Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ZHRNUTIE: Čo priniesol prvý deň Coinbase na burze? Aj skrytý odkaz v BTC sieti

Článok

coinbase
Canva.com

14. apríl 2021 bol mimoriadne významným dňom pre americkú kryptozmenáreň Coinbase a čas možno ukáže, že aj pre celý priemysel točiaci sa okolo kryptomien. Coinbase sa totiž stala prvou veľkou výhradne kryptomenovou spoločnosťou, ktorá vstúpila na prestížnu burzu NASDAQ. Teda medzi veľkých hráčov.

Coinbase v priebehu úvodného obchodného dňa debutovala na Nasdaq na cene 381 dolárov, pričom vrchol našla na hodnote 424 USD ešte pred tým, ako sa prepadla na 310 dolárov a obchodné hodiny ukončila na cene 328 USD. Prvý deň obchodovania akcii $COIN bol teda mimoriadne rušný a volatilný a hoci akcie Coinbase napokon skončili na nižších hodnotách, než sa začali obchodovať, stále išlo o 31% nárast oproti avizovanej referenčnej cene 250 USD za jednu akciu $COIN.

Zalistovanie Coinbase na burze NASDAQ bolo ostro sledovanou záležitosťou celej kryptomenovej scény a vyzerá to tak, že ovplyvnilo aj hodnotu Bitcoinu. Ten mal za sebou taktiež volatilný deň, v priebehu ktorého atakoval cenu 65 000 USD, no taktiež padol až k hodnote 61 000 USD. Aktuálne sa obchoduje niekde okolo úrovne 63 000 USD.

Podľa portálu AssetDash.com sa Coinbase po prvom dni zaradila na 143. miesto najväčších verejne obchodovaných spoločností s kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov. Len pre ilustráciu Facebook debutoval na burze s kapitalizáciou 104 miliárd dolárov, pričom dnes je hodnota jeho akcii 864 miliárd dolárov (6. najväčšia obchodovaná firma na svete).

Akcie iných “krypto” firiem padali

Vyzerá to tak, že rušný deň Coinbase mal nejaký vplyv aj na hodnotu akcii iných verejne obchodovaných firiem, ktoré z časti súvisia s Bitcoinom. Hodnoty akcii Microstrategy, Square, PayPal a Tesla, čiže firiem, ktoré buď majú BTC na svojich súvahách, alebo ich ponúkajú na kúpu a predaj, sa svorne prepadli. Microstrategy oslabilo o 13%, Square o 5,5%, PayPal o 3% a Tesla o 4%.

Skrytý odkaz Coinbase vo vyťaženom bloku

Coinbase pri príležitosti vstupu na NASDAQ oslávila tento moment aj zakomponovaním správy do bitcoinového blochcainu. Do prvého bloku BTC, ktorý sa podarilo vyťažiť F2Poolu, zakomponovali odkaz:

“NYTimes 10/Mar/21 House Gives Final Approval to Biden’s $1.9T Pandemic Relief Bill.”

Ide o odkaz týkajúci sa udalosti z 10. marca 2021, kedy prezident Joe Biden schválil nový stimulačný balíček na podporu americkej ekonomiky v hodnote 1,9 bilióna amerických dolárov, ktorý z pohľadu fanúšikov Bitcoinu prispeje k znehodnoteniu amerického dolára a k reálnemu nárastu chudoby v USA. Vyzdvihuje však popri tom hodnotu Bitocinu ako uschovateľa hodnoty pre jeho deflačný charakter.

Odkaz od Coinbase pripomína vôbec prvý bitcoinový blok, do ktorého záhadný tvorca BTC Satoshi Nakamoto zakomponoval správu:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

V roku 2009 takto Satoshi Nakamoto naznačil zmysel Bitcoinu v období finančnej krízy, kedy sa začala riešiť zlá situácia kvantitatívnym uvoľňovaním. Paralely medzi oboma príspevkami, ktoré sa zvečnili v BTC blockchaine, sú teda zjavné.

Kryptopriemysel vytvorí novú vlnu spoločnosti

Zakladateľ firmy Brian Armstrong poskytol právo prvého rozhovoru po zalistovaní televízii CNBC. Tento rozhovor bol však natočený vopred a CNBC ho zverejnila až  po spustení obchodovania akcii Coinbase.

Armstrong v ňom vyjadril presvedčenie, že tento moment vytvorí zázemie pre vznik novej vlny úspešných kryptofiriem, podobne ako to bolo kedysi u internetu. Naznačil tým, že medzi zalistovaním Coinbase na NASDAQ môžu byť paralely s rokom 1995, kedy sa stala verejne obchodovanou firmou spoločnosť Netscape, čo je významný okamih pre firmy vtedy začínajúceho internetového priemyslu.

Armstrong pripomenul, že v skorých začiatkoch internetu sa niektoré krajiny snažili s internetovou vlnou bojovať, spomenul napríklad Čínu. ,,Ukázalo sa však, že pre krajiny sa stal internet obrovskou výhodou, pretože vďaka nemu vznikli všetky tie nové spoločnosti, ktoré dnes patria medzi najväčšie na svete. To isté sa teraz stane s kryptomenami.”

CEO Coinbase zároveň potvrdil, že vznik národných kryptomien, teda digitalizovaných verzii dolárov, eur či juanov, je len otázkou času. ,,Domnievam sa, že každá veľká krajina bude mať v blízkej budúcnosti vlastnú kryptomenu pod kontrolou centrálnej banky.”

Pokiaľ ide o prístup vlád ku kryptomenám verí, že tie, ktoré budú v nich hľadať pozitíva, spravia dobre. Domnieva sa, že kryptomeny sa stanú akýmsi doplnkom tradičnej ekonomiky a “vlády, ktoré ich príjmu, budú mať z toho obrovský úžitok spoločne s ich občanmi.”

Akcie Coinbase sa dostali aj na Binance

Hoci burza Binance je priamou konkurenciou Coinbase, rozhodla sa historicky okamih Coinbase využiť a oznámiť zalistovanie tokenizovaných akcii COIN na svojej platforme. Akcie Coinbase sú teda dostupné na obchodovanie aj takouto formou v páre s BUSD, čo je stablecoin viazaný na americký dolár priamo z dielne Binance.

Oznámenie o zalistovaní tokenizovaných akcii Coinbase na Binance prišlo len pár dní po tom, ako sa prvým akciovým titulom, ktorý je možné obchodovať na Binance, stali akcie firmy Tesla.

Burza Binance zároveň pogratulovala Coinbase k zalistovaniu na NASDAQ „tweetom“, v ktorého grafike je uvedené: ,,Gratulujeme k vášmu IPO, Coinbase. Vy sa postaráte o Wall Street, my sa postaráme o všetky ulice (all Streets)”.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne