Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Warren Buffett by nechcel bitcoiny, ani keby mu ich všetky ponúkli za 25 dolárov

Článok

bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Najrešpektovanejší investor všetkych čias Warren Buffett sa opäť kriticky vyjadril na adresu Bitcoinu (BTC). Tradične sa k nemu v tomto postoji pridal aj jeho dlhoročný kolega z Berkshire Hathaway Charlie Munger.

Dvojica investorských veteránov Warren Buffett a Charlie Munger sa dostali k téme Bitcoin počas piatkovej výročnej schôdze ich mimoriadne úspešnej investičnej firmy Berkshire Hathaway, ktorej akcie sú ako jednej z mála veľkých S&P500 firiem od úvodu tohto turbulentného roka stále v pluse (+6,61% DDD).

,,Keby ste mi povedali, že vlastníte všetky bitcoiny na svete, a ponúkli by ste mi ich za 25 dolárov, nezobral by som to, pretože čo by som s tým robil? Musel by som to tak či onak predať späť. Nič to nerobí (bitcoin),“ spýtal sa Buffett rečnícky, keď počas konferencie prišla reč na kryptomeny, ktoré spoločne s Mungerom v minulosti už viackrát očiernil a prirovnal ich napríklad k jedu na myši (Munger zas k pohlavnej chorobe). ,,Byty však budú produkovať nájom a farmy jedlo,“ uviedol príklad aktív, ktoré naopak považuje za vhodnú investíciu.

,,Neviem, či pôjde (bitcoin) v nasledujúcich 10 rokoch hore alebo dole, ale jednou vecou som si celkom istý a to je to, že nič neprodukuje. Má len to svoje kúzlo a ľudia spájajú kúzlo s rôznymi vecami,“ pokračoval a naznačil, že peniaze môže vydať napríklad aj jeho Berkshire Hathaway, no neznamená to, že sa stanú hlavnými peniazmi sveta

,,Aktívum, aby malo nejakú hodnotu, musí nikomu niečo priniesť. Máme tu však len jednu menu, ktorá je akceptovaná. Môžete vymyslieť najrôznejšie veci. Môžeme vydať Berkshire mince, dať vám Berkshire peniaze, ale nakoniec sú to len peniaze,“ rečnil počas toho ako zdvihol 20-dolárovú bankovku. ,,A vo svete neexistuje žiadny dôvod, prečo by vláda USA nechávala svoje peniaze nahradiť peniazmi od Berkshire.“

91-ročný investor, ktorý sa preslávil tzv. hodnotovým investovaním, následne zopakoval, že kryptomeny nemajú žiadnu hmatateľnú hodnotu a zdôraznil, že vo svete kryptomien existuje množstvo podvodov.

K téme Bitcoinu sa vyjadril aj jeho blízky priateľ a pravá ruka v Berkshire Hathaway Charlie Munger. Stalo sa tak pri otázke, čo by odporučili v súvislosti s ddôchodkovým plánom. Hoci otázka na BTC nepoukazovala, Munger uviedol, že by určite peniaze na dôchodok nedal práve do Bitcoinu. ,,Ak máte svoj vlastný dôchodkový účet a váš priateľský poradca vám povie, aby ste všetky peniaze vložili do bitcoinu, povedzte mu nie.

Nehovoria o  BTC až príliš?

Konferenciu Berkshire Hathaway si všimli aj známi investori, ktorí majú k BTC výrazne bližšie. Marc Andreessen z Andreessen Horowitz (a16z) Buffettovi vyčítal, že kritizuje Bitcoin, no nemá problem s tým, že „propaguje cukrovku“ – odkazoval tým na cukríky a plechovky so sladkými nápojmi na stole pred ním.

Elon Musk si zas všimol, že na konferencii Berkshire Hathaway sa slovo Bitcoin použilo naozaj veľakrát, čo je vzhľadom na to, že ide o firmu, ktorá do BTC vlastne ani neinvestuje a len ho očierňuje, prinajmenšom zvláštne. Michael Saylor z Microstrategy k tomu doplnil: ,,Ľudia neveria prestať hovoriť o Bitcoine.“

Zaujímavé bolo aj vyjadrenie Jamieho Dimona, šéfa JP Morgan Chase, ktorý v minulosti Bitcoin viackrát kritizoval. V rovnaký deň totiž priznal, že kryptomeny nejaké prípady využitia majú. ,,Nie všetko je na nich zlé. Keby ste mi povedali, že chcete poslať 200 dolárov priateľovi do cudzej zeme, mohlo by to trvať aj 2 týždne a stáť vás to 40 dolárov. Môžete to urobiť prostredníctvom digitálnej meny a zaberie vám to niekoľko sekúnd,“ uviedol v piatkovom rozhovore pre KMTV 3.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.