Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Začala sa korekcia Bitcoinu? 30-40% prepad bol v minulom bullrune bežnou vecou

Článok

Bitcoin korekcia
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Prudký rast hodnoty Bitcoinu v posledných týždňoch núkal čoraz častejšie otázku, kedy príde jeho korekcia. Bitcoin od 15. decembra 2018, kedy klesol k 3200 dolárom, totiž posilnil o 190 percent prakticky bez toho, aby zažil výraznejšie oslabenie.

Teraz v čase, kedy sa Bitcoin obchoduje pod 8000 dolármi, čo je o vyše 1000 USD menej, než bol jeho doterajší tohtoročný strop, mnohých zaujíma, či bude klesajúci trend nejakú dobu ešte pokračovať, alebo Bitcoin bude opäť rásť  vytvorí vyššie high.

V komunite zatiaľ prevláda zhoda najmä v tom, že  Bitcoin na cene 3200 dolárov už pravdepodobne našiel svoje nove dno. Potvrdil to napríklad aj prieskum rešpektovaného trejdera Willyho Wooa, ktorý sa na názor spýtal mnohých významných predstaviteľov blockchain priemyslu. Drvivá väčšina z nich uviedla, že pravdepodobnosť, že Bitcoin už neklesne pod 3200 dolárov, je viac než 90%.

Veľký prieskum na Twitteri: Našiel už Bitcoin svoje nové dno?

Je na rade očakávaná korekcia?

O tom, že by mohol Bitcoin hľadať nové dno, sa zatiaľ určite baviť nemusíme. Mnohých však zaujíma, či sa naskytne ešte príležitosť kúpiť Bitcoin výhodnejšie, než je jeho súčasná cena. Krátkodobé korekcie Bitcoinu sú pritom celkom bežné. Nastávajú vtedy, keď Bitcoin dosiahne úroveň významnej rezistencie. Korekcie môžu krátkodobo uškodiť portfóliu investora, ale sú nevyhnutné pre zdravé pokračovanie býčieho trhu. Napríklad aj tým, že poskytne oneskorencom novú nákupnú príležitosť.

Predpovedať kedy dôjde ku korekcii, je veľmi ťažké. Dajú sa síce pozorovať rôzne ukazovatele, ale presný okamih, kedy nastane korekcia, je prakticky neuhádnuteľný. Pri pohľade na historické grafy Bitcoinu však možno predpokladať, že korekcia môže viesť až k 40% prepadu ceny BTC.

Ako to bolo v minulom bullrune?

Posledný bitcoinový bullrun trval viac ako dva roky a urobil približne 10000% zisk. Od 25. augusta 2015, keď sa Bitcoin obchodoval za 198 dolárov, dosiahla jeho cena 17. decembra 2018 rekordných 19 760 dolárov (niektoré burzy prekročili až 20 tisíc USD).

Počas tohto dvojročného rastu však nájdete na grafe Bitcoinu až 8 významných korekcií  ceny medzi rokmi 2015 až 2017. Po 3. novembri 2015 napríklad Bitcoion klesol z 501 dolárov o 40,39%. Po 17. júni 2016 zas padol o 38,37% z ceny 784 USD. 4. januára 2017, keď Bitcoin stál 1180 USD, nasledoval pokles o 36,50%.  Po tom ako 8. marca, keď vytvoril vtedajšie nové maximum 1320 dolárov, zas klesol o 32,57%.

Od tohoto momentu Bitcoin pokračoval vo vytváraní nových cenových maxím každých pár mesiacov. 25. mája sa dostal na cenu 2746 USD, no potom prišla korekcia o 31,38%. 12. júna zas vystúpil na takmer 3000 dolárov a následne padol o 39.2%. Podobný pattern sme sledovali aj 1. septembra a 6. novembra, kedy klesol po dosiahnutí nového maxima o 40 respektíve 30 percent. je teda nepochybné, že Bitcoin v rámci bullrunu dokáže opakovane klesať na svojej hodnote aj o 30 či 40 percent a stále pritom môžeme hovoriť o tom, že sme v býčom trhu.

Graf so znázornením všetkých veľkých korekcií počas bullrunu Bitcoinu medzi rokmi 2015 až 2017:

Samozrejme hovoríme o číslach z minulosti a nikto nemôže garantovať, že rovnaký scenár sa zopakuje aj tentokrát. Nedokážeme vám zaručiť, že Bitcoin teraz klesne maximálne o 40% a potom bude pokračovať v raste. Nevieme ani to, či ten spomínaný prepad príde teraz, alebo omnoho neskôr. Je však dobre tieto historické údaje poznať a byť na ne pripravený.

Čo na to technická analýza?

1-týždňový graf, ktorý publikoval na Twitteri rešpektovaný veterán Peter Brandt, by mohol naznačovať začiatok korekcie.

Na základe TD Sequential indikátoru je aktuálna sviečka zelená deviata v rade, čo je taktiež predajný signál. Tento technický index predikuje, že korekcia by mohla mať jeden alebo štyri týždne, kým začne opäť rast.

Aby bol signál validovaný, Bitcoin by mal padnúť pod 50-týždňové moving average, ktorá predstavuje pokles o 37,20%, avšak najskôr musí prekonať support, ktorý mu tvorí 100-týždňová moving average (pozrite si graf nižšie).

Nick Cote, ktorý je CIO Redacted Capital, verí, že pád na support z roku 2018, ktorý je medzi 6100 USD a 5880 USD, môže byť významným bodom, ktorý by v prípade úspechu, teda udržania tejto hladiny a následného odrazu, mohol byť signálom pre niekoľkoročný bullrun.

Príležitosť pre dokupovanie BTC?

Hoci príležitosť nakúpiť Bitcoin za 3000 dolárov už podľa väčšiny odborníkov mať nebudeme, korekcia by mohla vytvoriť novú príležitosť nakupovať BTC o čosi lacnejšie a naskočiť tak do vlaku včas. Väčšina technických ukazovateľov hovorí, že pravdepodobnosť ďalšieho pádu na 300 USD je nízka, ale nedávny rast cien by mohol byť predzvesťou spomínanej 30-40% korekcie. Otázkou je len to, či súčasný pullback bude vytvárať potrebný predajný tlak na to, aby sa Bitcoin dostal k úrovniam okolo 6000 dolárov. A samozrejme nemožno vylúčiť ani scenár, že korekcia príde až neskôr, keď cena bitcoinu prekoná päťcifernú hodnotu.

Zdroj: cryptoslate.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.