Bitcoin
Záujem o „Bitcoin halving” klesá popri klesaní ceny. Je to zlý signál?

Už viackrát sme vás informovali o pozitívnom jave v súvislosti s vyhľadávaním kombinácie slov “bitcoin halving” vo vyhľadávaní na Google. Vyzerá to však tak, že záujem o túto tému je úzko naviazaný na cenu Bitcoinu. 61 dní pred májovým halvingom totiž môžeme skonštatovať, že od konca februára, kedy sme zaznamenali jej pokles, trend vyhľadávania informácii o halvingu začal taktiež klesať.
Na skutočnosť, že cena Bitcoinu ovplyvňuje vyhľadávanie informácii o halvingu upozornil portál CryptoSlate, ktorý sa domnieva, že z tohto dôvodu existuje možnosť, že halving v krátkodobom ohľade cenu najznámejšej kryptomeny napriek očakávaniam výraznejšie neovplyvní.
Na obrázku je červenou farbou zvýraznený trend vyhľadávania slova “halving” a modrou farbou kombinácie slov “bitcoin halving” (túto druhú kombináciu považujeme za dôležitejšiu) v USA za posledných 12 mesiacov. Hoci vyhľadávanie týchto informácii malo niekoľko mesiacov stúpajúcu krivku, prepad cien tento trend prerušil.
Robiť predikcie ceny Bitcoinu v súvislosti s halvingom len na základe týchto zistení by bolo určite nesprávne, no je dobre vedieť, že záujem o halving ovplyvňujú cenové pohyby. To znamená, že ak by cena Bitcoinu išla ešte nižšie, môže trend vyhľadávania informácii o halvingu ďalej klesať. A to je niečo, čo by sme pred jeho blížiacim sa termínom nechceli vidieť.
Halving znižuje odmenu za vyťaženie nového bloku Bitcoinu o polovicu. Deje sa približne raz za štyri roky. Prvé dva halvingy v rokoch 2012 a 2016 mali na cenu Bitcoinu mimoriadne pozitívny vplyv a preto sa očakáva, že aj najbližšie delenie odmeny v máji 2020 ovplyvní cenu podobným spôsobom. Tentokrát sa zníži odmena z 12.5 BTC na 6.25 BTC.
Kým väčšina odborníkov považuje halving za pozitívnu vec v súvislosti s cenou Bitcoinu, skeptici upozorňujú, že v prípade nepriaznivej situácie na trhu s kryptomenami, ktorú ovplyvňujú aj externé faktory (koronavírus, geopolitická situácia, slabnúca ekonomika, vojna o cenu ropy…), sa môže stať, že halving bude mať aj opačný efekt.
Ak totiž cena Bitcoinu nebude dostatočne vysoko, po delení odmeny pre ťažiarov môžu mať mnohí z nich výrazne problémy prežiť (za rovnaké úsilie dostanú polovicu). Prerušenie ich ťažby by znamenalo aj zníženie celkového hashrate a teda bezpečnosti celej siete. Hashrate pritom prakticky od začiatku roka 2019 neustále stúpa a vytvára nové rekordy, čo znamená, že ťažiari stále veria v pozitívny cenový vývoj.
Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka
Zdroj: cryptoslate.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

- Bitcoin20.02.2021 10:58
REPORT: Bitcoin za $55 000! Čo teraz naznačujú on-chain dáta?
- Kryptomeny24.02.2021 7:36
Tether FUD sa skončil. Kryptotrh môže zabudnúť na dlhoročnú kauzu
- Bitcoin25.02.2021 7:31
Negatívny signál? Bitcoin na Grayscale sa už nepredáva za prémiovú cenu
- Bitcoin23.02.2021 7:26
Bitcoin po najväčšom páde v histórii: Zhrnutie toho, čo sa stalo a čo to môže znamenať
- Bitcoin22.02.2021 7:33
Dve veľryby vybrali z Coinbase bitcoiny za miliardu dolárov
- Bitcoin22.02.2021 7:35
Elon Musk opäť tweetoval o Bitcoine. Zmienil aj Ethereum
- Kryptomeny22.02.2021 7:42
O Polkadot sa zaujímajú veľkí inštitucionálni hráči
- Bitcoin25.02.2021 10:23
Analýza Bitcoinu a Ethereum (25.2.): Bitcoin pod MA21, pôjdeme na $42 000?