Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Záujem o „Bitcoin halving” klesá popri klesaní ceny. Je to zlý signál?

Článok

Bitcoin halving

Už viackrát sme vás informovali o pozitívnom jave v súvislosti s vyhľadávaním kombinácie slov “bitcoin halving” vo vyhľadávaní na Google. Vyzerá to však tak, že záujem o túto tému je úzko naviazaný na cenu Bitcoinu. 61 dní pred májovým halvingom totiž môžeme skonštatovať, že od konca februára, kedy sme zaznamenali jej pokles, trend vyhľadávania informácii o halvingu začal taktiež klesať.

Na skutočnosť, že cena Bitcoinu ovplyvňuje vyhľadávanie informácii o halvingu upozornil portál CryptoSlate, ktorý sa domnieva, že z tohto dôvodu existuje možnosť, že halving v krátkodobom ohľade cenu najznámejšej kryptomeny napriek očakávaniam výraznejšie neovplyvní.

Na obrázku je červenou farbou zvýraznený trend vyhľadávania slova “halving” a modrou farbou kombinácie slov “bitcoin halving” (túto druhú kombináciu považujeme za dôležitejšiu) v USA za posledných 12 mesiacov. Hoci vyhľadávanie týchto informácii malo niekoľko mesiacov stúpajúcu krivku, prepad cien tento trend prerušil.

graf-halving-google-trends

Robiť predikcie ceny Bitcoinu v súvislosti s halvingom len na základe týchto zistení by bolo určite nesprávne, no je dobre vedieť, že záujem o halving ovplyvňujú cenové pohyby. To znamená, že ak by cena Bitcoinu išla ešte nižšie, môže trend vyhľadávania informácii o halvingu ďalej klesať. A to je niečo, čo by sme pred jeho blížiacim sa termínom nechceli vidieť.

Halving znižuje odmenu za vyťaženie nového bloku Bitcoinu o polovicu. Deje sa približne raz za štyri roky. Prvé dva halvingy v rokoch 2012 a 2016 mali na cenu Bitcoinu mimoriadne pozitívny vplyv a preto sa očakáva, že aj najbližšie delenie odmeny v máji 2020 ovplyvní cenu podobným spôsobom. Tentokrát sa zníži odmena z 12.5 BTC na 6.25 BTC.

Kým väčšina odborníkov považuje halving za pozitívnu vec v súvislosti s cenou Bitcoinu, skeptici upozorňujú, že v prípade nepriaznivej situácie na trhu s kryptomenami, ktorú ovplyvňujú aj externé faktory (koronavírus, geopolitická situácia, slabnúca ekonomika, vojna o cenu ropy…), sa môže stať, že halving bude mať aj opačný efekt.

Ak totiž cena Bitcoinu nebude dostatočne vysoko, po delení odmeny pre ťažiarov môžu mať mnohí z nich výrazne problémy prežiť (za rovnaké úsilie dostanú polovicu). Prerušenie ich ťažby by znamenalo aj zníženie celkového hashrate a teda bezpečnosti celej siete. Hashrate pritom prakticky od začiatku roka 2019 neustále stúpa a vytvára nové rekordy, čo znamená, že ťažiari stále veria v pozitívny cenový vývoj.

Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne