Článok Jaromíra Tesařa
V tomto kontexte je vývoj centralizovaných služieb využívajúcich kryptomeny pre svoj biznis nezaujímavý. Centralizácia na zabezpečenie kvality služieb potrebuje reguláciu a dozor tretích strán. Užívateľ sa tak spolieha na prostredníka (štát), ktorý kontroluje fungovanie prostredníka (napríklad burzu). To je drahé, neefektívne a nespoľahlivé. Toto už tu nejaký čas máme a chceme to nahradiť technologickým riešením.
Viac sa dozvieš na Fintech online summite v panelovej diskusii: Indikátory pádu FTX? Vývoj decentralizovaných a centralizovaných financií.
Blockchain, alebo ak chcete decentralizácia, nie je príčinou pádu FTX, ale riešením. Veľa ľudí má strach z toho, že ďalším na rade môže byť burza Binance, Tether, alebo iná veľká centralizovaná firma. Pokiaľ tomu máme zabrániť, je nutné pokračovať v úsilí o ich nahradenie. Zatiaľ čo CeFi spoločnosti krachovali jedna za druhou, DeFi protokoly nemali žiadny problém. Zásadným rozdielom je samospráva digitálnych aktív (self-custody).
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
DeFi protokol sa chová presne podľa pravidiel ktoré mu vývojári votkli do zdrojového kódu. Za rozhodnutie tak nie je zodpovedný konkrétny človek. DeFi protokol vám nezmrazí účet, nezadĺži sa, nezneužije vaše prostriedky pre iný ako deklarovaný biznis, atď. Užívateľ si môže kedykoľvek svoje prostriedky vybrať. Protokol vždy rešpektuje rozhodnutie užívateľov.
Z môjho pohľadu je jednoduchšie zaistiť fungovanie DeFi služby cez otvorený zdrojový kód a jeho audit než dôverovať komerčnej centralizovanej službe. Zdá sa, že regulátori majú v pláne posvietiť si na centralizované služby. Pritom dobre rozumie princípu samosprávy kľúčov. Je možné, že skutočne decentralizované riešenia v ktorých neexistujú žiadni správcovia privátnych kľúčov dostanú od regulátorov požehnania k existencii. Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere v USA, dokonca vyhlásil „not your keys, not your crypto“, čím dal jasne najavo na koho regulácia mieri. Dalo by sa s nadsadením povedať, že sa z neho stáva ochranca decentralizácie.
V roku 2017 sme sa sťažovali, že neexistuje žiadna použiteľná decentralizovaná burza. V ďalšom bull rune v roku 2021 už sme ich mali hneď niekoľko. Decentralizovanej burze Uniswap sa dokonca podarilo skoro dvojnásobne prekonať objem obchodov než koľko ich prebiehalo na centralizovanej burze Coinbase. Za 24 hodín sa na Uniswpate zobchodovalo ETH v prepočte za viac ako 1 miliarda dolárov.
Kde budeme pri ďalšom bull rune? Každý väčší ekosystém buduje hneď niekoľko decentralizovaných búrz a platforiem na poskytnutie pôžičiek. Čoskoro bude možné využívať digitálnu identitu (DID), čo celý sektor posunie výrazne vpred. Bude napríklad možné vziať si menšiu pôžičku bez kolaterálu a spoľahnúť sa na súčasný právny systém v prípade problémov. Decentralizované bankové služby sa môžu stať realitou počas ďalšej dekády alebo dvoch.
Chcem veriť, že ľudia poučení pádmi mnohých centralizovaných služieb prejdú na decentralizované riešenia. Je to v záujme decentralizácie, ale hlavne v záujme ochrany ich vlastných digitálnych asetov. Technologicky sa uberáme správnym smerom. Akonáhle si človek kúpi za fiat menu ľubovoľnú digitálnu menu, stabilnú mincu, alebo tokenizované aktívum, nemal by pre finančné služby potrebovať centralizované riešenia. To je náš ultimátny cieľ.
Prečo potrebujeme smart kontrakty?
Čo robiť s kryptomenami? Blockchain odvetvie bolo na svojom začiatku limitované tým, čo ide s digitálnymi aktívami robiť. Bolo drahé a pomalé ich posielať cez zle škálujúce blockchainy, takže najlepšie bolo držať je ideálne na HW peňaženke. Mnohí ľudia to nevydržia dlho, pretože chcú digitálne asety posielať, obchodovať s nimi, používať ich ako zástavu, niekomu ich požičať, získať extra profit, atď. Je to logické, lebo keď to vedia fiat meny a ďalšie súčasné aktíva, prečo by to isté nemalo byť možné s tými na blockchaine?
