobrá správa pre žiadnych tvorcov trhu, ako sú napríklad Coinbase a podobne. Vytvára to hrozný celosvetový precedens pre každú spoločnosť, ktorá podniká s digitálnymi aktívami,” upozornil Btad Garlinghouse a SEC popri tom obvinil, že sa rozhodla pre totálny útok na kryptomenový priemysel.

Garlinghouse zároveň opakovane uviedol, že XRP v žiadnom prípade nie je cenný papier. Poukázal na to, že trhová hodnota XRP nekoreluje s aktívami RIpple na rozdiel od cenných papierov. ,,Nielen že sme na správnej strane zákona, ale budeme aj na správnej strane histórie,” dodal sebavedomo a naznačil, že nová vláda po odchode administratívy Joea Bidena by mohla byť z regulačného hľadiska pre trh s kryptomenami ústretovejšia.

Cena kryptomeny XRP reagovala na žalobu zo strany SEC výrazným prepadom. Kým pred týždňom sa obchodovala za takmer 0,60 USD, v súčasnosti je cena XRP 0,30 USD, pričom najnižšie bola na úrovni 0,22 USD. Na budúci vývoj jej ceny budú nové informácie týkajúce sa súdneho sporu dozaista vplývať. Existujú taktiež obavy, že niektoré  burzy, najmä tie v USA, by mohli XRP delistovať. Takáto možnosť sa spája napríklad aj s Coinbase, hoci najväčšia americká zmenáreň nič také oficiálne zatiaľ nenaznačila.

Popredný právnik zaoberajúci sa trhmi s kryptomenami Hailey Lennon z firmy Anderson Kill však mnoho naznačil týmto vyjadrením: ,,Viete, kto je v najväčšom riziku, ak je XRP vnímané ako cenný papier? KAŽDÁ JEDNA BURZA, KTORÁ XRP PREDÁVA!“

Druhou stranou mince je, že XRP sa do značnej miery obchoduje mimo americkú jurisdikciu. Na burzách mimo USA, čiže napríklad v Singapure, vo Veľkej Británii, Švajčiarsku či Japonsku nie je kryptomena XRP považovaná za cenný papier. Napriek tomu však firma, ktorá za ňou stojí, sídli v USA, a teda všetko čo sa jej týka, môže mať na hodnotu tohto tokenu výrazne negatívny vplyv. Najväčší kritici XRP dokonca tvrdia, že jedného dňa jej hodnota skončí na nule.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.