Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zakladateľ Litecoin: Kryptomeny sú z definície citlivé na 51% útok

Článok

Charlie Lee
Charlie Lee

Decentralizácia kryptomien je už zo svojej definície citlivá na takzvaný “51% útok”. Uviedol to zakladateľ kryptomeny Litecoin (LTC) Charlie Lee v rámci svojho tweetu, ktorý zverejnil 7. januára.

Lee tak reagoval na správy o úspešnom útoku na sieť Ethereum Classic (ETC), konkrétne v reakcii na „tweet“ uživateľa CryptoTesla, ktorý napísal: ,,Ak nemôže byť kryptomena napadnutá 51% útokom, nie je decentralizovaná“.

,Toto je ťažké provokatívne pozorovanie. Podľa definície musí byť decentralizovaná kryptomena náchylná na 51% útok, či už prostredníctvom hashrate, stakeovania, alebo iných neoprávnene získateľných zdrojov. Ak kryptomena nemôže byť napadnutá 51% spôsobom, je centralizovaná,” reagoval súhlasne tvorca Litecoinu.

Kryptomena Ethereum Classic (ETC) sa stala obeťou 51% útoku v úvode týždňa. Takýto útok spočíva v zhromaždení väčšinového hashrate siete. Útočníci, ktorým sa podarí týmto spôsobom napadnúť sieť, ju môžu ovplyvňovať a realizovať takzvaný “double spending“, čiže poslať rovnaký coin dvakrát.

Zmenáreň Coinbase, ktorá patrila medzi prvé spoločnosti, ktoré odhalili tento útok, informovala, že kvôli double spendingu bolo ovplyvnených viac než 220 000 ETC, čo predstavuje hodnotu vyše 1,1 milióna dolárov. Negatívnejší scenár hovorí až o čiastke vyše 1,5 milióna dolárov v hodnote ETC. Vývojari Ethereum Classic medzitým správy o úspešnom “double spendingu” nepotvrdili a viackrát ich odmietli.

Viaceré zmenárne a burzy dočasne pozastavili transakcie Ethereum Classic, rovnako tak nákupy a výbery. Coinbase tvrdí, že jej zákazníci neprišli k žiadnym stratám.

Pravdepodobnosť úspešného 51% útoku stúpa vtedy, keď klesá celkový hashrate siete. Poklesom cien kryptomien v roku 2018 hashrate väčšiny kryptomien výrazne klesol.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.