Mnohí ľudia prišli o svoje asety, pretože ich zverili centralizovaným platformám. Toto je nutné zmeniť. Blockchain odvetví sa s tým musí vysporiadať decentralizovaným spôsobom.
Viac sa dozvieš na Fintech online summite v panelovej diskusii: Krypto alternatívna scéna. Limitácia a silné stránky ekosystémov so smart kontraktmi.
Nedáva zmysel mať decentralizované monetárne systémy a nemať možnosť využívať základné finančné operácie. Je to ako vynájsť autá a nemať pre nich cesty. Používatelia by ich mohli mať doma v garáži, ale ich potenciál by nebol plne využitý. Decentralizované peniaze bez finančných služieb sú ako krívajúci kôň ktorý do cieľa nikdy nedobehne. Našťastie sa do cieľa snaží dobehnúť viac koní.
Ak chceme nahradiť súčasný fiat systém, alebo aspoň vytvoriť jeho alternatívu pre menšiny, musíme byť schopní replikovať väčšinu bankových služieb. Ak chceme mať decentralizované peniaze, nie je iná možnosť ako blockchain naučiť základné finančné operácie ako výmenu dvoch aktív, pôžičky, poistenie, sporenie a investície, atď. To sa dá docieliť jedine cez vyššiu programovateľnosť, teda cez smart kontrakty.
Blockchain vie iba posielať digitálne aktíva medzi dvoma účastníkmi. To funguje spoľahlivo len v prípade, že sa obaja účastníci navzájom poznajú a dôverujú si. Prípadne musí byť jedna zo strán subjekt ktorý nechce o svoju dôveru prísť. Čo ak si chcú dvaja sebe neznámi (a teda si nedôverujúci) účastníci navzájom spoľahlivo vymeniť dve aktíva, napríklad 1 BTC za 100 akcií Tesly?
Bitcoin toto nevie rovnako ako mnoho ďalších zložitejších operácií. Bitcoin novo umožňuje prepojiť Satoshis s NFT a teoreticky s čímkoľvek digitálnym, takže sa ľudia logicky pýtajú prečo si to nemôžu navzájom vymeniť peer-to-peer spôsobom. Táto limitácia má našťastie riešenie.
Máme tu smart kontrakt platformy, ktoré si s touto úlohou hravo poradia. Bitcoiny sa dajú tokenizovať rovnako ako akcie alebo akékoľvek iné finančné asety. Strany ponuky a dopytu sa môžu stretnúť na ľubovoľnej decentralizovanej burze a spoľahlivo si asety vymeniť. Spoľahlivo znamená, že sa nemusí navzájom dohovárať kto pošle asety prvý v očakávaní či druhá strana splní svoj sľub a pošle protihodnotu. Výmena na burze prebehne súčasne cez smart kontrakt v úlohe dočasného držiteľa aktív, alebo sa použije pool s likviditou pre daný pár.
Verím, že regulácia počas niekoľkých rokov umožní tokenizáciu súčasných aktív vo väčšine krajín sveta. Prvé pokusy sú úspešne za nami. CEO spoločnosti Black Rock, Larry Fink, o tokenizácii a DeFi hovorí ako o evolúcii financií. Nie je zďaleka jediný. Bohužiaľ, technologický progres predbehol regulácie, ktoré sa tak stávajú citeľnou brzdou ďalšieho vývoja. Je zložité zladiť zákony s decentralizovaným svetom, ale je to rozhodne uskutočniteľné.
Smart kontrakty si dokážu poradiť ešte s jedným neduhom kryptomien a tým je ich vysoká volatilita. Algoritmy umožnia vytvoriť stabilnú menu a ako podkladové aktívum použiť kryptomeny. Neexistuje tak žiadna tretia strana ktorá by musela na účte držať podkladové aktívum. Toto môže byť nový zlatý štandard pre digitálny vek. Umožní nám to využiť digitálnu vzácnosť a vytvoriť menu ktorá si udrží stabilnú kúpnu silu v krátkodobom horizonte. Táto oblasť je zatiaľ veľmi podceňovaná, ale počas budúcej dekády to môže byť jedna z tých viac dôležitých.
Algoritmy stablecoinov si z fyzického sveta berú hodnoty vybraných aktív. Nie nutne to musí byť iba fiat meny. Stabilná hodnota môže byť odrazom starostlivo vybraného košíka aktív ktorých hodnoty sa hýbu protichodne. Niektorí volajú po vytvorení algoritmického stablecoinu na báze ceny zlata a využitím bitcoínov ako podkladového aktíva. Vývoj spoľahlivých Oracles sa dá považovať za dočasnú limitáciu tejto oblasti, niektoré riešenia už dnes fungujú spoľahlivo celkom dlho.
Autor článku je ambasádor kryptomeny Cardano (ADA) pre Českú republiku.